پرتاب موشک سایوز شش ماه به تعویق افتاد

  مدیر شرکت روسی موشک سازی ˈپروگرسˈ در حالی که مسکو در چند ماه اخیر روسیه ناکامی هایی را در عرصه فضایی تجربه کرده است،باردیگر از به تعویق افتادن پرتاب موشک جدید سایوز به شش ماه دیگر خبر داد. پرتاب موشک سایوز شش ماه به تعویق افتاد

  ˈآلکساندر کریلینˈ روز پنجشنبه گفت: موشک جدید فضایی ˈسایوز-۲ -۱ بیˈ که برنامه پرتاب آن از ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ به اوایل سال جاری ۲۰۱۳ موکول شده بود، بار دیگر برای شش ماه دیگر به تعویق افتاد.مدیر شرکت موشک سازی ˈپروگرسˈ افزود: پرتاب موشک ˈسایوز-۲ -۱ بیˈ به نیمه دوم سال جاری موکول شد.وی از تشریح علت این تاخیر خودداری کرد.

  موشک ˈسایوز-۲ -۱ بیˈ نسل جدید موشک های روسی سایوز است که بیش از ۳۰ سال در بخش فضایی روسیه استفاده می شوند.

  روسیه در یک سال اخیر با ناکامی هایی در برنامه های فضایی خود مواجه شده است.آخرین مورد ناکامی فضایی این کشور تابستان گذشته رخ داد که یک فروند موشک ˈپروتون-امˈ روسی یک دستگاه ماهواره اندونزیایی به نام ˈTelkom ۳ˈ و ماهواره روسیˈ Express MD۲ˈ را به فضا پرتاب کرد، اما این ماهواره ها به مدار مورد نظر نرسیدند.

  پیش از آن نیز یک فروند موشک ˈسایوز – ۲ ˈ به همراه ماهواره ای ارتباطی به فضا پرتاب شد اما این ماهواره در مدار مورد نظر در پیرامون زمین قرار نگرفت و از کنترل خارج شد.سه سال پیش نیز روسیه یک کاوشگر مریخ به نام ˈفوبس – گرانتˈ را که عازم یک قمر کره مریخ بود در مدار زمین از دست داد.

  این ناکامی ها ناراحتی مقامهای روس را برانگیخته است به طوری که ˈدمیتری مدودیفˈ نخست وزیر روسیه با انتقاد از این وضعیت گفت که باید از تکرار حوادث در بخش فضایی این کشور جلوگیری شود، زیرا این موضوع به وجهه روسیه به عنوان قدرت پیشرو فضایی در جهان ضربه وارد می کند.

  وی اعلام کرد،کشورش ۲۱ میلیارد دلار (۶۷۰ میلیارد روبل) برای توسعه صنایع فضایی خود در سال های آتی هزینه می کند و این مبلغ زیادی است و نباید اجازه داد بخش قابل توجه آن بدون هدف هزینه شود.

  ˈولادیمیر پوپوفکینˈ رییس آژانس فضایی فدرال روسیه هم به تازگی از کاهش توانمندی فضایی کشورش در سالهای آینده ابراز نگرانی کرد.

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .