نبرد علم فضا با سرطان

  محققان تأکید می‌کنند، راهبردهای پیشرفته برای مقابله با سرطان از آزمایش‌های صورت گرفته در فضا الهام گرفته شده اند.گرانش در مدار پایین زمین که ۱۰ هزار تا یک میلیون برابر کمتر از سطح زمین است، به محققان اجازه می دهد تا رفتار متفاوت سلول ها در این شرایط را مورد بررسی دقیق قرار دهند. نبرد علم فضا با سرطان

   

  «جین بیکر» زیست شناس مولکولی در مرکز علوم زیستی Nano۳D در هوستون آمریکا تأکید می کند: با کاهش اثر گرانش می توان چهره واقعی رفتار سلولی را مشاهده کرد که به تشخیص بهتر نقص عملکرد سلول در زمان بروز سرطان کمک می کند.

  با کاهش نیروی جاذبه در فضا، شکل، نحوه رشد، فعالیت ژن ها و پروتئین ها بر روی سلول نیز تغییر پیدا می کند.

  آزمایشات فضایی از چندین دهه قبل آغاز شده اند؛ در دهه ۱۹۷۰ میلادی آزمایشاتی در Skylab به عنوان نخستین ایستگاه فضایی آمریکا انجام شد که بیانگر تغییر شکل گلبول های قرمز در فضا است؛ اما این تغییرات ساعاتی پس از بازگشت فضانوردان به زمین ناپدید می شوند.

  در مطالعه جدیدی که به بررسی رفتار ۱۰ هزار ژن در فضا اختصاص داشت، مشخص شد که یک هزار و ۶۳۲ ژن از جمله ژن های مرتبط با مرگ سلولی و نابودی تومور در شرایط میکروگرانشی دچار تغییر می شوند.

  ساخت دستگاه هایی با قابلیت تقلید شرایط میکروگرانشی بر روی زمین، امکان مشاهده رفتار متفاوت سلولی و آنالیز طیف گسترده ای از سرطان از جمله کبد، کلیه، روده، پوست و پروستات را فراهم می کند.

  به گفته «بکر»، ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) یک آزمایشگاه منحصر به فرد در مدار زمین برای کشفیات جدید در حوزه سرطان محسوب می شود و با رشد سلول های سرطانی در این شرایط، بررسی اثربخشی داروها نیز امکانپذیر می شود.

  نتایج تحقیقات صورت گرفته در حوزه مقابله با سرطان با کمک علم فضا در مجله Nature Reciews Cancer‌ منتشر شده است.

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .