برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده

  علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند . برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده


  شرکت‌های نوآورانه‌ای مانند اسپیس ایکس متعلق بهایلان ماسکو شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) متعلق بهجف بزوساز این دسته هستند و به روند توسعه‌ی موشک‌های با قابلیت استفاده‌ی مجدد، شتاب قابل توجهی بخشیده‌اند. در انجام این کار، آن‌ها توانسته‌اند به طرز چشمگیری هزینه‌های ترک این نقطه‌ی آبی کمرنگمان در فضای بی‌کران را کاهش دهند و از سویی، هم توانایی ما برای کشف جهان و هم ظرفیت دانشمندان برای انجام تحقیقات خارج از زمین را بهبود ببخشند.

  برای اینکه بتوانیم در این مورد اندکی مشخص‌تر اظهار نظر کنیم، می‌توانیم اشاره کنیم که در سال ۲۰۱۲، کمپانی اسپیس ایکس خود را به‌عنوان اولین شرکت فضایی خصوصی در زمینه‌ی تحویل محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) مطرح کرد. چنین مأموریتی پیش از این از کارهای دشواری محسوب می‌شد که تنها از دست سازمان‌های دولتی برمی‌آید.

  در حال حاضر، این شرکت در حال کار روی طرح کرو دراگون (Crew Dragon) است. کرو دراگون فضاپیمای نسل بعدی است که به‌منظور حمل انسان‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی طراحی شده است. آن‌ها حتی قصد دارند سفینه‌هایشان روزی موفق به فرود بر سطح مریخ شوند و اگر چیزی را که ماسک در این باره می‌گوید ملاک قرار دهیم، احتمال می‌رود که انسان‌ها در دهه‌ی بعدی میلادی بتوانند روی مریخ به‌خوبی فرود بیایندو قادر به زندگی در سیاره‌ی سرخ باشند .

  در نهایت می‌توان به این برداشت رسید که شرکت‌های فضایی خصوصی به‌نوعی مسئول هدایت و انتقال ما به بخش‌های جدیدی از کیهان هستند. دلیل گفته‌ی فوق این است که استفاده‌ی موفقیت‌آمیز از موشک‌های پیشرانشی با قابلیت کاربرد مجدد به‌عنوان عامل مهمی در پایین آوردن هزینه‌های راه‌اندازی و پرتاب تلقی می‌شود و این همان چیزی است که دولت‌های جهان در تولید آن شکست خورده‌اند.

  با استفاده از این فناوری، ما مجبور نخواهیم بود یک موشک کاملا جدید برای هر مأموریت فضایی بسازیم. بر پایه‌ی گفته‌یگویین شات‌ول، رئیس اسپیس ایکس، قابلیت استفاده‌ی مجدد می‌تواند هزینه‌های سرسام‌آور پرتاب موشک‌ها را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. به همین ترتیب ماسک ادعا می‌کند که چنین موشک‌هایی برای رسیدن به صنعت فضایی که واقعا اقتصادی و بادوام باشد، کلیدی هستند. وی در این باره گفته است :

  وسیله‌ای فضایی که به‌طور کامل قابل استفاده‌ی مجدد باشد، هرگز قبل از این ساخته نشده است. این امر در دستیابی به موفقیت‌های اساسی مورد نیاز برای ایجاد انقلابی در زمینه‌ی دسترسی به فضا واقعا نیاز است. اگر کسی بتواند کشف کند که ما به چه شکل می‌توانیم به‌طور مؤثر از راکت‌های با قابلیت استفاده‌ی مجدد، درست مثل هواپیما بهره ببریم؛ در آن صورت هزینه‌های دسترسی به فضا به‌اندازه‌ی صد درصد می‌تواند کاهش یابد.

