احتمال کشف سرنخ‌هایی از حیات در مریخ

  ناسا از احتمال جمع‌آوری شواهدی از حضور پرکلرات‌ها بعنوان منبع انرژی برای میکرو ارگانیسم‌های بالقوه مریخ، در منطقه راکنست در نزدیکی دهانه گیل مریخ توسط مریخ‌نورد «کنجکاوی» خبر می دهد. احتمال کشف سرنخ‌هایی از حیات در مریخ

  دانشمندان ناسا در ادامه اکتشافات رباتیک خود بر سطح سیاره سرخ با هدف یافتن نشانه های احتمالی حیات، مریخ نورد کنجکاوی را راهی یک مأموریت دو ساله کرده‌اند.


  پرکلرات ها (perchlorates) از دسته نمک بوده و بعنوان یک منبع انرژی برای میکروارگانیسم های بالقوه مریخ محسوب می شوند؛ آنها همچنین یک نشانگر حساس به تغییرات آب و هوایی گذشته هستند و می توانند به شکل گیری شوراب های مایع در شرایط فعلی مریخ منجر شوند.


  کشف احتمالی وجود پرکلرات در دهانه گیل مریخ توسط کنجکاوی از سوی «داگ آرچر»، از محققان اداره تحقیقات و اکتشافات مرکز فضایی جانسون ناسا اعلام شده و گزارش تفصیلی آن در چهل و چهارمین کنفرانس سالانه علوم سیاره ای و اقماری در تگزاس ارائه شده است.


  این نتایج با استفاده از ابزار آنالیز نمونه در مریخ (SAM) کنجکاوی و تجزیه و تحلیل چهار نمونه بدست آمده از منطقه راکنست اعلام شده است.


  نخستین بار کاوشگر فونیکس ناسا با استفاده از ابزار آزمایشگاه شیمی مرطوب در سال ۲۰۰۸ میلادی موفق به کشف نشانه هایی از وجود پرکلرات در مناطق قطبی مریخ شد؛ انتشار اکسیژن در مناطق قطبی که نشانه‌ای از وجود پرکلرات‌ها است، مشابه اکسیژن آزاد شده در هنگام تجزیه و تحلیل نمونه خاک در منطقه راکنست است.


  میکروب ها روی زمین از پرکلرات بعنوان منبع انرژی استفاده می کنند، اما وجود پرکلرات در مریخ با انتشار مقادیر زیاد اکسیژن، تشخیص حیات و مواد آلی را دشوار می کند.


  «ارچر» با تأکید بر اینکه سایر کاوشگرهای رباتیک از جمله سوجورنر، روح و فرصت ناسا نیز شواهدی از توزیع کلر در سطح سیاره سرخ شناسایی کرده اند، خاطرنشان می کند: ادعا نمی کنم که تمام کلر موجود در مریخ به شکل پرکلرات هستند و به احتمال زیاد نمک های کلرات دیگری نیز وجود دارند، اما به احتمال زیاد بخشی از منطقه راکنست را پرکلرات ها تشکیل می دهند که برای وضعیت آب و هوایی، فرآیندهای آبی و احتمال وجود حیات بسیار حائز اهمیت تلقی می شوند.

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.