برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده

  علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند . برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده


  شرکت‌های نوآورانه‌ای مانند اسپیس ایکس متعلق بهایلان ماسکو شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) متعلق بهجف بزوساز این دسته هستند و به روند توسعه‌ی موشک‌های با قابلیت استفاده‌ی مجدد، شتاب قابل توجهی بخشیده‌اند. در انجام این کار، آن‌ها توانسته‌اند به طرز چشمگیری هزینه‌های ترک این نقطه‌ی آبی کمرنگمان در فضای بی‌کران را کاهش دهند و از سویی، هم توانایی ما برای کشف جهان و هم ظرفیت دانشمندان برای انجام تحقیقات خارج از زمین را بهبود ببخشند.

  برای اینکه بتوانیم در این مورد اندکی مشخص‌تر اظهار نظر کنیم، می‌توانیم اشاره کنیم که در سال ۲۰۱۲، کمپانی اسپیس ایکس خود را به‌عنوان اولین شرکت فضایی خصوصی در زمینه‌ی تحویل محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) مطرح کرد. چنین مأموریتی پیش از این از کارهای دشواری محسوب می‌شد که تنها از دست سازمان‌های دولتی برمی‌آید.

  در حال حاضر، این شرکت در حال کار روی طرح کرو دراگون (Crew Dragon) است. کرو دراگون فضاپیمای نسل بعدی است که به‌منظور حمل انسان‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی طراحی شده است. آن‌ها حتی قصد دارند سفینه‌هایشان روزی موفق به فرود بر سطح مریخ شوند و اگر چیزی را که ماسک در این باره می‌گوید ملاک قرار دهیم، احتمال می‌رود که انسان‌ها در دهه‌ی بعدی میلادی بتوانند روی مریخ به‌خوبی فرود بیایندو قادر به زندگی در سیاره‌ی سرخ باشند .

  در نهایت می‌توان به این برداشت رسید که شرکت‌های فضایی خصوصی به‌نوعی مسئول هدایت و انتقال ما به بخش‌های جدیدی از کیهان هستند. دلیل گفته‌ی فوق این است که استفاده‌ی موفقیت‌آمیز از موشک‌های پیشرانشی با قابلیت کاربرد مجدد به‌عنوان عامل مهمی در پایین آوردن هزینه‌های راه‌اندازی و پرتاب تلقی می‌شود و این همان چیزی است که دولت‌های جهان در تولید آن شکست خورده‌اند.

  با استفاده از این فناوری، ما مجبور نخواهیم بود یک موشک کاملا جدید برای هر مأموریت فضایی بسازیم. بر پایه‌ی گفته‌یگویین شات‌ول، رئیس اسپیس ایکس، قابلیت استفاده‌ی مجدد می‌تواند هزینه‌های سرسام‌آور پرتاب موشک‌ها را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. به همین ترتیب ماسک ادعا می‌کند که چنین موشک‌هایی برای رسیدن به صنعت فضایی که واقعا اقتصادی و بادوام باشد، کلیدی هستند. وی در این باره گفته است :

  وسیله‌ای فضایی که به‌طور کامل قابل استفاده‌ی مجدد باشد، هرگز قبل از این ساخته نشده است. این امر در دستیابی به موفقیت‌های اساسی مورد نیاز برای ایجاد انقلابی در زمینه‌ی دسترسی به فضا واقعا نیاز است. اگر کسی بتواند کشف کند که ما به چه شکل می‌توانیم به‌طور مؤثر از راکت‌های با قابلیت استفاده‌ی مجدد، درست مثل هواپیما بهره ببریم؛ در آن صورت هزینه‌های دسترسی به فضا به‌اندازه‌ی صد درصد می‌تواند کاهش یابد.

