نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  هنگامی که کریس هدفیلد در اواخر دهه ۱۹۶۰ تصمیم گرفت فضانورد شود، با دو مانع روبه‌رو بود؛ وی در آن زمان تنها ۹ سال داشت و دوم اینکه کانادا حتی یک برنامه فضانوردی نداشت.هدفیلد گام به گام خود را به جایگاه پروازهای فضایی رساند و سه بار به فضا پرواز کرد. نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  وی تنها کانادایی است که به ایستگاه فضایی میر سفر کرده، تنها کانادایی است که پیاده‌روی فضایی انجام داده و فرماندهی اکسپدیشن ۳۵ ایستگاه فضایی بین‌المللی را برعهده داشته است.

  وی در روز ۱۰ ژوئن(۲۰ خرداد) اعلام کرد که در روز سوم ژوئیه(۱۲ تیر) از خدمات دولتی و سازمان فضایی کانادا کناره خواهد گرفت.

  این گزارش به معرفی برخی از نکات برجسته کار فضایی هدفیلد پرداخته است.


  - ورود به گروه فضانوردان

  کمی پس از اینکه هدفیلد که در سال ۱۹۹۲ به عنوان فضانورد انتخاب شد، برای انجام تمرینات تخصصی ماموریت در مرکز فضایی جانسون ناسا دعوت شد که در آن زمان برای کانادایی‌ها امتیاز نادری محسوب می‌شد. در این تصویر از پائین از سمت چپ مارک گارنیو، هادفیلد، بجارنی تریگواسون، استیو مک‌لین و در صف بالا از چپ مایک مک‌کی، دیو ویلیامز، جولی پایت و رابرت تیرسک قرار دارند.

   

   

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  ورود به گروه فضانوردان

   


  - یادگیری آسمان

  هادفیلد پیش از اینکه فضانورد شود یک خلبان کامل بود. وی کار خود را به عنوان دانشجوی دانشکده افسری هوایی کانادا آغاز کرده و ماموریت‌های پروازی فرماندهی دفاع فضایی آمریکای شمالی(نوراد) و دانشکده خلبان آزمایش نیروی هوایی آمریکا را اجرا کرد.

  در این تصویر هادفیلد پیش از ماموریت STS-۱۰۰ شاتل در سال ۲۰۰۱ دیده می‌شود.

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  یادگیری آسمان

   

   

  - بازدید از ایستگاه فضایی میر

  هافیلد یادگیری زبان روسی را در اوایل کار فضانوردی خود آغاز کرده و اولین پرواز فضایی‌اش(STS-۷۴) را در نوامبر ۱۹۹۵، سه سال قبل از پیوستن به گروه فضانوردان انجام داد.

  وی تنها کانادایی است که از ایستگاه فضایی میر روسیه بازدید کرده است. هادفیلد در ماموریت کوتاه خود توانست در مدار آهنگ بنوازد.

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  بازدید از ایستگاه فضایی میر

   

  - اجرای بازوی مکانیکی

  هادفیلد در کنار اولین پرواز خود به ایستگاه فضایی میر در نوامبر ۱۹۹۵ از مهارتهای خود برای هدایت بازوی مکانیکی کانادرام به عنوان اولین کانادایی استفاده کرد. از این بازو در ماموریت STS-۷۴ شاتل آتلانتیس برای نصب یک ماژول الحاق روسی در سیستم الحاق این مدارگرد استفاده شد تا شاتل بتواند به ایستگاه متصل شود.

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  اجرای بازوی مکانیکی

   

  - ارتباطات فضایی

  هادفیلد اوایل در بخش کنترل ماموریت به عنوان ارتباط‌گیر کپسول کار می‌کرد، فضانوردی که دستورات را به فضاپیما انتقال می‌دهد.

  وی در اینجا در ماموریت پشتیبانی STS-۷۷ دیده می‌شود.

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  ارتباطات فضایی

   

  - اجرای پیاده‌روی فضایی

  هادفیلد در سال ۲۰۰۱ به عنوان اولین کانادایی کار پیاده‌روی فضایی را در ماموریت STS-۱۰۰ شاتل اجرا کرد. از آن به بعد وی آنرا یکی از معنادارترین تجربیات فضانوردی خود خوانده بود.

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  اجرای پیاده‌روی فضایی

   

   

  - بازوهای انسان و ربات

  هدف اصلی دو پیاده‌روی فضایی هادفیلد در آوریل ۲۰۰۱ نصب بازوی پیشرفته‌تر رباتیک کانادارم دو بود. این بازو بیشتر در زمان ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد استفاده قرار گرفت و هنوز کاربرد دارد.

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  بازوهای انسان و ربات

   

  - دست دادن رباتیک

  هادفیلد در ماموریت STS-۱۰۰ شاتل همچنین اولین انتقال رباتیک را در فضا انجام داده و گهواره راه‌اندازی کانادارم دو را به کانادارم منتقل کرد.

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  دست دادن رباتیک

   

  - یک سواری روسی به مدار

  این تصویر هادفیلد را به همراه تام مارشبورن و رومان روماننکو در حال آماده‌سازی برای سوار شدن در فضاپیمای سایوز در دسامبر ۲۰۱۲ به مقصد ایستگاه فضایی نشان می‌دهد. هادفیلد در آن زمان گفته بود که این ماموریت که شامل فرماندهی اکسپدیشن ۳۵ بود، اوج یک عمر تمرینات وی بوده است.

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  یک سواری روسی به مدار

   

  - تصویربرداری از تابش

  هادفیلد در این تصویر با آشکارسازهای تابش مورد استفاده در ایستگاه فضایی در طول ماموریت خود در سال ۲۰۱۳ عکس انداخته است. در چندین کلاس در کانادا از آشکارسازهای مشابه حباب نوترون Radi-N۲ برای مقایسه مواجهه با تایش بین زمین و فضا استفاده می‌شد. هادفیلد همچنین بیش از ۱۴۰ فیلم که بیشتر آموزشی بودند، در فضا آماده کرد.

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  تصویربرداری از تابش

   

  تا نیمه ژوئن ۲۰۱۳ این فیلمها روی هم رفته ۳۰ میلیون بار دیده شدند.

  - ساخت نماهنگ در فضا

  هادفیلد بطور منظم در ایستگاه فضایی با گیتار خود آهنگ می‌نواخت و بویژه این کار را در پنجره نمای کوپولا که به سمت زمین بوده انجام می‌داد.

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  ساخت نماهنگ در فضا

   

   

  نگاهی به ۱۲ فعالیت فضایی اولین کانادایی حاضر در فضا

  پیشتازان فضا: نسل بعد

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.