نخستین پیاده‌روی فضایی ساکنان ایستگاه فضایی در سال جدید

  دو فضانورد روس حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماموریت ۶.۵ ساعته، اولین پیاده‌روی فضایی سال ۲۰۱۳ را برای نصب تجهیزات و آماده‌سازی این مدارگرد ویژه یک ماژول جدید انجام دادند. نخستین پیاده‌روی فضایی ساکنان ایستگاه فضایی در سال جدید

  پاول وینوگرادوف و رومان روماننکوف روز جمعه(۳۰ فروردین) در ساعت ۱۴:۰۳ به وقت گرینویچ در اولین دور از هشت پیاده‌روی برنامه‌ریزی شده برای سال جاری به خارج از ایستگاه شناور شدند. هدف اصلی این پیاده‌روی ۶.۵ ساعته راه‌اندازی یک وسیله برای نظارت بر امواج پلاسما در یونوسفر زمین بود.

  این تجهیزات در دو جعبه به دستگیره‌های نرده‌ای در بخش جلویی ماژول زیوزدا متصل شد که به اندازه‌گیری تابش الکترومغناطیسی فرکانس پائین که با زمین‌لرزه مرتبط بوده، خواهد پرداخت.

  در سوی دیگر ماژول زیوزدا، وینوگرادوف ۵۹ ساله و روماننکوف ۴۱ ساله یک پس‌بازتابگر لیزری آسیب دیده را که بخشی از یک سیستم الحاق خودکار مورد استفاده سازمان فضایی اروپا بود، تعویض کردند. فضاپیمای باری بعدی این سازمان قرار است در ماه ژوئن به این مدارگرد ارسال شود.

  پیش از بازگشت به ایستگاه این فضانوردان یک وسیله دیگر را که برای بررسی چگونگی تاثیرگذاری میکروبها بر ساختارهای فضاپیما و امکان تاثیرپذیری آنها با فعالیت خورشیدی کاربرد دارد بازیابی کردند.

  تنها مشکل کمی پیش از پایان پیاده‌روی شش ساعت و ۳۸ دقیقه فضانوردان رخ داد. وینوگرادوف چنگک خود بر روی یک وسیله علمی که قرار بود به زمین بازگردد را از دست داده و در جهان بدون گرانش فضا قرار گرفت.

  این صفحه آلومینیومی به اندازه ۴۵.۷ در ۳۰ سانتیمتر و وزن سه کیلوگرم در خارج از ایستگاه برای آزمایش چگونگی خورده شدن فلزات مختلف در محیط شدید فضا متصل شده بود.

  این ابزار در مسیر آرایه‌های خورشیدی زیوزدا معلق شد اما مهندسان اظهار کردند که با ایستگاه برخوردی نداشته و تهدیدی به حساب نمی‌آید. صفحه دوم به بخش خارجی ایستگاه متصل مانده و قرار است در پیاده‌روی بعدی بازیابی شود.

  در حالی که این مهندسان به پیاده‌روی در خارج از ایستگاه فضایی مشغول بودند، کریس هدفیلد، فرمانده کنونی این مدارگرد در حال انجام یک وظیفه بی زرق و برق‌تر تعویض جداساز پمپ در یکی از دستشویی‌های ایستگاه بود.

  دو پیاده‌روی فضایی دیگر برای فضانوردان روس ویژه ماه ژوئن به منظور آماده‌سازی برای ورود آزمایشگاه و ماژول الحاق روسی در ماه دسامبر برنامه‌ریزی شده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .