موج جدید ربات‌های کاوشگر در راه ماه!

  روسیه با پشتوانه چند دهه طراحی مدارگرد، کاوشگر و مأموریت‌های جمع‌آوری و بازگشت نمونه از ماه، در حال توسعه برنامه اکتشافی رباتیک در قمر زمین است. موج جدید ربات‌های کاوشگر در راه ماه!

  آخرین مأموریت روسیه به ماه در آگوست ۱۹۷۶ و در زمان شوروی سابق انجام شد؛ این مأموریت که Luna۲۴ نام داشت، پایان مجموعه مأموریت های لونا (Luna)‌ شامل فرود کاوشگر بر سطح ماه، جمع آوری و بازگرداندن نمونه به زمین محسوب می‌شد.

  برنامه رباتیک شوروی سابق به ماه با موفقیت‌های مختلفی از جمله «نخستین» فرود نرم بر سطح قمر زمین، «نخستین» پرواز و عکسبرداری از منطقه دوردست ماه، «نخستین» مدارگرد ماه، «نخستین» جمع کننده خودکار نمونه و «نخستین» ماه نورد به نام Lunokhod همراه بود.

  دانشمندان روسیه با پشتوانه چند دهه موفقیت در این حوزه، دور جدید برنامه اکتشافات در قمر زمین را بزودی آغاز می‌کنند.

  دور جدید برنامه اکتشاف در ماه توسط «ایگور میتروفانوف» از موسسه تحقیقات فضایی (IKI) در مسکو اعلام شد که علاوه بر ارسال کاوشگرهای رباتیک، سفرهای سرنشین دار را نیز در نظر گرفته است.

  بازه زمانی در نظر گرفته شده برای انجام این مأموریت ها از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ تعیین شده است که شامل پنج مأموریت مختلف است و با انجام موفقیت آمیز سه مأموریت نخست، دو مأموریت نهایی انجام خواهد شد.

  مأموریت Luna۲۵، در سال ۲۰۱۵ انجام خواهد شد و شامل کاوشگر کوچکی است که در قطب جنوب ماه فرود آمده و مواد زیر سطحی تا عمق ۵۰ سانتی متر را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

  مأموریت Luna۲۶، در سال ۲۰۱۶ شامل ارسال مدارگردی در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری مدار قطبی است که برای تهیه نقشه از سطح ماه، اندازه گیری اگزوسفر و پلاسما و شناسایی سایت های مناسب برای فرود مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  مأموریت Luna۲۷، برای سال ۲۰۱۷ برنامه ریزی شده و شامل ارسال یک کاوشگر بزرگ به قطب جنوب ماه برای بررسی اگزوسفر محلی و همچنین سیستم حفاری برای نمونه برداری برودتی است.

  مأموریت Luna۲۸، در سال ۲۰۱۹ و با هدف جمع آوری و بازگرداندن نمونه به زمین انجام می شود که به توسعه فناوری سیستم بازگشت برای ترانزیت بین زمین و ماه کمک می کند.

  مأموریت Luna۲۹، برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده و شامل ارسال فضاپیمایی حامل ماه نورد Lunokhod است که قادر به پیمودن مسافت ۳۰ کیلومتری بر سطح ماه و جمع آوری نمونه است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.