كاوشگر مريخ در جستجوي علائم حيات

  دانشمندان ناسا قصد دارند ماموریت کاوشگر بعدی مریخ را بر یافتن نشانه های حیات در گذشته این سیاره سرخ و گردآوری نمونه متمرکز کنند .ناسا، آژانس فضایی قصد دارد تا مریخ نورد دیگری را در سال ۲۰۲۰ به سیاره سرخ اعزام کند.

  کاوشگر مریخ در جستجوی علائم حیات

  گروهی متشکل از ۱۹ دانشمند و مهندس که از سوی ناسا برگزیده شده اند می گویند این مریخ نورد باید در پی یافتن نشانه های حیات در گذشته این سیاره باشد و نمونه هایی را گردآوری کند تا با خود به زمین بازگردانند.

   


  لیندی الکینز تانتون، محقق موسسه کارنگی در واشنگتن و یکی از اعضای «گروه علوم تعریف ۲۰۲۰ مریخ» در مورد تکامل و تحولات سیاره ها پژوهش می کند.


  او در طی کنفرانس تلفنی ناسا در مورد پرسش خبرنگاران در مورد انگیزه اکتشافات علمی از این دست گفت «یکی از بزرگترین پرسش هایی که در ذهن نوع بشر مطرح می شود این است که آیا ما در این جهان تنها هستیم و این پرسشی است که ما امیدواریم بتوانیم با ماموریت ۲۰۲۰ مریخ پیشرفت های چشمگیری در آن زمینه داشته باشیم».


  دانشمندان پس از اعزام مریخ نورد «Curiosity» ناسا که ماه اوت سال گذشته بر سیاره سرخ فرود آمد، پیروزی های چشمگیر و اکتشافات قابل توجهی کسب کرد و در پی شواهدی برآمدند تا در مورد علائم حیات و میکروب های زنده در پیشینه این سیاره بسیار کهن تحقیق کنند.


  جک موستارد، رئیس «گروه علوم تعریف» و استاد علوم زمین شناسی در دانشگاه براون در رودآیلند می گوید اعضای گروه او در مورد تصمیم به جستجو در مورد نشانه های کنونی حیات در مریخ صحبت کردند.


  کاوشگر جدید بیشتر در اندازه یک خودرو شش چرخه و شبیه نمونه پیشین خواهد بود، چون طراحی کاوشگرهای کنونی مقرون به صرفه خواهد بود. مریخ نورد ۲۰۲۰ قادر خواهد بود تا صخره های سیاره مریخ را بشکافد و نمونه برداری کند.


  اما این تیم می گوید هدف اصلی طراحی کاوشگر بعدی نمونه برداری و بازگرداندن آن به سیاره زمین در ماموریت بعدی است.


  جان گرانزفلد، فضانورد پیشین مستقر در واشنگتن می گوید در حالی که ایده ماموریت مریخ نورد ۲۰۲۰ راه را برای انتخاب، گردآوری و نمونه برداری از خاک مریخ فراهم می کند اما به معنای دستیابی به نتیجه نهایی نخواهد بود.


  او گفته است «من ایده احتمال سفرهای اکتشافی انسان ها به مریخ طی بیست سال آینده را رد نمی کنم، چون کاشفان روی سیاره مریخ قدم گذاشته اند. هدف نهایی فرود ستاره شناسان و دانشمندان علوم سیاره ها به سطح مریخ است».


  این گروه همچنین اعلام کرده است که مریخ نورد ۲۰۲۰ باید به پیشبرد طرح های ناسا برای اکتشاف انسان در سال ۲۰۳۰ در این سیاره نیز کمک کند. ماموریت ۲۰۲۰ می تواند به دانشمندان کمک کنند تا خطراتی را که گرد و غبار مریخ پدید می آورند و نیز شیوه های گردآوری دی اکسیدکربنی را جستجو کنند که به عنوان منبعی برای تولید اکسیژن و یا سوخت موشک مورد استفاده قرار می گیرد.


  «گروه علوم تعریف ۲۰۲۰ مریخ» متشکل از کارشناسان دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و ناسا هستند. آن ها بخش زیادی از سال ۲۰۱۳ را صرف تدوین دستورالعمل های ماموریت ۲۰۲۰ مریخ کردند و گزارش ۱۵۴ صفحه ای خود را روز سه شنبه منتشر کردند.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.