  کمپانی بلو اوریجین هم در پر و بال دادن به این زمینه دست کمی از اسپیس ایکس ندارد؛ تا جایی که بزوس از این فناوری به‌عنوان جام مقدس صنعت موشک‌سازی یاد می‌کند. پس از فرود اولین موشک شپرد بلو اوریجین با قابلیت استفاده‌ی مجدد، بزوس در این باره نوشت:

  من معتقدم که این آغاز یک عصر جدید طلایی اکتشافات فضایی است. اولین عصر طلایی مربوط به دهه‌ی ۱۹۶۰ بود و برای مدت‌زمان طولانی تحول خاصی نداشتیم. اینک ما در آستانه‌ی یک عصر طلایی جدید در صنایع پرتاب موشک قرار داریم. به اعتقاد من، روزی تمامی راکت‌ها دارای چرخ‌های فرود خواهند بود .

  این بدان معنی است که ما می‌توانیم پرتاب‌های مکررتر و ارزان‌تر داشته باشیم. این رویداد به‌نوبه‌ی خود، به معنی پیشرفت سریع‌تر در هر دو زمینه‌ی پرواز فضایی تجاری و تحقیقاتی به‌سوی بیرون از کره‌ی زمین و انجام اکتشافات است. به‌طور خلاصه، پروازهای فضایی توسط شرکت‌های خصوصی نویددهنده‌ی یک عصر جدید در سفر ما به سایر نقاط جهان هستی هستند.

  بالا و بالاتر

  این هفته، ایلان ماسک اظهار داشت که اسپیس ایکس یک اعلام فوری در روز دوشنبه خواهد داشت. او اعلام کرد که کمپانی اسپیس ایکس، دو شهروند غیردولتی به کره‌ی ماه خواهد فرستاد. این شرکت فضایی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو نفر «در حال حاضر مبلغ قابل توجهی برای انجام یک مأموریت سفر به ماه» پرداخت کرده‌اند. آموزش‌های اولیه همراه با تست‌های سلامت و آمادگی جسمانی بر طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است در ادامه‌ی سال جاری انجام شوند.

  در نهایت، این اولین پرواز باسرنشین به ماه در بیش از ۴۵ سال اخیر است و اسپیس ایکس نیز به طول این مدت‌زمان اشاره داشته تا روی اهمیت این کار تأکید کند :

  این افراد همانند فضانوردان آپولو قبل از خودشان، به‌سوی فضا سفر خواهند کرد و تمامی امید و رؤیاهای نوع بشر را که از روح کاوشگرانه‌ی بشر سرچشمه‌ می‌گیرد، با سفر خودشان به‌پیش خواهند برد.

  اسپیس ایکس همچنین ماهیت پروژه را تشریح کردهو جدول زمانی روشنی برای آن ارائه داده است:

  اسپیس ایکس تصمیم گرفته است دو شهروند عادیرا به یک سفر به دور ماه در اواخر سال آینده ارسال کند. آن‌ها در حال حاضر سپرده‌ی قابل توجهی برای انجام یک مأموریت سفر به ماه پرداخت کرده‌اند.... ما انتظار داریم آزمایش‌های سلامت و آمادگی جسمانی و همچنین شروع آموزش‌های اولیه را در ادامه‌ی سال جاری انجام دهیم. تیم‌های پروازی دیگر نیز علاقه‌ی شدیدی از خودشان نشان داده‌اند و انتظار می‌رود که تعداد بیشتری نیز در ادامه داشته باشیم . اطلاعات کاملدر مورد تیم پرواز در آینده منتشر خواهد شد که البته این امر مشروط به تصویب و تأیید آن‌ها در زمینه‌ی نتایج آزمون سلامت و آمادگی جسمانی خواهد بود.

  در راستای این مأموریت و برای شروع کار، اسپیس ایکس در نظر دارد موشک کرو دراگون (نسخه‌ی دوم از موشک دراگون) را در سال جاری به‌سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی و در حالت بدون سرنشین پرتاب کند و پس از آن یک مأموریت باسرنشین در سه‌ماهه‌ی‌ دوم سال ۲۰۱۸ انجام خواهد داد. در ادامه نیز آن‌ها سفر خود به‌سوی ماه را آغاز خواهند کرد؛ سفری که به‌عنوان یک نقطه‌ی عطف مهم در راستای تلاش‌های این کمپانی برای رسیدن به هدف نهایی‌شان، یعنی ارسال انسان به کره‌ی مریخ تلقی خواهد شد.

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.