ماهواره «شریف» در صف پرتاب سازمان فضایی ایران ایستاد

  رییس دانشگاه‌ صنعتی شریف از تحویل SharifSAT به سازمان فضایی ایران تا ماه آینده خبر داد.دکتر حمید روستاآزاد با اشاره به اینکه ساخت ماهواره تقریباً به پایان رسیده است، خاطرنشان کرد: ما طبق قرار با سازمان فضایی ایران این ماهواره را نهایتاً تا ماه آینده تحویل خواهیم داد و سازمان نیز بر اساس آنچه که پیش از این اعلام کرده است در نیمه نخست سال جاری ماهواره را از سایت معراج پرتاب خواهد کرد. ماهواره «شریف» در صف پرتاب سازمان فضایی ایران ایستاد

  ماهواره شریف در کنار ماهواره‌های ناهید و فجر یکی از سه ماهواره کاملاً بومی است که برای عکس‌برداری رنگی با قدرت تفکیک بالا در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار دارد.

  رییس دانشگاه صنعتی شریف در توضیح علت طولانی شدن زمان ساخت ماهواره شریف گفت: قرار بود این ماهواره سال گذشته آماده پرتاب شود و با توجه به توان متخصصان دانشگاه شریف، این پرتاب می‌توانست در همان سال صورت گیرد، اما کاربیشتری بر روی آن انجام گرفت چراکه این ظرفیت نزد متخصصان برای ارتقای کار وجود داشت.

  به گفته وی، دانشگاه صنعتی شریف سعی کرده که استانداردهای مورد نظر خود را به تأیید سازمان فضایی ایران برساند و از این سازمان، زمان و هزینه‌ی بیشتری برای ساخت یک ماهواره‌ی با کیفیت‌تر و کاربردی‌تر طلب کرده است.

  روستا آزاد ادامه داد: این ماهواره یک ماهواره‌ی تصویربرداری است که سازمان فضایی تفکیک‌پذیری ۱۰۰ متر را برای آن در نظر گرفته بود اما ما توانستیم آن را با تفکیک‌پذیری پنج‌متر بسازیم و همچنین وزن آن را به ۵۰ کیلوگرم رسانده‌ایم که کمتر از وزن پیش‌بینی شده اولیه است.

  وی با اشاره به این که تغییرات ایجاد شده در ساختار و کیفیت SharifSAT زمان و هزینه انجام پروژه را بالاتر برده است، تصریح کرد: سازمان فضایی با تغییرات پیشنهادی متخصصان این دانشگاه مخالفتی نکرد اما برای این سازمان، زمان و هزینه در اولویت بود که خوشبختانه پروژه با توافق و رضایت دو طرف انجام شد و کمتر از شش ماه آینده نیز پرتاب خواهد شد.

  به گفته رییس دانشگاه صنعتی شریف، سازمان فضایی ایران از زمان آغاز این پروژه انتظار تحویل گرفتن یک ماهواره‌ پرتابی و کاربردی را نداشت و تنها می‌خواست یک پارادایم فکری برای صنایع فضایی در دانشگاه‌ها ایجاد کند اما متخصصان دانشگاه صنعتی شریف به فعالیت در این سطح راضی نشدند و سازمان فضایی نیز توانمندی متخصصان دانشگاهی را باور کرد.

  قرار است ماهواره شریف با ماهواره بر بومی ‌Safir۱b به فضا پرتاب شود.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.