کشف پیکره سیاره ای نسبتا بزرگ در لبه منظومه شمسی

  ستاره شناسان موفق به کشف یک پیکره سیاره ای در لبه منظومه شمسی شده اند. کشف پیکره سیاره ای نسبتا بزرگ در لبه منظومه شمسی


  به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس الرت، ستاره شناسان این پیکره سیاره ای را DeeDee نامیدند که مخفف 'کوتوله دور' است.


  DeeDee اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۶ و با استفاده از تلسکوپ 'بلانکو' در رصدخانه Cerro Tololo Inter-American در شیلی کشف شد اما اطلاعات اندکی در مورد این شیء آسمانی در دست بود.
  اکنون داده های جدید 'آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما' (ALMA) جزئیاتی در مورد هویت واقعی این شیء اسرارآمیز افشا کرده است که نشان می دهد این سیاره بزرگتر از چیزی است که محققان تصور می کردند.


  بر اساس این داده های جدید، DeeDee حدود دو سوم اندازه سیاره کوتوله Ceres ، بزرگترین عضو کمربند سیارکی منظومه شمسی است و برای کروی بودن به اندازه کافی جرم دارد.


  این مساله به آن معنی است که DeeDee از معیارهای لازم برای اینکه به عنوان یک سیاره کوتوله نامیده شود، برخوردار است؛ با این وجود ستاره شناسان هنوز این عنوان رسمی را به آن نداده اند.


  از سوی دیگر این داده های جدید نشان می دهند که DeeDee بر لبه منظومه شمسی یعنی تقریبا در حدود ۹۲ واحد نجومی از خورشید که به زبان فضا حدود ۱۳۷ میلیارد کیلومتر (۸۶ میلیارد مایل) می شود، قرار گرفته است.


  در حقیقت مدار DeeDee آنقدر بزرگ است که هزار و ۱۰۰ سال طول می کشد تا تنها یک بار به دور خورشید بچرخد.


  ستاره شناسان می گویند: کشف DeeDee نشان می دهد که هنوز مطالب زیادی باید در مورد اشیایی که در اعماق منظومه شمسی قرار دارند، بیاموزیم.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .