پس از ۴۰ سال غیبت، سوغات آپولو ۱۱ از ماه پیدا شد

  به تازگی گنجینه‌ای گم شده از خاک‌های کره‌ی ماه پیدا شده ‌است. این مجموعه شامل تعداد زیادی نمونه از خاک قمر زمین است که توسط فضانوردان مأموریت آپولو ۱۱، یعنی نیل آرمسترانگ و باز آلدرین جمع‌آوری شده بود و پس از انتقال به زمین بین بیش از ۱۵۰ لابراتوار گوناگون توزیع شد تا بر روی آن تحقیقات گوناگونی انجام دهند. پس از ۴۰ سال غیبت، سوغات آپولو ۱۱ از ماه پیدا شد

  حال پس از گذشت ۴۰ سال و فراموشی موضوع، زمانی که کارن نلسون، مسئول بایگانی لابراتوار ملی لارنس برکلی واقع در کالیفرنیا مشغول مرتب کردن انبار لابراتوار بود به طور اتفاقی با جعبه‌ای شیشه‌ای روبرو شد که تعداد زیادی از ویال‌های خاک ماه در آن قرار داشت.

  او که با بیش از ۲۰ ویال حاوی خاک‌های گوناگونی از سطح ماه روبرو شد، و با مطالعه‌ی برچسب روی آن‌ها مطمئن شد که اشتباه نمی‌کند. بر روی این شیشه‌ها تاریخ ۲۴ ژوئیه ۱۹۷۰ درج شده بود و همگی به طور مرتب و تنظیم در داخل محفظه‌ی شیشه‌ای در بسته‌ای قرار داشتند.

  در کنار شیشه‌های خاک ماه‌، مقاله‌ای وجود داشت که پیرامون «نحوه‌ی بررسی و تحقیق پیرامون ترکیبات کربن در نمونه‌های بازگشتی از مأموریت‌های فضایی آپولو ۱۱ و ۱۲» بود؛ که ظاهراً حاوی جزئیات کاملی از روند تحقیق بر روی این نمونه‌های ارزشمند است.

  پس از ۴۰ سال غیبت، سوغات آپولو ۱۱ از ماه پیدا شد


  هنوز مشخص نیست نمونه‌هایی که ناسا برای تحقیق به لابراتوارها داده چطور سر از انبار درآورده، گم یا نابود شده‌اند اما هر چه هست، این رویداد را می‌توان به فال نیک گرفت. چرا که سازمان هوا فضای امریکا از آن‌ها درخواست کرده نمونه‌ها را بازگردانند تا با استفاده از فناوری نوین، دوباره بر روی آن‌ها آزمایش شود. خدا را چه دیدید، شاید این بار یافته‌های ارزشمندی حاصل شود.

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.