تصویر «هابل» از کهکشان حلقوی

  رصدهای صورت گرفته توسط تلسکوپ هابل نشان می‌دهد، کهکشان ZwII۲۸ دارای ساختاری حلقوی و گره مانند است که برخی مناطق آن درخشان‌تر از سایر بخش‌هاست. تصویر «هابل» از کهکشان حلقوی

  کهکشان‌ها دارای اشکال متفاوتی هستند و با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل حباب‌های بیضوی، بازوهای مارپیچی چرخشی و دیسک های درخشان کهکشان ها رصد شده‌اند.


  با این حال برخی نمونه‌ها مانند کهکشان‌های حلقوی از جمله کهکشان ZwII۲۸ دارای جذابیت‌های بیشتری هستند.


  کهکشان‌های حلقه‌ای ساختارهای کیهانی مرموزی هستند که تصور می شود در زمان برش از طریق دیسک یک کهکشان بزرگتر شکل گرفته اند؛ اما برخلاف فضای خالی در سایر کهکشان‌ها، نسبتا شلوغ هستند.


  احتمال برخورد فیزیکی دو ستاره حداقل بوده و تأثیرات گرانشی دو کهکشان باعث بروز حالت شکستگی شده اند که موجب بازگشت مواد در دو کهکشان و شکل‌گیری مجدد در هسته مرکزی احاطه شده توسط ستارگان درخشان می‌شود.


  ابرهای گاز و گرد وغبار موجب ایجاد دوره جدیدی از شکل گیری ستاره در حلقه خارجی می شود که مملو از ستارگان آبی، جوان، داغ و مناطق ظهور ستارگان جدید است.


  تا چند سال قبل تصور می شد که این حلقه یک دایره منفرد در آسمان است، اما مشاهدات اخیر توسط تلسکوپ فضایی هابل حاکی از احتمال وجود چندین حلقه در مناطق اطراف است.


  حلقه درخشان صورتی و بنفش ZwII۲۸ بدلیل نبود همنشین مرکزی قابل مشاهده، یک کهکشان حلقه ای معمولی محسوب نمی شود؛ این کهکشان دارای ساختاری حلقوی و گره مانند است که برخی مناطق آن درخشان تر از سایر بخش ها است.

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .