مشکلات حاد شکارچی بزرگ ناسا!

  تیم مأموریت شکارچی سیارت بیگانه ناسا از ادامه نقص عملکرد در چرخ واکنش تلسکوپ خبر می دهند که می تواند آینده این مأموریت ۶۰۰ میلیون دلاری را با خطر جدی مواجه کند. مشکلات حاد شکارچی بزرگ ناسا!

  تلسکوپ فضایی کپلر ناسا در سال ۲۰۰۹ میلادی به فضا پرتاب شده و تاکنون دو هزار و ۷۰۰ سیاره بیگانه احتمالی را خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده است. مأموریت اصلی این تلسکوپ، تعیین میزان توزیع سیارات بیگانه شبه زمین در کهکشان راه شیری است.

  تلسکوپ کپلر در زمان پرتاب مجهز به چهار چرخ واکنش (reaction wheel) بود که سه چرخ برای کنترل حرکت در امتداد هر محور و یک چرخ به عنوان یدک در نظر گرفته شده و از آنها برای تمرکز و قفل شدن بر روی ۱۵۰ هزار ستاره هدف استفاده می شود.

  ماه جولای ۲۰۱۲ چرخ دوم (۲#) از کار افتاده و چرخ یدک (۴#) جایگزین آن شد، اما این چرخ نیز در ژانویه ۲۰۱۳ میلادی (دی ۹۱) دچار مشکل شد و به دلیل مشاهده نشانه هایی از اصطکاک بالا، تلسکوپ کپلر به مدت ۱۰ روز به حالت ایمن (safe mode)‌ درآمد؛ اما به نظر می رسد که مشکل تلسکوپ بسیار حاد است و چرخ واکنش (۴#) با وجود تلاش مستمر مهندسان همچنان دچار نقص عملکرد است.

  «چارلی سوبک»، معاون پروژه کپلر تأکید می کند: مساله ای که باعث نگرانی شده، بروز مشکلی مشابه چرخ دوم است؛ اصطکاک بالا در چرخ دوم نیز شش ماه به طول انجامید و از ماه ژانویه شاهد همین مشکل در چرخ چهارم هستیم.

  در حال حاضر هیچ مساله ای مهمتر از ادامه مأموریت تلسکوپ کپلر تا سال ۲۰۱۶ و دریافت داده های با کیفیت وجود ندارد؛ به همین دلیل اگر عملکرد چرخ چهارم (۴#) تا دو ماه آینده متوقف شود، تیم مأموریت باید اقدام به تعمیر و بازیابی چرخ دوم (۲#) کنند.در صورت بی نتیجه بودن تمامی تلاش ها، مأموریت شکارچی سیارات بیگانه دچار تغییرات اساسی خواهد شد.

  «راجر هانتر»، مدیر مأموریت کپلر در مرکز تحقیقات Ames‌ ناسا تأکید می کند: تیم مأموریت تلسکوپ کپلر به دنبال انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی در این مأموریت است و برطرف نشدن این مشکل می تواند ادامه مأموریت تلسکوپ ۶۰۰ میلیون دلاری ناسا را با چالش جدی مواجه کند.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .