مشکلات حاد شکارچی بزرگ ناسا!

  تیم مأموریت شکارچی سیارت بیگانه ناسا از ادامه نقص عملکرد در چرخ واکنش تلسکوپ خبر می دهند که می تواند آینده این مأموریت ۶۰۰ میلیون دلاری را با خطر جدی مواجه کند. مشکلات حاد شکارچی بزرگ ناسا!

  تلسکوپ فضایی کپلر ناسا در سال ۲۰۰۹ میلادی به فضا پرتاب شده و تاکنون دو هزار و ۷۰۰ سیاره بیگانه احتمالی را خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده است. مأموریت اصلی این تلسکوپ، تعیین میزان توزیع سیارات بیگانه شبه زمین در کهکشان راه شیری است.

  تلسکوپ کپلر در زمان پرتاب مجهز به چهار چرخ واکنش (reaction wheel) بود که سه چرخ برای کنترل حرکت در امتداد هر محور و یک چرخ به عنوان یدک در نظر گرفته شده و از آنها برای تمرکز و قفل شدن بر روی ۱۵۰ هزار ستاره هدف استفاده می شود.

  ماه جولای ۲۰۱۲ چرخ دوم (۲#) از کار افتاده و چرخ یدک (۴#) جایگزین آن شد، اما این چرخ نیز در ژانویه ۲۰۱۳ میلادی (دی ۹۱) دچار مشکل شد و به دلیل مشاهده نشانه هایی از اصطکاک بالا، تلسکوپ کپلر به مدت ۱۰ روز به حالت ایمن (safe mode)‌ درآمد؛ اما به نظر می رسد که مشکل تلسکوپ بسیار حاد است و چرخ واکنش (۴#) با وجود تلاش مستمر مهندسان همچنان دچار نقص عملکرد است.

  «چارلی سوبک»، معاون پروژه کپلر تأکید می کند: مساله ای که باعث نگرانی شده، بروز مشکلی مشابه چرخ دوم است؛ اصطکاک بالا در چرخ دوم نیز شش ماه به طول انجامید و از ماه ژانویه شاهد همین مشکل در چرخ چهارم هستیم.

  در حال حاضر هیچ مساله ای مهمتر از ادامه مأموریت تلسکوپ کپلر تا سال ۲۰۱۶ و دریافت داده های با کیفیت وجود ندارد؛ به همین دلیل اگر عملکرد چرخ چهارم (۴#) تا دو ماه آینده متوقف شود، تیم مأموریت باید اقدام به تعمیر و بازیابی چرخ دوم (۲#) کنند.در صورت بی نتیجه بودن تمامی تلاش ها، مأموریت شکارچی سیارات بیگانه دچار تغییرات اساسی خواهد شد.

  «راجر هانتر»، مدیر مأموریت کپلر در مرکز تحقیقات Ames‌ ناسا تأکید می کند: تیم مأموریت تلسکوپ کپلر به دنبال انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی در این مأموریت است و برطرف نشدن این مشکل می تواند ادامه مأموریت تلسکوپ ۶۰۰ میلیون دلاری ناسا را با چالش جدی مواجه کند.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.