تصویری از زمین در حباب مغناطیسی

  ناسا در تصویر جدید خود، زمین را به شکل یک ذره کوچک در میان یک حباب عظیم مغناطیسی نمایش داده که در میان فضا حرکت می‌کند. این تصویر جالب ورای تصویر معمول کره سبز و آبی رنگی که به آرامی در منظومه شمسی گردش می‌کند، به نمایش سرعت و انرژی مغناطوسفری که زمین را در زمان حرکت به دور خورشید احاطه کرده، پرداخته است. تصویری از زمین در حباب مغناطیسی

  دانشمندان در حال بررسی اطلاعات بدست آمده از فضاپیمای ویند ناسا از این اطلاعات برای ایجاد یک تصویر دقیق‌تر از شکل برخورد جریان ذرات خورشید با این حباب استفاده کرده‌اند.

  محققان ناسا اطلاعات این فضاپیما را که ۱۷ بار بین سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ در منطقه درون مغناطوسفر حرکت کرده، به منظور درک اطلاعات بیشتر در مورد شرایط متغیر درون سیستم پیچیده و آشفته پیش‌لرزه بررسی کرده‌اند.

  مغناطوسفر در زمان حرکت از میان فضا یک موجی کمانی ایستا یا شوک کمانی ایجاد می‌کند که پیش‌لرزه دقیقا در جلوی این موج کمانی قرار می‌گیرد.

  به گفته ناسا، شرایط در پیش‌لرزه در واکنش به جریان ذرات خورشیدی، میدانهای مغناطیسی در حال تغییر و مجموعه‌ای از امواج در حال حرکت در منطقه تغییر می‌کند.

  دانشمندان در زمان بررسی داده‌های ویند،‌ خطوط مارپیچی را شناسایی کردند که در حقیقت یک نوع خاص از تکانشهای مغناطیسی موسوم به ساختارهای مغناطیسی دامنه بزرگ کوتاه بودند. بررسی مناطق اطراف این موجهای سرکش و چگونگی گسترش آنها ممکن است بتواند به ایجاد آنچه فوارهای باریک از ذرات باردار را به فضا و دور از زمین برمی گرداند، کمک کند.

  به گفته دانشمندان ناسا، رویدادهای فضایی بنظر کوچک می‌توانند اثرات عمیقی در پایین دست از تاثیر در ماهواره‌های جی‌پی‌اس تا ایجاد توفانهای خورشیدی بگذارد.

  آنچه برای میدان مغناطیسی زمین رخ می‌دهد به آنچه در جلوی موج کمانی رخ می‌دهد، بستگی دارد. به گفته ناسا هرچه دانش بیشتری از رویدادهای این منطقه آشفته زمین در دست باشد، درک بهتری از چگونگی نفوذ بادهای خورشید و سایر مواد منتشر شده از خورشید به فضای نزدیک زمین بدست خواهد آمد.

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .