ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است

  فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند. ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است

  براساس گزارش بیزینس اینسایدر، گروهی از دانشمندان آزمایشی با نام سیب‌زمینی در مریخ را با پشتیبانی ناسا اجرا کرده‌اند که نشان می‌دهد تلاش خیالی شخصیت اصلی فیلم مریخی چندان نیز غیرممکن نخواهد بود.

  برای اجرای این آزمایش، دانشمندان ناسا و مرکز بین‌المللی سیب‌زمینی در لیمای پرو فضای آزمایشگاهی را ایجاد کردند که شرایط محیطی سطح مریخ را شبیه‌سازی می‌کند. این فضا درون مخزنی به کیوب‌ست ایجاد شده است که به پمپ‌ها و آب‌پاش‌، نور ال‌ای‌دی، و تجهیزاتی برای شبیه‌سازی دمای مریخ و ایجاد چرخه شب و روزی مشابه با مریخ، گازهای مریخی و فضار هوای سطح سیاره مجهز است.

  در فوریه سال ۲۰۱۷ محققان خاک بی‌ثمر دشتی در پرو را وارد این مخزن ساختند، و درون آن سیب‌زمینی کشت دادند و در جعبه را بسته و در انتظار نشستند. به گفته محققان نتایج اولیه مثبت بوده‌است به این معنی که سیب‌زمینی در خاک بی‌حاصل بیابان و تحت شرایط مریخی می‌تواند رشد کند.

  به گفته جولیو والدیویا سیلوا یکی از محققان ناسا در دانشگاه مهندسی و فناوری لیما،‌درصورتی که گیاهان بتوانند شرایط دشوار شبه‌مریخی که برای آنها ایجاد شده‌است را تحمل کنند،‌احتمال زیادی وجود دارد که بتوانند روی سطح مریخ نیز رشد کنند.

  با این همه این آزمایش اثبات قطعی برای موفقیت کشاورزی روی مریخ به شمار نمی‌رود. دلیل اول اینکه خاک مورد استفاده دقیقا خاک مریخ نبوده‌است و باوجود خشک و بی‌حاصل بودن،‌به احتمال زیاد هنوز میکروب‌هایی درون آن وجود داشته‌اند که به رشد سیب‌زمینی کمک کرده‌اند.

  در این آزمایش همچنین به جای بذر سیب‌زمینی از تکه‌های سیب‌زمینی استفاده شده‌است که این خود مشکل‌زا خواهد بود زیرا حفظ و نگهداری از سیب‌زمینی‌ها برای در سفری چندین‌ماهه یا چندین‌ساله ممکن است گیاه را تحت شرایطی خاص مانند گرم شدن تحت فشار با قرار گیری در معرض اشعه قرار دهد که این شرایط به سلول‌های سیب‌زمینی آسیب وارد کرده و کشت دادن قطعات آن را دشوار خواهد‌ساخت.

  با این‌همه چندین آزمایش دیگر نیز پیش از این نشان داده‌اند امکان کشت گیاه روی خاک مریخ و حتی روی غبارهای خالی از حیات ماه وجود دارد. ناسا و دیگر موسسه‌ها و سازمان‌ها اکنون در تلاشند تا کشت انواع مختلفی از سیب‌زمینی را روی مریخ مورد آزمایش قرار دهند. این آزمایش‌ها در کنار کمک به فضانوردان کشاورز آینده،‌به کشاورزی روی زمین نیز کمک خواهد کرد زیرا افزایش توانایی در کشت محصولات در شرایط سخت می‌تواند امنیت غذایی را در مناطقی که تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار گرفته‌اند، یا قرار خواهند گرفت را تضمین کند.

   

  همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.