طرح پژوهشی ساخت نمونه آزمایشگاهی لباس فضانورد

  دکتر محمد ابراهیمی، مدیر پروژه اعزام انسان به فضا روز شنبه اظهار داشت: این پروژه در مرحله مطالعاتی اولیه قرار دارد و همزمان با پیشرفت سایر مراحل پروژه اعزام انسان به فضا به نتیجه خواهد رسید. طرح پژوهشی ساخت نمونه آزمایشگاهی لباس فضانورد

  وی هزینه نمونه خارجی لباس فضانورد را ۵۰۰ هزار تا یک میلیون دلار عنوان کرد و گفت: بخش های مختلفی علاوه بر پارچه در این لباس بکار گرفته شده است و این لباس را به یک سیستم پیچیده فضایی تبدیل می کند تا بتواند شرایط محیطی فضا را برای انسان قابل تحمل کند.

   

  ابراهیمی افزود: البته نمونه های ساده ای از این نوع لباس که شبیه به لباس خلبانی در ارتفاع بالاست، وجود دارد اما می بایست برای پروژه اعزام انسان به فضا نمونه های پیشرفته را تهیه کرد.
  لباس فضایی مجموعه ای با فناوری بالا متشکل از پوشش، تجهیزات مکانیکی (مفاصل، لوله ها و دیگر موارد..) تجهیزات الکترونیکی شامل سنسورهای، نمایشگرها، حسگرها و تجهیزات کنترلی و دیگر موارد است که فضانورد را قادر می سازد تا بتواند در محیطی متفاوت با محیط زندگی فعالیت کند.


  اهمیت این پوشش این است که می توان گفت بدون استفاده از این پوشش گام نهادن در فضا امکانپذیر نیست و در صورتی که انسان بدون پوشش خاص وارد فضا شود در مدت زمان ۱۵ ثانیه بیهوش شده و مغز انسان درمدت زمان چهار دقیقه کاملا متلاشی شده و از بین می رود.


  براساس این گزارش، از جمله تفاوت های محیطی فضا با کره زمین تفاوت دمایی شدید از ۱۰۰ درجه سیلسیوس زیر صفر تا ۲۵۰ درجه سیلسیوس بالای صفر، نبود اکسیژن و کاهش فشار است که فضانورد را مجبور به داشتن لباسی می کند که بتواند بدن او را در برابر این تغییرات محافظت کند.


  بخشی از لباس فضانورد لباس پرواز است که تنظیم فشار بدن و دراختیارقرار دادن اکسیژن مورد نیاز بدن، تنظیم دمای بدن و محافظت دربرابر آتش، آلودگی های اتمسفررا انجام می دهند.

   

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.