  کمپانی بلو اوریجین هم در پر و بال دادن به این زمینه دست کمی از اسپیس ایکس ندارد؛ تا جایی که بزوس از این فناوری به‌عنوان جام مقدس صنعت موشک‌سازی یاد می‌کند. پس از فرود اولین موشک شپرد بلو اوریجین با قابلیت استفاده‌ی مجدد، بزوس در این باره نوشت:

  من معتقدم که این آغاز یک عصر جدید طلایی اکتشافات فضایی است. اولین عصر طلایی مربوط به دهه‌ی ۱۹۶۰ بود و برای مدت‌زمان طولانی تحول خاصی نداشتیم. اینک ما در آستانه‌ی یک عصر طلایی جدید در صنایع پرتاب موشک قرار داریم. به اعتقاد من، روزی تمامی راکت‌ها دارای چرخ‌های فرود خواهند بود .

  این بدان معنی است که ما می‌توانیم پرتاب‌های مکررتر و ارزان‌تر داشته باشیم. این رویداد به‌نوبه‌ی خود، به معنی پیشرفت سریع‌تر در هر دو زمینه‌ی پرواز فضایی تجاری و تحقیقاتی به‌سوی بیرون از کره‌ی زمین و انجام اکتشافات است. به‌طور خلاصه، پروازهای فضایی توسط شرکت‌های خصوصی نویددهنده‌ی یک عصر جدید در سفر ما به سایر نقاط جهان هستی هستند.

  بالا و بالاتر

  این هفته، ایلان ماسک اظهار داشت که اسپیس ایکس یک اعلام فوری در روز دوشنبه خواهد داشت. او اعلام کرد که کمپانی اسپیس ایکس، دو شهروند غیردولتی به کره‌ی ماه خواهد فرستاد. این شرکت فضایی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو نفر «در حال حاضر مبلغ قابل توجهی برای انجام یک مأموریت سفر به ماه» پرداخت کرده‌اند. آموزش‌های اولیه همراه با تست‌های سلامت و آمادگی جسمانی بر طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است در ادامه‌ی سال جاری انجام شوند.

  در نهایت، این اولین پرواز باسرنشین به ماه در بیش از ۴۵ سال اخیر است و اسپیس ایکس نیز به طول این مدت‌زمان اشاره داشته تا روی اهمیت این کار تأکید کند :

  این افراد همانند فضانوردان آپولو قبل از خودشان، به‌سوی فضا سفر خواهند کرد و تمامی امید و رؤیاهای نوع بشر را که از روح کاوشگرانه‌ی بشر سرچشمه‌ می‌گیرد، با سفر خودشان به‌پیش خواهند برد.

  اسپیس ایکس همچنین ماهیت پروژه را تشریح کردهو جدول زمانی روشنی برای آن ارائه داده است:

  اسپیس ایکس تصمیم گرفته است دو شهروند عادیرا به یک سفر به دور ماه در اواخر سال آینده ارسال کند. آن‌ها در حال حاضر سپرده‌ی قابل توجهی برای انجام یک مأموریت سفر به ماه پرداخت کرده‌اند.... ما انتظار داریم آزمایش‌های سلامت و آمادگی جسمانی و همچنین شروع آموزش‌های اولیه را در ادامه‌ی سال جاری انجام دهیم. تیم‌های پروازی دیگر نیز علاقه‌ی شدیدی از خودشان نشان داده‌اند و انتظار می‌رود که تعداد بیشتری نیز در ادامه داشته باشیم . اطلاعات کاملدر مورد تیم پرواز در آینده منتشر خواهد شد که البته این امر مشروط به تصویب و تأیید آن‌ها در زمینه‌ی نتایج آزمون سلامت و آمادگی جسمانی خواهد بود.

  در راستای این مأموریت و برای شروع کار، اسپیس ایکس در نظر دارد موشک کرو دراگون (نسخه‌ی دوم از موشک دراگون) را در سال جاری به‌سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی و در حالت بدون سرنشین پرتاب کند و پس از آن یک مأموریت باسرنشین در سه‌ماهه‌ی‌ دوم سال ۲۰۱۸ انجام خواهد داد. در ادامه نیز آن‌ها سفر خود به‌سوی ماه را آغاز خواهند کرد؛ سفری که به‌عنوان یک نقطه‌ی عطف مهم در راستای تلاش‌های این کمپانی برای رسیدن به هدف نهایی‌شان، یعنی ارسال انسان به کره‌ی مریخ تلقی خواهد شد.

