استفاده از سنجنده های ماهواره ای برای پایش آبهای ساحلی و دریایی کشور

  معاون محیط زیست دریایی ساطمان حفاظت محیط زیست گفت: از سنجنده های ماهواره ای برای پایش پهنه گسترده ای آبهای ساحلی و دریایی کشور استفاده می شود. استفاده از سنجنده های ماهواره ای برای پایش آبهای ساحلی و دریایی کشور

  عبدالرضا کرباسی افزود: تاکنون چندین جلسه مدیریتی و کارشناسی با سازمان فضایی ایران برگزار شد که متعاقب آن مقرر شد از اطلاعات حاصل از سنجنده های مستقر بر روی ماهواره های مرتبط از جمله MODIS و NOAA برای پایش برخی پارامترهای مهم محیط زیست دریایی استفاده شود.


  وی اظهار داشت: دما، کدورت، میزان کلروفیل، لکه های نفتی، تغییرات خطوط ساحلی، جنگل های حرا و صخره های مرجانی پارامترهایی هستند که توسط این سنجده ها ارزیابی می شوند.


  کرباسی با بیان اینکه پایش محیط زیست دریایی از اولویت های برنامه های این سازمان است، گفت: داشتن اطلاعات به روز و جامع از اکوسیستم های دریایی کشور کمک بزرگی به حفظ محیط زیست دریایی خواهد بود زیرا امکان پیش بینی برخی حوادث زیست محیطی مانند بروز پدیده شکوفایی جلبکی و متعاقب آن امکان کاهش خسارات احتمالی ناشی از آنها را فراهم می کند.


  وی با تاکید بر اینکه پایش های زیست محیطی در اولویت برنامه های معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد افزود: پایش مداوم و کلان ۲۵ پارامتر فیزیکی، شیمیایی، زیستی و رسوبات به ادارات کل ساحلی کشور ابلاغ شده است.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .