مأموریت جدید ناسا برای بررسی خورشید

  ناسا قصد دارد در مأموریت IRIS‌ به مطالعه دقیق نحوه حرکت انرژی عظیم خورشید به منطقه تاج خورشیدی بپردازد. منطقه مرموز بالای سطح خورشید موسوم به منطقه رابط (interface region) بین چهار هزار و ۸۰۰ تا ۹ هزار تا ۶۰۰ کیلومتر ضخامت دارد و بطور مداوم جنبش گرمایی و انرژی خورشید را تجربه می کند. مأموریت جدید ناسا برای بررسی خورشید

  این انرژی، دمای تاج بعنوان فوقانی ترین لایه جو خورشید را تا یک میلیون درجه سانتیگراد بالا می برد که هزار برابر داغ تر از سطح خورشید است.  انرژی که در منطقه رابط در جریان است، بر بسیاری از جنبه های فضای نزدیک به زمین اثرگذار است؛ بعنوان مثال بخش کمی از این انرژی می تواند باعث ایجاد بادهای خورشیدی شامل یک جریان ثابت از ذرات در تمام منظومه شمسی شود.  این منطقه همچنین منبع پرتوهای فرابنفش خورشید محسوب می شود که بر فضای نزدیک به زمین و آب و هوای زمین تأثیر می گذارد.  «جو داویلا» از محققان پروژه IRIS در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا تأکید می کند: این ماهواره رصدگر مشاهدات ما از این منطقه خاص خورشید را گسترش داده و به درک بهتر وضعیت کلی تاج خورشیدی و تأثیر آن بر کل منظومه شمسی کمک می کند.  علاوه بر تهیه تصاویر با وضوح بسیار بالا، ماهواره رصدگر IRIS می تواند داده هایی از یک درصد خورشید در هر زمان تهیه کند؛ اطلاعات سرعت، دما و تراکم از دیگر داده های جمع آوری شده توسط این ماهواره محسوب می شود که اطلاعات کلیدی در خصوص حرکت گرما و انرژی در منطقه تاج خورشیدی در اختیار محققان قرار می دهد.  ماهواره رصدگر خورشید IRIS توسط موشک Pegasus XL در تاریخ ۲۶ ژوئن (پنجم تیر) از پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب خواهد شد.

   


  ماهواره رصدگر IRIS با پنل های خورشیدی بطول ۳.۵ متر

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .