کشف جوان‌ترین بقایای ابرنواختر راه شیری

  ماهواره «سوئیفت» ناسا در زمان بررسی گسترده پرتو ایکس مناطق مرکزی کهکشان راه شیری موفق به شناسایی بازمانده‌های یک ابرنواختر ناشناخته شد. کشف جوان‌ترین بقایای ابرنواختر راه شیری

  این جسم آسمانی موسوم به G۳۰۶.۳-۰.۹ که نام خود را از موقعیتش در آسمان بدست آورده، عنوان جوان‌ترین بقایای ابرنواختر را در راه‌شیری کسب کرده است.

  پیش از این ستاره‌شناسان توانسته بودند بیش از ۳۰۰ بقایای ابرنواختر را در این کهکشان شناسایی کنند.

  پژوهشهای این محققان نشان داده که G۳۰۶.۳-۰.۹ احتمالا کمتر از ۲۵۰۰ سال داشته که آنرا در میان ۲۰ بقایای جوان شناخته شده قرار داده است.

  ستاره‌شناسان برآورد کرده‌اند که انفجار ابرنواختر، یک یا دوبار در هر قرن در کهکشان راه شیری رخ می‌دهد. موج انفجار در حال گسترش و ضایعات داغ ستاره‌ای به آرامی طی صدها هزار سال از هم پاشیده و در نهایت با گاز میان ستاره‌ای ترکیب شده و از آن غیر قابل تمایز می‌شود.

  یک نمای گسترده‌تر این بقایای ابرنواختر را در زمینه مناطق شکل‌گیری ستاره در جنوب صورت‌فلکی قنطورس قرار داده است.

  بقایای این ابرنواختر جوان مانند شواهد بدست آمده در یک صحنه جرم به ستاره‌شناسان فرصت مناسبی را برای درک ذات ستاره اصلی و جزئیات مرگ آن خواهد داد.

  بقایای ابرنواختر به انتشار انرژی در طیف الکترومغناطیسی از پرتوهای رادیویی گرفته تا گاما پرداخته که نشانه‌های مهمی در هر نوار انرژی قابل شناسایی است.

  مشاهدات پرتو ایکس بطور برجسته‌ای در نمایش حرکت ضایعات در حال گسترش، مفاد شیمیایی آن و تعامل آن با محیط میان‌ستاره‌ای نقش داشته اما بقایای ابرنواختر پس از ۱۰ هزار سال در نور پرتو ایکس محو می‌شوند.

  در حقیقت بطور کلی تنها نیمی از این اجسام شناخته شده در کهکشان راه شیری در نور پرتو ایکس شناسایی شده‌اند.

  نتایج این پژوهش در مجله Astrophysical منتشر شده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .