رصد گدازه یک آتشفشان از فضا در اندونزی

  هنگامی که ماهواره «ماموریت تدام داده لندست» در ۲۹ آوریل بر فراز آتش‌فشان Paluweh در اندونزی گشت‌زنی می‌کرد، تصاویری از دود ناشی از فوران و یک تصویر مادون قرمز از مواد مذاب آتشین را در قله این آتش‌فشان شکار کرد.به گفته ناسا، در ماه‌های اخیر گدازه‌هایی از این جزیره فوران کرده‌اند. رصد گدازه یک آتشفشان از فضا در اندونزی

  این تصویر نشان‌دهنده توانایی این ماهواره برای تمییزدادن تضاد بین سرد و داغ، و گیراندازی مرزهای بین فعالیت آتشفشانی و خاکستر آتشفشان سردتر است. ابزارهای قدیمی‌تر قادر به انجام این کار نیستند.

  در واقع، این ماهواره از نقطه سفید که نشان‌دهنده گدازه بسیار داغ است و از نقاط خاکستری و سیاه برای نشان‌دادن خاکستر خنک‌تر احاطه‌کننده، تصویربرداری کردند.در واقع تصویربرداری از چنین فعالیت حرارتی متفاوت در نوع خود، هیجان‌انگیز است.

  همان طور که نگاه‌کردن به جرقه نور توانایی چشم را مختل می‌کند، اشیای داغ نیز می‌توانند قابیلت ابزارهای فضایی برای رصد اشیای خنک‌تر مجاور را مختل کند؛ اما در خصوص این ابزار چنین نیست، زیرا برای گذر از محدودیت‌های پیشین طراحی شده است.این ماهواره قادر است تغییرات دما را در جو یا سطح، با کوچکی ۰.۱ سانتیگراد شناسایی کند.

  این بدین معناست که سیستم ناسا می‌تواند اندازه‌گیری ‌های دقیق‌تری را از جو زمین در اختیار دانشمندان بگذارد.

   

  رصد فوران یک آتشفشان از فضا

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.