کشف طبقه جدیدی از سنگ های آسمانی

  تصاویر راداری جدید از سیارک QE۲ حاکی از کشف یک طبقه جدید سنگ های آسمانی است.سیارک عظیم ۱۹۹۸QE۲ که در آگوست ۱۹۹۸ توسط اخترشناسان برنامه مطالعه سیارک نزدیک به زمین لینکلن موسسه فناوری ماساچوست (MIT) شناسایی شده بود، حدود سه هفته قبل به همراه قمرش از نزدیک ترین فاصله با زمین طی دو قرن آینده عبور کرد. کشف طبقه جدیدی از سنگ های آسمانی


  دیش ۳۰۵ متری رصدخانه Arecibo و آنتن شبکه عمق فضا ناسا بطول ۷۰ متر در گلدستون وظیفه رهگیری سیارک QE۲ در زمان نزدیک شدن به زمین را برعهده داشتند.

  تصاویر راداری جدید رصدخانه Arecibo در پورتوریکو، منحصر به فرد بودن این سیارک را نشان می دهند.

  سیارک تیره و سرخ ۱۹۹۸QE۲ مانند سایر سیارک ها تحت تأثیر گرما یا ذوب شدگی قرار نگرفته و اخترشناسان تاکنون نمونه مشابه آن را رویت نکرده اند؛ به همین علت QE۲ در دسته جدیدی از سنگ های آسمانی قرار گرفت.

  این تصاویر راداری به محققان برای اندازه گیری دقیق این سیارک کمک کرد که نشان می دهد، پهنای QE۲ سه کیلومتر و قمر آن ۷۵۰ متر است که هر ۳۲ ساعت بدور سیارک می چرخد.

  «پاتریک تیلور» از محققان رصدخانه Arecibo تأکید می کند: اندازه قمر یک چهارم سیارک اصلی است و اندازه ماه نیز یک چهارم سیاره زمین است؛ بررسی قمر این سیارک می تواند به اخترشناسان برای تعیین جرم سیارک اصلی کمک کند.

  چرخش این سیارک بدور خورشید نیز ۳.۸ سال بطول می انجامد و QE۲ یکی از ۱۰ هزار سیارک نزدیک به زمین محسوب می شود که تاکنون شناسایی شده اند؛ تعداد کل این سیارک ها بیش از یک میلیون تخمین زده می شود.

  سیارک عظیم ۱۹۹۸QE۲ در تاریخ ۳۱ می (۱۰ خرداد) از فاصله ۵.۸ میلیون کیلومتری زمین عبور کرد.

     تصویر راداری جدید رصدخانه Arecibo از سیارک ۱۹۹۸QE۲

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.