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  عکس روز ناسا / کهکشانی بزرگتر از راه شیری عکس روز ناسا / کهکشانی بزرگتر از راه شیری عکس روز نشنال جئوگرافی به کهکشانی بزرگتر از راه شیری به نام NGC ۶۷۴۴ اختصاص یافته است.
  
  تسلط ابرهای طوفانی بر تسلط ابرهای طوفانی بر "مشتری" + عکس تصاویری که اخیرا از سوی ناسا منتشر شده است، حکایت از وقوع طوفانی عظیم و وسیع در سیاره مشتری دارد.
  
  پرتاب موفقیت آمیز موشک ماهواره بر در نیوزیلند پرتاب موفقیت آمیز موشک ماهواره بر در نیوزیلند نیوزیلند پس از چند بار تاخیر با پرتاب موفقیت آمیز موشک ماهواره بر 'الکترون' به باشگاه انحصاری رقابت فضایی پیوست.
  
  دنیای آهن و نیکل سرگردان در فضا؛ناسا این سیارک را به زمین نمی آورد دنیای آهن و نیکل سرگردان در فضا؛ناسا این سیارک را به زمین نمی آورد ناسا بررسی دقیقی سیارکی را دنبال می کند که اگر روزی به زمین منتقل شود اقتصاد دنیا سقوط می کند.
  
  رونمایی از مریخ‌نورد جدید ناسا رونمایی از مریخ‌نورد جدید ناسا ناسا طرح‌ها و تصاویر مفهومی از نسل آینده مریخ نوردها را به نمایش گذاشت. نسل جدید این ربات‌ها فوق‌العاده به نظر می‌رسند و این ربات جدید "مریخ‌نورد ۲۰۲۰" نام خواهد داشت.
  
  روسیه ماهواره نظامی به فضا فرستاد روسیه ماهواره نظامی به فضا فرستاد روسیه در چارچوب برنامه های گسترش توان دفاعی و نظارت ماهواره ای این کشور یک دستگاه ماهواره پیشرفته نظامی به فضا فرستاد.
  
  با پرتابگر اپسکو؛ماهواره مکعب دانشجویی به فضا پرتاب می شود با پرتابگر اپسکو؛ماهواره مکعب دانشجویی به فضا پرتاب می شود رئیس سازمان فضایی ایران از موافقت سازمان همکاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) برای پرتاب ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی به فضا خبر داد.
  
  ماموریت اضطراری در ایستگاه فضایی انجام شد؛راهپیمایی ۲ ساعت و ۴۶ دقیقه‌ای در فضا ماموریت اضطراری در ایستگاه فضایی انجام شد؛راهپیمایی ۲ ساعت و ۴۶ دقیقه‌ای در فضا فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی موفق شدند ماموریت اضطراری خود را با موفقیت انجام دهند.
  
  قزاقستان موشک فضاپیما می‌سازد قزاقستان موشک فضاپیما می‌سازد قزاقستان که همکاری‌های گسترده فضایی با روسیه دارد در آینده‌ای نزدیک همراه این کشور برای ساخت یک موشک فضاپیما با تازه ترین فناوری‌ها اقدام می‌کند.
  
  بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل در فضا، ستاره‌ها و کهکشان‌های بی‌شماری وجود دارند که صحنه‌هایی بسیار زیبا خلق می‌کنند. ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ هابل تعدادی از این صحنه‌ها را به تصویر کشیده‌اند. با ما همراه باشید.
  
  پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، مسن‌ترین زن فضانورد است که هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برد. او اخیرا رکوردهای جدیدی درفضابه ثبت رسانده است.
  
  بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد دانشمندان به نسل جدیدی از موتورها فکر می کنند که انسان را راهی فضا خواهد کرد. اینجا صحبت از موتورهای جت پلاسما است.