بزرگترین تصویر پانورامای زمین از ارتفاع ۷۰۵ متری

  ناسا با استفاده از یکی از ماهواره‌های خود در ارتفاع ۷۰۵ کیلومتری زمین، بزرگترین تصویر پانورامای این سیاره را با طول ۹۶۵۰ کیلومتر و عرض ۱۹۳ کیلومتر ثبت کرده است. این تصویر نواری از ۵۶ تصاویر ثابت که ماهواره ماموریت تداوم داده‌های لندست ناسا(LDCM) در آخرین گردش خود ثبت کرده، تشکیل شده و از شمال روسیه تا جنوب آفریقا ادامه دارد. بزرگترین تصویر پانورامای زمین از ارتفاع ۷۰۵ متری

  این ماهواره سطح زمین را در گردش ماه آوریل خود اسکن کرده و تنها ۱۵ دقیقه برای ثبت تصاویر وقت صرف کرد. ناسا پس از دو ماه آزمایش و اندازه‌گیری در فضا در ماه فوریه این ماهواره را به فضا پرتاب کرد.

  LDCM تا ارتفاع ۷۰۵ کیلومتری زمین پرواز کرده و به دور سیاره گردش کرد. در آخرین پرواز خود در ماه آوریل، این ماهواره یک نوار ۱۹۳ کیلومتری از زمین را که از شمال روسیه آغاز شده و به جنوب آفریقا خاتمه یافته، اسکن کرد.

  این ماهواره در زمان گردش به دور زمین ۵۶ تصویر ثبت کرد که با کنار هم قرار دادن آنها یک نوار بدون درز ایجاد کند. هر تصویر شامل ابر، مه و زوایای مختلف نور خورشید است. این تصاویر با استفاده از تصویربردار عملیاتی زمین بهبود پیدا کرده‌اند که می‌تواند تصاویر با وضوح بالاتر از آنچه انسان قادر به مشاهده بوده، ثبت کند.

  ماهواره LDCM با سرعت ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت در اطراف زمین گردش کرده و در ۲۰ دقیقه یک مدار را کامل می‌کرد. ناسا در ویدیویی این مسیر را که توسط LDCM ثبت شده، به نمایش درآورده است. اولین تصویر ثبت شده توسط این ماهواره نشان‌دهنده زمینها و مزارع نامنظم در اطراف کانالهای بافته شده رود وولگا در مرکز روسیه است که از تاریخچه غنی و طولانی کشاورزی برخوردار است.

  آخرین تصویر این مجموعه از ساحل شرقی بزرگترین دریاچه آفریقا موسوم به ویکتوریا گرفته شده است. آب کم عمق این دریاچه با رسوب قهوه‌ای مایل به زرد و گیاهان سبز پوشیده شده است. ماهواره LDCM به عنوان یک ماموریت مشترک ناسا و سازمان زمین شناسی آمریکا پرتاب شد. تجهیزات روی این ماهواره اطلاعات را به شکل نوار یا مسیری جمع‌آوری کرده که سپس به شکل صحنه های کوچکتر برای طبقه‌بندی و ذخیره در مرکز علم مشاهده منابع زمین سازمان زمین شناسی تقسیم می‌شوند.

  ابتدا، انتها و مرکز نوار تصویری با تصاویری که مدلهای لندست قبلی شامل لندست ۴ در سال ۱۹۸۲، لندست ۵ در سال ۱۹۸۴ و لندست ۸۷ در سال ۱۹۹۹ مرتبط است. تمام تصاویر ثبت شده توسط ماهواره‌های لندست در یک سیستم مسیر ردیفی موسوم به دومین سیستم منبع سراسر جهان فهرست شده‌اند.

  ماهواره بعدی هنوز مرحله اندازه‌گیری و آزمایش قرار داشته و قرار است اواسط ماه آینده به سازمان زمین شناسی تحویل داده شده و لندست ۸ نامگذاری شود. پس از این مرحله، ماهواره کاربردی شناخته شده و داده‌های ثبت شده آن به شکل آنلاین در دسترس قرار خواهد گرفت.


  نمایش زمینها و مزارع نامنظم اطراف رود وولگای روسیه در اولین تصاویر ماهواره LDCM
  نمایش زمینها و مزارع نامنظم اطراف رود وولگای روسیه در اولین تصاویر ماهواره LDCM

  شهر جده عربستان در کنار ساحل دریای سرخ
  شهر جده عربستان در کنار ساحل دریای سرخ


  آخرین تصویر ماهواره LDCM از دریاچه ویکتوریا در شرق آفریقا
  آخرین تصویر ماهواره LDCM از دریاچه ویکتوریا در شرق آفریقا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.