سیاه‌چاله‌ «راه شیری» به‌زودی شکمی از عزا در خواهد آورد!

  براساس مشاهدات تازه، یک ابر گازی بدشانس در حال برخورد با سیاه‌چاله‌ی بزرگ میانه‌ «راه‌ شیری» است که به عقیده ستاره‌شناسان بعید است که بتواند از این برخورد جان سالم به در ببرد. سیاه‌چاله‌ «راه شیری» به‌زودی شکمی از عزا در خواهد آورد!

  ستاره‌شناس‌ها، این ابر گازی را که G۲ خوانده‌ می‌شود در دسامبر ۲۰۱۱ مشاهده کرده و دریافتند که گردش آن می‌تواند، تا نیمه ‌۲۰۱۳ به سیاه‌چاله‌ی میانه‌ی راه‌شیری بسیار نزدیکش کند. از نوزده ماه پیش، گرانش بالای سیاه‌چاله که حدود ۴.۳ میلیون برابر خورشید جرم دارد، این ابر گازی را مانند خمیر پاستا ‌کشیده و می‌چلاند.

  تصویرهایی که در آوریل توسط تلسکوپ بسیار بزرگ در شیلی، گرفته‌ شده نشان می‌دهند که جبهه‌ی G۲، دور سمت دورتر سیاه‌چاله پف کرده‌ است.

  استفان گیلسان از گروه فیزیک‌ فضای موسسه‌ی ماکس پلانک در Garching آلمان، می‌گوید: «چنین به چشم می‌آید که ابر گازی از سمت ما به درون سیاه‌چاله سقوط می‌کند» ... «البته برخی مواد هم که به دور سمت تیره‌ سیاه‌چاله تاب می‌خورده‌اند اکنون به سوی ما می‌آیند.»

  گیلسان می‌گوید: «اگر این ابر را چون یک ترن هوایی در نظر بگیریم، نخستین واگن به دور سیاه‌چاله تابیده‌ است.» ... «بخش اصلی ترن هنوز در راه است.»

  به نوشته تارنمای انجمن فیزیک، ابر گازی با تندی ۳۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه یا با صد برابر تندی چرخیدن زمین به دور خورشید و یا یک‌صدم تندی نور، در فضا پیش‌می‌رود. سیاه‌چاله، تنها در چند ماه، نه تنها آن را به این تندی رسانده که به اندازه‌ی ۱۸۰ درجه حرکت جبهه‌ی آن را چرخانده‌ است. این یافته‌ها در Astrophysical Journal آمده‌اند.

  گیلسان و گروهش همچنین دریافته‌اند که سیاه‌چاله در سال گذشته G۲ را تا دو برابر اندازه‌ی خودش کش آورده‌ است. پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند که توده‌ این ابر تا سال آینده به کم‌ترین فاصله‌اش از سیاه‌چاله می‌رسد. در آن زمان تمام تلسکوپ‌ها در سرتاسر دنیا به سوی مرکز کهکشان خواهند‌ چرخید تا آن نمایش شگفت‌انگیز را مشاهده کنند.

  دمتروییس گیانوییس، ستاره‌شناسی در دانشگاه Purdue در ایندیانا، انتظار ندارد که G۲ در برخوردش با سیاه‌چاله‌ی میانه‌ی که‌کشان جان سالم به در ببرد. او می‌گوید که احتمالا این ابر آن‌قدر کش می‌آید که دیگر کاملا محو می‌شود اما بقایایش طی چند دهه‌ آینده، دست آخر به درون سیاه‌چاله جمع شده و یک درخشش کم‌نظیر خواهیم دید.

  او می‌گوید: «واپسین پژواک مرگ این ابر خواهد بود.»

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.