تصاویر شگفت‌انگیز از فضا در قرن‌های مختلف

  از آغاز حضور بشر در زمین، ستارگان بالای سر وی الهام بخش شگفتی‌ها و وسوسه‌های بی‌پایان بوده‌اند و اکنون نمایشگاهی شامل بیش از ۱۰۰ تصویر شگفت‌انگیز از فضا، مرز بین علم و هنر را برداشته است. تصاویر شگفت‌انگیز از فضا در قرن‌های مختلف

  چشم‌اندازهای جهان از زمان گالیله به عنوان اولین کسی که توانست ستارگان را از طریق تلسکوپ ببیند، گسترش تصویربرداری نجومی را ترسیم کرده است.

  این نمایشگاه که در موزه ملی دریانوردی در گرینویچ لندن برپا شده، نقش ستاره‌شناسان را در پیش راندن فناوری دوربین‌ها و تلسکوپ‌ها نمایش داده که اکنون با آنها می‌توانیم آب‌وهوای سیارات دور را دیده و ورای کهکشان راه شیری را مشاهده کنیم.

  در میان تصاویر موجود در این نمایشگاه تصویری است که در یکی از پنج ماموریت ارسالی توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ برای مشاهده گذر سیاره ناهید در روز ۹ دسامبر ۱۸۷۴ به ثبت رسیده است.

  ستاره‌شناسانی که به مصر، هاوایی، نیوزلند و جزایری در اقیانوس هند اعزام شدند، از صفحات تصویربرداری برای ثبت دقیق رصدشان استفاده کردند.

  در این میان، یک طراحی از ساختار مینیاتوری خورشید از ساموئل پیرپونت لانگلی در سال ۱۸۷۳ در رصدخانه رویال گرینویچ نیز وجود دارد.

  این تصاویر همچنین پیشرفتهای فناوری را در قرنهای ۲۰ و ۲۱ ترسیم کرده و اولین تصاویر از سوی دیگر ماه و عکسهای ثبت شده توسط نیل آرمسترانگ در سال ۱۹۶۹ تا جدیدترین تصاویر تلسکوپ فضایی هابل در این مجموعه قرار دارند.

  بازدیدکنندگان نمایشگاه که در روز جمعه هفتم ژوئن(۱۷ خرداد) افتتاح شده، شاهد یک سفر تصویری به منظومه شمسی هستند که تصاویری از ماه، خورشید، سیارات و فضای عمیق را نشان داده و سپس به زمین بازگشته و منتخبی از تصاویر گویای شیفتگی انسان به آسمان شب را مشاهده کنند.

  این نمایشگاه با تصاویری از شفق قطبی در سطح سیاره زحل، ابرهای خاص غبار رنگی که ستارگان جدید در آنها با فاصله هزاران سال نوری شکل می‌گیرند و نمای گیج‌کننده زمین از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی، زیبایی عکاسی فضایی را در کنار اکتشافات علمی که پیشرفتهای فناوری اجازه داده، تکریم کرده است.

  تصاویر موجود در این نمایشگاه شامل جدیدترین تصاویر ناسا، برنامه فضایی روسیه و برخی از بزرگترین تلسکوپهای جهان به همراه تصاویر رقابتهای چهار سال گذشته عکاس نجومی سال رصدخانه سلطنتی هستند.

  به گفته برگزارکنندگان، تصویر مرکزی این نمایشگاه «پنجره مریخ» است که یک دیوار ۱۳ در ۴ متر از جدیدترین تصاویر ارسالی توسط مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا است.

  این اثر قصد دارد تصور نگاه از میان یک پنجره عظیم را به مناظر مریخی ارائه کند. این اولین بار است که یک نمایشگاه موزه از تصاویر یک ماموریت اخیر به این شکل استفاده کرده است.

  سایر تصاویر برجسته این نمایشگاه شامل اولین تصویر نجومی گرفته شده تاکنون، تصویر هابل در سال ۱۹۲۳ که وجود کهکشانهای دیگر در ورای راه شیری را تائید کرد، تصویر قدم گذاشتن اولین انسان بر روی ماه در سال ۱۹۶۹ و تصویر نجومی که به اثبات نظریه نسبیت عام کمک کرد، هستند.  اولین تصویر از سوی دیگر ماه که در سال ۱۹۵۹ توسط فضاپیمای لونار ۳ جماهیر شوروی گرفته شد  گذر سیاره ناهید از برابر خورشید در ۹ دسامبر ۱۸۷۴ از رصدخانه رویال گرینویچ


  طراحی ساختار مینیاتوری سطح خورشید توسط ساموئل پیرپونت لانگلی، ۱۸۷۳


  تعمیر تلسکوپ فضایی هابل توسط استوری موسگریو و جفری هافمان، فضانوردان شاتل فضایی اندوور، ۱۹۹۳


  طلوع زمین از منظر فضاپیمای آپولو ۱۱ در مدار ماه، ۱۹۶۹


  رسوبهای سنگی روشن شاهد وجود آب در سیاره سرخ از نظر نقشه‌بردار جهانی مریخ و مدارگرد اکتشافی مریخ


  قمر هایپریون از منظر فضاپیمای مدارگرد کاسینی، ۲۰۰۵


  سحابی خرچنگ از دیدگاه تلسکوپ هابل، ۲۰۰۵


  سحابی پروانه از دیدگاه تلسکوپ فضایی هابل، ۲۰۰۹  میدان دید عمیق اوریون: سه ستاره درخشان در کمربند اوریون


  کهکشان آندرومدا


  حلقه زحل از منظر مدارگرد کاسینی در ۲۰۰۵


  تصویر آسمان دور از نور زمین از منظر یک دوربین کانون ۵D اصلاح شده در نزدیکی بورسای ترکیه


  دنباله ستارگان، کوهستان آبی استرالیا اثر تد دوبوسز، برنده گروه زمین و فضای عکاس نجومی سال ۲۰۰۹  دو کوهنورد گمشده در حبابی از نور مشعل زیر گنبد بیکران آسمان در پارک ملی یوسمیت کالیفرنیا

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .