دو ماموریت ناسا در سال ۲۰۱۷

  مقامات ناسا در آخرین مصاحبه‌های مطبوعاتی خود اجرای دو ماموریت ارزان‌قیمت این سازمان در سال ۲۰۱۷ را رسما اعلام کردند.این طرح‌ها شامل یک ماهواره شکارچی سیارات و آزمایش در ایستگاه فضایی بین‌المللی است که برای مطالعه ماهیت ستاره‌های نوترونی فوق متراکم طراحی شده است. دو ماموریت ناسا در سال ۲۰۱۷

   

  «ماهواره تحقیقاتی سیاره فراخورشیدی در حال گذر» (TESS) و «کاوشگر ترکیب درونی ستاره‌ نوترونی» (NICER) آخرین ماموریت‌های برگزیده تحت «برنامه کاوشگرفیزیک نجومی» ناسا هستند.

  این سازمان ۲۰۰ میلیون دلار برای ماهواره و همچنین ۵۵ میلیون دلار برای آزمایشات ایستگاه فضایی هزینه می‌کند.

  سفینه TESS از آرایه‌ای از دوربین‌های میدان وسیع برای اسکن‌گرفتن از ستارگان نزدیک سیارات فراخورشیدی استفاده می‌کند و بر سیارات به اندازه زمین در نواحی قابل سکونت ستاره‌هایشان (با طیفی از فواصلی که در آن‌ها آب وجود دارد) تمرکز می‌کند.

  این ماهواره نخستین مطالعه گذر از تمامی آسمان فضا را عملی می‌کند و بدین ترتیب ۴۰۰ برابر طیف آسمان بیشتری را در مقایسه با ماموریت‌های پیشین پوشش می‌دهد.

  به گفته جورج ریکر از موسسه تحقیقاتی ماساچوست، ماهواره مزبور هزاران سیاره جدید را در محله خورشیدی شناسایی خواهد کرد و توجه ویژه‌ای به سیارات قابل مقایسه با اندازه زمین خواهد داشت.

     همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، TESS سیارات بیگانه را با تمرکز بر زمان عبور یا گذر از چهره ستاره‌های میزبانشان از دیدگاه این ابزار کشف خواهد کرد.

  سفینه فضایی کپلر ناسا با موفقیت از این استراتژی بهره برده و از زمان پرتابش به مریخ در سال ۲۰۰۹، بر بیش از دو هزار و ۷۰۰ سیاره فراخورشیدی بالقوه پرچم نصب کرده است.

  برخلاف TESS که آزادانه در فضا سیر می‌کند، NICER به ایستگاه فضایی اعزام خواهد شد و در آنجا تغییرپذیری منابع اشعه ایکس کیهانی را اندازه‌گیری خواهد کرد.

  این امر به دانشمندان امکان درک بهتر ستاره‌های نوترونی را می‌دهد. این ستارگان بقایای سقوط‌کرده و فوق متراکم ستارگان منفجرشده هستند.

  تاکنون بیش از ۹۰ ماموریت تحت برنامه کاوشگر از زمان انجام نخستین ماموریت صورت گرفته است. نخستین کاوشگر موسوم به «کاوشگر ۱» در سال ۱۹۵۸ پرتاب شد و کمربندهای تشعشعی زمین را کشف کرد.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .