آغاز عصر جدید ماهواره‌های مخابراتی در چین

  با شلیک ماهواره ارتباطی «شی جیان ۱۳» چین به فضا، عصر جدیدی از پرتاب‌ ماهواره‎های مخابراتی برای این کشور آغاز شده است. آغاز عصر جدید ماهواره‌های مخابراتی در چین

  به گزارش ایرنا، چین که برای نخستین بار ماهواره مخابراتی با ظرفیت بالای خود را با یک فروند راکت «لانگ مارچ ۳ بی» به فضا فرستاد موفق شده است توان مخابراتی خود را به شکل قابل توجه و چشمگیری افزایش دهد .


  آکادمی فناوری فضایی چین که این ماهواره را ساخته، آن را یک ماهواره چهار و نیم تنی توصیف کرده است که عمر ۱۵ ساله دارد و در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری از زمین قرار می گیرد .


  همچنین اعلام شده که توان مخابراتی این ماهواره برابر با مجموع توان همه ماهواره‎های مخابراتی ساخت چین است که می تواند با گذر از هرگونه محدودیت جغرافیایی؛ با هواپیماها، قطارهای سریع‎السیر، خودروها و کشتی ها ارتباط برقرار کند.


  این ماهواره دو روز پیش از مرکز ماهواره ای «شی چانگ» در استان «سی چوان» در جنوب غرب چین راهی فضا شده است.


  این ماهواره با سامانه های پیشرفته ای که دارد می تواند ۲۰ گیکابایت اطلاعات را در هر ثانیه به زمین منتقل کند و قوی ترین و پر سرعت ترین ماهواره ای می باشد که چین تاکنون ساخته و پرتاب کرده است .


  «شی جیان ۱۳» به گفته طراحان آن می تواند در جریان گردش در مدار خود پالس های الکتریکی ایجاد کند و برای پرتاب آن سوخت کمتری نیز مصرف شده است.


  بیشتر ماهواره ها از سوخت های بیشتری در جریان پرتاب و گردش در مدار استفاده می کنند که این باعث می شود سوخت، ظرفیت بالایی از آنها را در اختیار بگیرد.


  برای انتقال داده ها در این ماهواره از سامانه های «دی اف اچ ـ ۳ بی» استفاده شده است که بنا بر گزارش آکادمی فناوری فضایی چین، شمار زیادی از کشورهای در حال رشد خواهان داشتن این سامانه هستند .


  این آکادمی تاکنون برای هفت کشور ماهواره های مخابراتی ساخته است که از جمله می توان به لائوس، پاکستان و ونزوئلا اشاره کرد و بزودی ۱۰ ماهواره دیگر را نیز به کشورهای دیگر صادر خواهد کرد .


  با این وصف گزارش نشان می دهد که چین هنوز از لحاظ ظرفیت و انتقال داده ها و فناوری ساخت ماهواره های مخابراتی عقب تر از کشورهای اروپا و آمریکا قرار دارد.


  انتظار می رود که اولین ماهواره نسل جدید مخابراتی چین به نام «شی جیان ـ ۱۸» در ماه ژوئن امسال (خرداد - تیر) با یک فروند راکت «لانگ مارچ ۵» که از نوع راکت های سنگین وزن است از مرکز ماهواره «ون چانگ» در استان «های نن» در جنوب چین پرتاب شود.


  صنایع مخابراتی در چین به سرعت در حال توسعه است و تعداد مخاطبان چینی پخش زنده به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده‎ است.


  علاوه بر آن، خدمات مخابراتی و ماهواره‎ای چین به بیش از ۳۰ کشور و منطقه در سراسر جهان نیز ارائه می‎شود.


  چین در حال حاضر ۱۶ ماهواره مخابراتی فعال دارد .


  این کشور که برنامه فضایی پرهزینه اش را نماد ظهور خود در بین قدرت های جهان تلقی می کند، در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۹ ماموریت فضایی داشت و بیش از ۲۰ ماموریت فضایی در سال ۲۰۱۶ انجام داد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .