تصاویر شگفت‌انگیز از فضا در قرن‌های مختلف

  از آغاز حضور بشر در زمین، ستارگان بالای سر وی الهام بخش شگفتی‌ها و وسوسه‌های بی‌پایان بوده‌اند و اکنون نمایشگاهی شامل بیش از ۱۰۰ تصویر شگفت‌انگیز از فضا، مرز بین علم و هنر را برداشته است. تصاویر شگفت‌انگیز از فضا در قرن‌های مختلف

  چشم‌اندازهای جهان از زمان گالیله به عنوان اولین کسی که توانست ستارگان را از طریق تلسکوپ ببیند، گسترش تصویربرداری نجومی را ترسیم کرده است.

  این نمایشگاه که در موزه ملی دریانوردی در گرینویچ لندن برپا شده، نقش ستاره‌شناسان را در پیش راندن فناوری دوربین‌ها و تلسکوپ‌ها نمایش داده که اکنون با آنها می‌توانیم آب‌وهوای سیارات دور را دیده و ورای کهکشان راه شیری را مشاهده کنیم.

  در میان تصاویر موجود در این نمایشگاه تصویری است که در یکی از پنج ماموریت ارسالی توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ برای مشاهده گذر سیاره ناهید در روز ۹ دسامبر ۱۸۷۴ به ثبت رسیده است.

  ستاره‌شناسانی که به مصر، هاوایی، نیوزلند و جزایری در اقیانوس هند اعزام شدند، از صفحات تصویربرداری برای ثبت دقیق رصدشان استفاده کردند.

  در این میان، یک طراحی از ساختار مینیاتوری خورشید از ساموئل پیرپونت لانگلی در سال ۱۸۷۳ در رصدخانه رویال گرینویچ نیز وجود دارد.

  این تصاویر همچنین پیشرفتهای فناوری را در قرنهای ۲۰ و ۲۱ ترسیم کرده و اولین تصاویر از سوی دیگر ماه و عکسهای ثبت شده توسط نیل آرمسترانگ در سال ۱۹۶۹ تا جدیدترین تصاویر تلسکوپ فضایی هابل در این مجموعه قرار دارند.

  بازدیدکنندگان نمایشگاه که در روز جمعه هفتم ژوئن(۱۷ خرداد) افتتاح شده، شاهد یک سفر تصویری به منظومه شمسی هستند که تصاویری از ماه، خورشید، سیارات و فضای عمیق را نشان داده و سپس به زمین بازگشته و منتخبی از تصاویر گویای شیفتگی انسان به آسمان شب را مشاهده کنند.

  این نمایشگاه با تصاویری از شفق قطبی در سطح سیاره زحل، ابرهای خاص غبار رنگی که ستارگان جدید در آنها با فاصله هزاران سال نوری شکل می‌گیرند و نمای گیج‌کننده زمین از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی، زیبایی عکاسی فضایی را در کنار اکتشافات علمی که پیشرفتهای فناوری اجازه داده، تکریم کرده است.

  تصاویر موجود در این نمایشگاه شامل جدیدترین تصاویر ناسا، برنامه فضایی روسیه و برخی از بزرگترین تلسکوپهای جهان به همراه تصاویر رقابتهای چهار سال گذشته عکاس نجومی سال رصدخانه سلطنتی هستند.

  به گفته برگزارکنندگان، تصویر مرکزی این نمایشگاه «پنجره مریخ» است که یک دیوار ۱۳ در ۴ متر از جدیدترین تصاویر ارسالی توسط مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا است.

  این اثر قصد دارد تصور نگاه از میان یک پنجره عظیم را به مناظر مریخی ارائه کند. این اولین بار است که یک نمایشگاه موزه از تصاویر یک ماموریت اخیر به این شکل استفاده کرده است.

  سایر تصاویر برجسته این نمایشگاه شامل اولین تصویر نجومی گرفته شده تاکنون، تصویر هابل در سال ۱۹۲۳ که وجود کهکشانهای دیگر در ورای راه شیری را تائید کرد، تصویر قدم گذاشتن اولین انسان بر روی ماه در سال ۱۹۶۹ و تصویر نجومی که به اثبات نظریه نسبیت عام کمک کرد، هستند.  اولین تصویر از سوی دیگر ماه که در سال ۱۹۵۹ توسط فضاپیمای لونار ۳ جماهیر شوروی گرفته شد  گذر سیاره ناهید از برابر خورشید در ۹ دسامبر ۱۸۷۴ از رصدخانه رویال گرینویچ


  طراحی ساختار مینیاتوری سطح خورشید توسط ساموئل پیرپونت لانگلی، ۱۸۷۳


  تعمیر تلسکوپ فضایی هابل توسط استوری موسگریو و جفری هافمان، فضانوردان شاتل فضایی اندوور، ۱۹۹۳


  طلوع زمین از منظر فضاپیمای آپولو ۱۱ در مدار ماه، ۱۹۶۹


  رسوبهای سنگی روشن شاهد وجود آب در سیاره سرخ از نظر نقشه‌بردار جهانی مریخ و مدارگرد اکتشافی مریخ


  قمر هایپریون از منظر فضاپیمای مدارگرد کاسینی، ۲۰۰۵


  سحابی خرچنگ از دیدگاه تلسکوپ هابل، ۲۰۰۵


  سحابی پروانه از دیدگاه تلسکوپ فضایی هابل، ۲۰۰۹  میدان دید عمیق اوریون: سه ستاره درخشان در کمربند اوریون


  کهکشان آندرومدا


  حلقه زحل از منظر مدارگرد کاسینی در ۲۰۰۵


  تصویر آسمان دور از نور زمین از منظر یک دوربین کانون ۵D اصلاح شده در نزدیکی بورسای ترکیه


  دنباله ستارگان، کوهستان آبی استرالیا اثر تد دوبوسز، برنده گروه زمین و فضای عکاس نجومی سال ۲۰۰۹  دو کوهنورد گمشده در حبابی از نور مشعل زیر گنبد بیکران آسمان در پارک ملی یوسمیت کالیفرنیا

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.