نخستین پیاده‌روی فضایی ساکنان ایستگاه فضایی در سال جدید

  دو فضانورد روس حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماموریت ۶.۵ ساعته، اولین پیاده‌روی فضایی سال ۲۰۱۳ را برای نصب تجهیزات و آماده‌سازی این مدارگرد ویژه یک ماژول جدید انجام دادند. نخستین پیاده‌روی فضایی ساکنان ایستگاه فضایی در سال جدید

  پاول وینوگرادوف و رومان روماننکوف روز جمعه(۳۰ فروردین) در ساعت ۱۴:۰۳ به وقت گرینویچ در اولین دور از هشت پیاده‌روی برنامه‌ریزی شده برای سال جاری به خارج از ایستگاه شناور شدند. هدف اصلی این پیاده‌روی ۶.۵ ساعته راه‌اندازی یک وسیله برای نظارت بر امواج پلاسما در یونوسفر زمین بود.

  این تجهیزات در دو جعبه به دستگیره‌های نرده‌ای در بخش جلویی ماژول زیوزدا متصل شد که به اندازه‌گیری تابش الکترومغناطیسی فرکانس پائین که با زمین‌لرزه مرتبط بوده، خواهد پرداخت.

  در سوی دیگر ماژول زیوزدا، وینوگرادوف ۵۹ ساله و روماننکوف ۴۱ ساله یک پس‌بازتابگر لیزری آسیب دیده را که بخشی از یک سیستم الحاق خودکار مورد استفاده سازمان فضایی اروپا بود، تعویض کردند. فضاپیمای باری بعدی این سازمان قرار است در ماه ژوئن به این مدارگرد ارسال شود.

  پیش از بازگشت به ایستگاه این فضانوردان یک وسیله دیگر را که برای بررسی چگونگی تاثیرگذاری میکروبها بر ساختارهای فضاپیما و امکان تاثیرپذیری آنها با فعالیت خورشیدی کاربرد دارد بازیابی کردند.

  تنها مشکل کمی پیش از پایان پیاده‌روی شش ساعت و ۳۸ دقیقه فضانوردان رخ داد. وینوگرادوف چنگک خود بر روی یک وسیله علمی که قرار بود به زمین بازگردد را از دست داده و در جهان بدون گرانش فضا قرار گرفت.

  این صفحه آلومینیومی به اندازه ۴۵.۷ در ۳۰ سانتیمتر و وزن سه کیلوگرم در خارج از ایستگاه برای آزمایش چگونگی خورده شدن فلزات مختلف در محیط شدید فضا متصل شده بود.

  این ابزار در مسیر آرایه‌های خورشیدی زیوزدا معلق شد اما مهندسان اظهار کردند که با ایستگاه برخوردی نداشته و تهدیدی به حساب نمی‌آید. صفحه دوم به بخش خارجی ایستگاه متصل مانده و قرار است در پیاده‌روی بعدی بازیابی شود.

  در حالی که این مهندسان به پیاده‌روی در خارج از ایستگاه فضایی مشغول بودند، کریس هدفیلد، فرمانده کنونی این مدارگرد در حال انجام یک وظیفه بی زرق و برق‌تر تعویض جداساز پمپ در یکی از دستشویی‌های ایستگاه بود.

  دو پیاده‌روی فضایی دیگر برای فضانوردان روس ویژه ماه ژوئن به منظور آماده‌سازی برای ورود آزمایشگاه و ماژول الحاق روسی در ماه دسامبر برنامه‌ریزی شده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.