انتشار عمومی داده های مربوط به سیاره های فراخورشیدی

  دانشمندان مجموعه‌ای ارزشمند از داده‌های مربوط به سیاره‌های فراخورشیدی را منتشر کرده‌اند. انتشار عمومی داده های مربوط به سیاره های فراخورشیدی


  اگر از آن دست افراد علاقه‌مند به نجوم هستید که همیشه به دنبال یافتن سیاره‌های خارج از زمین هستند، اکنون زمان خوبی است که شانس خود را امتحان کنید. گروهی از دانشمندان دانشگاه MIT ، دانشگاه کارنگی ملون و دیگر دانشگاه‌ها به‌تازگی مجموعه‌ای از داده‌‌ها شامل ۶۱ هزار سنجش فضایی از ۱۶۰۰ ستاره‌ی نزدیک به منظومه‌ی شمسی را منتشر کرده‌اند. تمام این سنجش‌ها حاصل بیست سال رصد توسط طیف‌سنج HiRES و با استفاده از تکنیک سرعت شعاعی است.

   

  این طیف‌سنج بالای یک تلسکوپ ۱۰ متری در رصدخانه‌ی  Keck در هاوایی نصب شده است. به‌طور ساده در این تکنیک، ارتعاشات بسیار کوچک ستاره‌هایی که در معرض میدان گرانش سیاره‌های پیرامون خود هستند، اندازه‌گیری می‌شود. در نتیجه،این مجموعه حاوی اطلاعات مربوط به سرعت ستاره‌ها، میزان خطا در سرعت محاسبه‌شده و سنجش فعالیت ستاره‌ها در طول دوران رصد است .

  جنیفر برت، یکی از اعضای تیم دانشگاه MIT گفته است آن‌ها در بررسی خود به این نکته پی برده‌اند که منابع انسانی کافی برای پردازش این حجم از اطلاعات ندارند. به همین دلیل است که نرم‌افزار متن‌باز به همراه آموزش‌های لازم برای استفاده از آن را به‌صورت عمومی منتشر کرده‌اند. البته خود دانشمندان نیز دست‌به‌کار شده و تحلیل اطلاعات را آغاز کرده‌اند و تاکنون بیش از ۱۰۰ جرم آسمانی شبیه سیاره‌ را کشف کرده‌اند .

  در میان تمامی این اجرام، دانشمندان وجود یک سیاره‌ی در حال گردش به دور ستاره‌ی GJ ۴۱۱ ، چهارمین ستاره‌ی نزدیک به زمین را تأیید کرده‌اند. این کشف با نظر دانشمندان مبنی بر کوچک بودن اندازه‌ی سیار‌ه‌های در حال گردش به دور ستاره‌های کوچک کاملا مطابقت دارد. اندازه‌ی ستاره‌ی GJ ۴۱۱ برابر ۴۰ درصد اندازه‌ی خورشید است و سیاره‌ی کشف‌شده چنان کوچک و چنان نزدیک به این ستاره است که می‌تواند در طول تنها ۱۰ شبانه‌روز زمینی، یک بار به دور آن بگردد .

  با توجه به این‌که این مجموعه اطلاعات در طول دو دهه جمع‌آوری شده‌ است، احتمال کشف سیاره‌های دیگر بسیار بالا است. تیم تحقیقاتی امیدوار است دیگر محققان با هدف یافتن سیاره‌های جدید، اطلاعات خود را با آن‌ها ترکیب کنند و تحقیقات ویژه‌ای برای بررسی اجرام کشف‌شده آغاز کنند.

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.