بزرگترین تصویر پانورامای زمین از ارتفاع ۷۰۵ متری

  ناسا با استفاده از یکی از ماهواره‌های خود در ارتفاع ۷۰۵ کیلومتری زمین، بزرگترین تصویر پانورامای این سیاره را با طول ۹۶۵۰ کیلومتر و عرض ۱۹۳ کیلومتر ثبت کرده است. این تصویر نواری از ۵۶ تصاویر ثابت که ماهواره ماموریت تداوم داده‌های لندست ناسا(LDCM) در آخرین گردش خود ثبت کرده، تشکیل شده و از شمال روسیه تا جنوب آفریقا ادامه دارد. بزرگترین تصویر پانورامای زمین از ارتفاع ۷۰۵ متری

  این ماهواره سطح زمین را در گردش ماه آوریل خود اسکن کرده و تنها ۱۵ دقیقه برای ثبت تصاویر وقت صرف کرد. ناسا پس از دو ماه آزمایش و اندازه‌گیری در فضا در ماه فوریه این ماهواره را به فضا پرتاب کرد.

  LDCM تا ارتفاع ۷۰۵ کیلومتری زمین پرواز کرده و به دور سیاره گردش کرد. در آخرین پرواز خود در ماه آوریل، این ماهواره یک نوار ۱۹۳ کیلومتری از زمین را که از شمال روسیه آغاز شده و به جنوب آفریقا خاتمه یافته، اسکن کرد.

  این ماهواره در زمان گردش به دور زمین ۵۶ تصویر ثبت کرد که با کنار هم قرار دادن آنها یک نوار بدون درز ایجاد کند. هر تصویر شامل ابر، مه و زوایای مختلف نور خورشید است. این تصاویر با استفاده از تصویربردار عملیاتی زمین بهبود پیدا کرده‌اند که می‌تواند تصاویر با وضوح بالاتر از آنچه انسان قادر به مشاهده بوده، ثبت کند.

  ماهواره LDCM با سرعت ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت در اطراف زمین گردش کرده و در ۲۰ دقیقه یک مدار را کامل می‌کرد. ناسا در ویدیویی این مسیر را که توسط LDCM ثبت شده، به نمایش درآورده است. اولین تصویر ثبت شده توسط این ماهواره نشان‌دهنده زمینها و مزارع نامنظم در اطراف کانالهای بافته شده رود وولگا در مرکز روسیه است که از تاریخچه غنی و طولانی کشاورزی برخوردار است.

  آخرین تصویر این مجموعه از ساحل شرقی بزرگترین دریاچه آفریقا موسوم به ویکتوریا گرفته شده است. آب کم عمق این دریاچه با رسوب قهوه‌ای مایل به زرد و گیاهان سبز پوشیده شده است. ماهواره LDCM به عنوان یک ماموریت مشترک ناسا و سازمان زمین شناسی آمریکا پرتاب شد. تجهیزات روی این ماهواره اطلاعات را به شکل نوار یا مسیری جمع‌آوری کرده که سپس به شکل صحنه های کوچکتر برای طبقه‌بندی و ذخیره در مرکز علم مشاهده منابع زمین سازمان زمین شناسی تقسیم می‌شوند.

  ابتدا، انتها و مرکز نوار تصویری با تصاویری که مدلهای لندست قبلی شامل لندست ۴ در سال ۱۹۸۲، لندست ۵ در سال ۱۹۸۴ و لندست ۸۷ در سال ۱۹۹۹ مرتبط است. تمام تصاویر ثبت شده توسط ماهواره‌های لندست در یک سیستم مسیر ردیفی موسوم به دومین سیستم منبع سراسر جهان فهرست شده‌اند.

  ماهواره بعدی هنوز مرحله اندازه‌گیری و آزمایش قرار داشته و قرار است اواسط ماه آینده به سازمان زمین شناسی تحویل داده شده و لندست ۸ نامگذاری شود. پس از این مرحله، ماهواره کاربردی شناخته شده و داده‌های ثبت شده آن به شکل آنلاین در دسترس قرار خواهد گرفت.


  نمایش زمینها و مزارع نامنظم اطراف رود وولگای روسیه در اولین تصاویر ماهواره LDCM
  نمایش زمینها و مزارع نامنظم اطراف رود وولگای روسیه در اولین تصاویر ماهواره LDCM

  شهر جده عربستان در کنار ساحل دریای سرخ
  شهر جده عربستان در کنار ساحل دریای سرخ


  آخرین تصویر ماهواره LDCM از دریاچه ویکتوریا در شرق آفریقا
  آخرین تصویر ماهواره LDCM از دریاچه ویکتوریا در شرق آفریقا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .