کشف جوان‌ترین بقایای ابرنواختر راه شیری

  ماهواره «سوئیفت» ناسا در زمان بررسی گسترده پرتو ایکس مناطق مرکزی کهکشان راه شیری موفق به شناسایی بازمانده‌های یک ابرنواختر ناشناخته شد. کشف جوان‌ترین بقایای ابرنواختر راه شیری

  این جسم آسمانی موسوم به G۳۰۶.۳-۰.۹ که نام خود را از موقعیتش در آسمان بدست آورده، عنوان جوان‌ترین بقایای ابرنواختر را در راه‌شیری کسب کرده است.

  پیش از این ستاره‌شناسان توانسته بودند بیش از ۳۰۰ بقایای ابرنواختر را در این کهکشان شناسایی کنند.

  پژوهشهای این محققان نشان داده که G۳۰۶.۳-۰.۹ احتمالا کمتر از ۲۵۰۰ سال داشته که آنرا در میان ۲۰ بقایای جوان شناخته شده قرار داده است.

  ستاره‌شناسان برآورد کرده‌اند که انفجار ابرنواختر، یک یا دوبار در هر قرن در کهکشان راه شیری رخ می‌دهد. موج انفجار در حال گسترش و ضایعات داغ ستاره‌ای به آرامی طی صدها هزار سال از هم پاشیده و در نهایت با گاز میان ستاره‌ای ترکیب شده و از آن غیر قابل تمایز می‌شود.

  یک نمای گسترده‌تر این بقایای ابرنواختر را در زمینه مناطق شکل‌گیری ستاره در جنوب صورت‌فلکی قنطورس قرار داده است.

  بقایای این ابرنواختر جوان مانند شواهد بدست آمده در یک صحنه جرم به ستاره‌شناسان فرصت مناسبی را برای درک ذات ستاره اصلی و جزئیات مرگ آن خواهد داد.

  بقایای ابرنواختر به انتشار انرژی در طیف الکترومغناطیسی از پرتوهای رادیویی گرفته تا گاما پرداخته که نشانه‌های مهمی در هر نوار انرژی قابل شناسایی است.

  مشاهدات پرتو ایکس بطور برجسته‌ای در نمایش حرکت ضایعات در حال گسترش، مفاد شیمیایی آن و تعامل آن با محیط میان‌ستاره‌ای نقش داشته اما بقایای ابرنواختر پس از ۱۰ هزار سال در نور پرتو ایکس محو می‌شوند.

  در حقیقت بطور کلی تنها نیمی از این اجسام شناخته شده در کهکشان راه شیری در نور پرتو ایکس شناسایی شده‌اند.

  نتایج این پژوهش در مجله Astrophysical منتشر شده است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.