پرتاب موشک سایوز شش ماه به تعویق افتاد

  مدیر شرکت روسی موشک سازی ˈپروگرسˈ در حالی که مسکو در چند ماه اخیر روسیه ناکامی هایی را در عرصه فضایی تجربه کرده است،باردیگر از به تعویق افتادن پرتاب موشک جدید سایوز به شش ماه دیگر خبر داد. پرتاب موشک سایوز شش ماه به تعویق افتاد

  ˈآلکساندر کریلینˈ روز پنجشنبه گفت: موشک جدید فضایی ˈسایوز-۲ -۱ بیˈ که برنامه پرتاب آن از ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ به اوایل سال جاری ۲۰۱۳ موکول شده بود، بار دیگر برای شش ماه دیگر به تعویق افتاد.مدیر شرکت موشک سازی ˈپروگرسˈ افزود: پرتاب موشک ˈسایوز-۲ -۱ بیˈ به نیمه دوم سال جاری موکول شد.وی از تشریح علت این تاخیر خودداری کرد.

  موشک ˈسایوز-۲ -۱ بیˈ نسل جدید موشک های روسی سایوز است که بیش از ۳۰ سال در بخش فضایی روسیه استفاده می شوند.

  روسیه در یک سال اخیر با ناکامی هایی در برنامه های فضایی خود مواجه شده است.آخرین مورد ناکامی فضایی این کشور تابستان گذشته رخ داد که یک فروند موشک ˈپروتون-امˈ روسی یک دستگاه ماهواره اندونزیایی به نام ˈTelkom ۳ˈ و ماهواره روسیˈ Express MD۲ˈ را به فضا پرتاب کرد، اما این ماهواره ها به مدار مورد نظر نرسیدند.

  پیش از آن نیز یک فروند موشک ˈسایوز – ۲ ˈ به همراه ماهواره ای ارتباطی به فضا پرتاب شد اما این ماهواره در مدار مورد نظر در پیرامون زمین قرار نگرفت و از کنترل خارج شد.سه سال پیش نیز روسیه یک کاوشگر مریخ به نام ˈفوبس – گرانتˈ را که عازم یک قمر کره مریخ بود در مدار زمین از دست داد.

  این ناکامی ها ناراحتی مقامهای روس را برانگیخته است به طوری که ˈدمیتری مدودیفˈ نخست وزیر روسیه با انتقاد از این وضعیت گفت که باید از تکرار حوادث در بخش فضایی این کشور جلوگیری شود، زیرا این موضوع به وجهه روسیه به عنوان قدرت پیشرو فضایی در جهان ضربه وارد می کند.

  وی اعلام کرد،کشورش ۲۱ میلیارد دلار (۶۷۰ میلیارد روبل) برای توسعه صنایع فضایی خود در سال های آتی هزینه می کند و این مبلغ زیادی است و نباید اجازه داد بخش قابل توجه آن بدون هدف هزینه شود.

  ˈولادیمیر پوپوفکینˈ رییس آژانس فضایی فدرال روسیه هم به تازگی از کاهش توانمندی فضایی کشورش در سالهای آینده ابراز نگرانی کرد.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.