پذیرایی از مسافران سیاره سرخ با پیتزا چاپی سه‌بعدی

  ناسا که طرح های مختلفی را برای کشت و تولید مواد غذایی در فضا مورد بررسی قرار داده، موافقت خود را با اعطای کمک مالی برای ساخت چاپگر سه بعدی پیتزا اعلام کرده است. پذیرایی از مسافران سیاره سرخ با پیتزا چاپی سه‌بعدی

  رشد سریع جمعیت در کنار بروز خشکسالی و قحطی در مناطق مختلف جهان، تأمین مواد غذایی را به یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی بشر تبدیل کرده است؛ اما مشکل تأمین غذا تنها به ساکنان زمین اختصاص ندارد.

  مسافران مقاصد دوردست فضایی از جمله ساکنان آینده مستعمره مریخ نیز برای تأمین مواد غذایی مورد نیاز با مشکلات متعددی روبرو هستند؛ امکان تولید مواد غذایی تازه مانند میوه و سبزیجات یا مواد غذایی مصنوعی که از طعم و خاصیت مناسبی برخوردار باشند، از جمله مشکلات پیش روی مسافران فضایی است.

  فناوری چاپ سه بعدی طی سال های اخیر بسرعت در حال توسعه بوده و از آن برای ساخت اندام چاپی، دستگاه های مختلف، تولید سلاح و حتی ساخت نمونه اولیه ای از پایگاه فضایی بر روی ماه استفاده شده است.

  انتقال یک چاپگر سه بعدی در یک مأموریت سرنشین دار به ماه یا مریخ که بتواند بصورت خودکار ساخت سازه را با استفاده از مواد معدنی استخراج شده از همان محل انجام دهد، یا ساخت ماهواره های نسل آینده با چاپگر سه بعدی در فضا از جمله ایده های مطرح شده برای استفاده از فناوری چاپ سه بعدی است.

  تولید مواد غذایی با چاپگر سه بعدی

  فرستادن محموله مواد غذایی به فضا بخصوص در سفر به سیارک های دوردست یا تأمین مواد غذایی ساکنان مستعمره مریخی بسیار پرهزینه است. «آنجان کونتراکتور» مهندس مکانیک و از محققان شرکت تحقیقات مواد و سیستم ها (SMRC) معتقد است، غذا مجموعه ای از ترکیبات مختلف است که می تواند به شکل پودر در بیاید؛ انواع مختلف پودرها نیز با روغن و آب مخلوط شده و در یک چاپگر سه بعدی، مواد غذایی تولید می کنند.

  عملکرد این چاپگر سه بعدی پیتزا با استفاده از نرم افزار منوی غذا قابل کنترل است و دستگاه می تواند براساس درخواست، پیتزای سفارشی تولید کند.

  بر اساس دستورالعمل تعیین شده، مواد بصورت لایه به لایه روی یکدیگر قرار داده می‌شوند؛ لایه اول یا همان خمیر پیتزا روی صفحه داغی ریخته شده که باعث پخت سریع آن می شود، سپس پودر سس گوجه فرنگی به همراه روغن روی خمیر ریخته می شود و لایه های بعدی شامل پودر سایر مواد غذایی روی خمیر قرار می گیرد.

  ناسا موافقت خود را با پرداخت کمک مالی ۱۲۵ هزار دلاری به «کونتراکتور» برای توسعه نمونه اولیه ای از ترکیب کننده مواد غذایی بر پایه فناوری چاپ سه بعدی اعلام کرده است. این محقق قصد دارد چاپگر سه بعدی پیتزا را بصورت منبع باز طراحی کند تا امکان اعمال تغییر و افزودن امکانات دیگر به آن وجود داشته باشد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.