بازیابی دو موتور موشک‌ آپولو ۱۱ از قعر اقیانوس

  تیمی از کاوشگران طی ماموریتی در عمق دریا موتورهایی را یافته‌اند که بخشی از موشک Apollo ۱۱ Saturn V هستند؛ این موشک در سال ۱۹۶۹ برای نخستین بار فضانوردان را به کره ماه فرستاد.یک شخص حفاظت‌کننده در مرکز فضایی و Cosmosphere کانزاس واقع در هاچینسون، جایی که وی مشغول برطرف‌کردن زنگ‌زدگی موتورهای مزبور بود، متوجه شد این موتورها متعلق به موشک آپولو ۱۱ هستند. بازیابی دو موتور موشک‌ آپولو ۱۱ از قعر اقیانوس

  ماه مارس گذشته مرکز «سفرهای Bezos» یک ماموریت باستان‌شناسی صنعتی را انجام داد و طی آن از ابزارهای زیرآبی با عملکرد کنترل از راه دور برای بازیابی موتورهای موشک‌ F-۱ از بستر اقیانوس اطلس استفاده کرد.

  این موتورها که از عمق چهار هزار و ۲۰۰ متری بالا کشیده شدند، در استیج اول موشک Saturn V به کار رفته بودند و قدرتمندترین موتورهای موشک با سوخت مایع و اتاقک منفرد هستند که تاکنون ساخته شده‌اند.به گفته بزوس، بخش‌های لازم برای نمایش دو موتور F-۱ بازیابی شدند که شامل اتاقک‌های محوری عقبی، مولدهای گاز، انژکتورها، مبادله‌کنندگان گرمایی، توربین‌ها و دیگر ‌ قسمت‌ها بودند.پس از قرارگرفتن در معرض دماهای باورنکردنی در طول چند دقیقه عملکرد، سقوط از لبه فضا به درون اقیانوس و سپری‌کردن بیش از چهار دهه در آب شور، این سازه‌ها شکل نامطلوبی پیدا کرده‌اند.

  به دلیل ترکیب آلیاژهای فلزی‌های در ساخت این موتورها، حفاظت از آن‌ها فرایندی دشوار است اما مزیت این عمل نه تنها صیانت از بقایای ارزشمند عصر فضا، بلکه فرصت یافتن ماموریت‌هایی است که این موتورها انجام داده‌اند.

  تایید ماهیت این موتورها زمانی صورت گرفت که یکی از حفاظت‌کنندگان با استفاده از چراغ مشکی دارای فیلترهای لنز ویژه، شماره‌های“۲۰۴۴” که بر روی یکی از اتاقک‌های محوری استنسیل‌ شده بودند را کشف کرد.برطرف‌کردن رنگ‌زدگی نشان داد که عبارت "واحد شماره ۲۰۴۴" بر قاعده این اتاقک حکاکی شده بود.

  ۲۰۴۴ شماره سریالی است که با شماره ۶۰۴۴ ناسا مطابقت می‌کند. این شماره، شماره موتور F-۱ Engine #۵ متعلق به آپولو ۱۱ است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.