قدرتمندترین جرقه خورشیدی ۲۰۱۳ در راه زمین

  مقامات ناسا از انتشار قدرتمندترین جرقه خورشیدی سال ۲۰۱۳ در روز پنج‌شنبه هفته گذشته خبر دادند که ممکن است امروز ارتباطات رادیویی را بطور موقت در زمین با اختلال روبرو کند. قدرتمندترین جرقه خورشیدی ۲۰۱۳ در راه زمین

  این جرقه خورشیدی در ساعت ۰۷:۱۶ به وقت گرینویچ با شدت متوسط در گروه توفان‌های خورشیدی M۶.۵ رخ داد که با تخلیه تاج خورشیدی همراه شد.رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا به ثبت تصاویر خارق‌العاده‌ای از این قوی‌ترین جرقه خورشیدی ۲۰۱۳ پرداخته و آن را با جزئیات دقیق به نمایش درآورده است. این فضاپیما یکی از چندین رصدخانه فضایی است که فعالیتهای آب‌وهوایی خورشید را تحت نظر دارند.

  مقامات ناسا این جرقه را یک پرتاب فنری برای خورشید خوانده‌اند که با ورود به فعالترین زمان دوره خود نسبتا آرام عمل کرده است.جرقه روز گذشته حدود ۱۰ برابر ضعیف‌تر از جرقه‌های نوع X بود که قدرتمندترین جرقه‌های متشر شده از خورشید به شمار می رود. جرقه‌های نوع M یکی از ضعیف‌ترین رویدادهای خورشیدی است که با این حال می‌تواند تاثیرات آب‌وهوایی بر نزدیکی زمین مانند اختلالات ارتباطی یا نمایش‌های چشم‌گیر شفقهای قطبی را به همراه داشته باشد.

  این توفان خورشیدی منجر به اختلال ارتباط رادیویی در زمین شده که به عنوان یک رویداد R۲ ثبت شده است.

  جرقه‌های خورشیدی شدید و تخلیه‌های تاج خورشیدی در صورتی که مستقیما به سوی زمین باشند نمی‌توانند برای فضانوردان و ماهواره‌های موجود در مدار خطرساز باشند. این رویدادها می‌توانند با علائم جی‌پی‌اس و ماهواره‌های ارتباطی در فضا تداخل پیدا کرده و به زیرساختهای سیستمهای برق بر روی زمین آسیب برسانند.

  مقامات ناسا این توفان خورشیدی را دنبال می‌کنند تا خطرارت احتمالی آن برای زمین را شناسایی کنند. در همین حال رصدخانه دینامیک خورشیدی و سایر فضاپیماها به بررسی فعالیت خورشید ادامه خواهند داد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .