پرتاب کاوشگر جدید به فضا با سوخت مایع

  رئیس سازمان فضایی کشور از پرتاب محموله کاوشی به فضا با ویژگی های شتاب کمتر، نیروی پیشران بیشتر و استفاده از سوخت مایع تا پایان امسال خبر داد. پرتاب کاوشگر جدید به فضا با سوخت مایع

   

  رئیس سازمان فضایی کشور گفت: امسال محموله کاوشی شامل میمونی بزرگ تر از نژاد میمون قبلی با کپسول بزرگ تر، حاملی با شتاب کمتر و نیروی پیشران بیشتر و با سوخت مایع به فضا پرتاب می شود.

  دکتر فاضلی افزود: این محموله کاوشی با حامل میمونی از نژاد رزئوس تا ارتفاع ۱۵۰ تا ۱۷۰ کیلومتری به فضا پرتاب می شود و در صورت موفقیت، استفاده از پرتاب گر با قطر بیشتر و حتی پرتاب فضانورد با حامل کلاس سفیر یک A در دستور کار قرار می گیرد.

  وی همچنین از پرتاب سه ماهواره با عمر مداری بالا و با استفاده از ماهواره بر سفیر یک B در ارتفاع ۲۵۰ تا ۴۰۰  کیلومتری زمین و ماهواره های طلوع و ظفر به فضا خبرداد.

  دکتر فاضلی افزود: سوخت حامل قبلی جامد و با شتاب بسیار بالا بود.

  ایشان در ادامه به طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره فجر اشاره و اضافه کردند: امسال این ماهواره که ۶۵ کیلوگرم وزن دارد با ماهواره بر سفیر یک B در ارتفاع ۲۵۰ تا ۴۰۰ کیلومتری زمین قرار می گیرد.

  رئیس سازمان فضایی کشور افزود: عمر مداری این ماهواره یک و نیم سال است درحالیکه ماهواره های قبلی عمر مداری دو تا سه ماه داشت.

  دکتر فاضلی گفت: ماهواره دوم که امسال به فضا پرتاب می شود ماهواره «شریف ست» ساخت دانشگاه صنعتی شریف، ماهواره تحقیقاتی با قابلیت تصویربرداری و دقت دوازده و نیم متر است.

  وی افزود: این ماهواره نیز با ماهواره بر سفیر یک B پرتاب می شود و در ارتفاع حدود ۲۵۰ تا ۳۷۰  کیلومتری زمین قرار می گیرد و عمر این ماهواره نیز حدود سه ماه است.

  رئیس سازمان فضایی کشور گفت: ماهواره ناهید سومین ماهواره ای است که مراحل طراحی، ساخت و آمادگی برای پرتاب آن انجام شده است.

  فاضلی افزود: این ماهواره نیز با همکاری دانشگاه امیرکبیر ساخته شده است با پرتابگر سفیر یک B امسال در آینده ای بسیار نزدیک پرتاب خواهد شد.

  وی گفت: نیروی مورد نیاز این ماهواره را صفحات خورشیدی تامین می کند و وزن این ماهواره که محموله مخابراتی به همراه دارد ۵۰  تا ۶۰  کیلوگرم است.

  فاضلی افزود: ماهواره های طلوع و ظفر نیز دیگر ماهواره هایی هستند که مراحل طراحی و ساخت آن انجام شده است و ۸۰ تا ۹۰ کیلوگرم وزن دارند و با پرتابگر سیمرغ به فضا پرتاب خواهند شد.

  وی درباره ماهواره بر سیمرغ گفت: نیروی پیش رانش این پرتابگر۴ برابر نوع سفیر است که ۸۰ تن وزن و دو و نیم متر قطر دارد که نیمه اول امسال به بهره برداری می رسد.

  رئیس سازمان فضایی کشور افزود: ماهوارهOUT SAT، ماهواره قائم و ماهواره ایران ست از جمله ماهواره هایی است که در آینده ساخته خواهد شد.

  فاضلی همچنین به ساخت ماهواره مصباح نیز اشاره کرد که بومی سازی شده است.

   

  منبع:شبکه خبر

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.