مأموریت مشترک ناسا و ایریدیوم با موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس

  ناسا و کمپانی ایریدیوم در یک مأموریت پرتاب مشترک توسط موشک متعلق به اسپیس ایکس، شرکت خواهند کرد. مأموریت مشترک ناسا و ایریدیوم با موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس

   

  ایریدیوم، اپراتور مرتبط با ارتباطات ماهواره‌ای چند روز پیش اعلام کرد پنج مورد از پنج مورد از ماهواره‌های مخابراتی نسل دومایریدیوم، سفر مشترکی به فضا با دو دستگاه از ماهواره‌های ناسا خواهند داشت. این هفت کاوشگر با یکی از موشک‌های فالکون ۹ساخته‌ی کمپانی SpaceX در اوایل سال ۲۰۱۸به فضا پرتاب خواهند شد.

   

  این مأموریت به‌عنوان هشتمین پرتاب فالکون به شمار می‌رود که تحت قرارداد ایریدیوم و اسپیس ایکس انجام خواهد شد و از سویی به‌عنوان اولین سفر اشتراکی به فضا برای یک شرکت ارتباطات ماهواره‌ای محسوب می‌شود. دو ماهواره‌ی ناسا که همراه با ماهواره‌های متعلق به ایریدیوم به فضا ارسال خواهند شد، در واقع دو فضاپیما از مدل گریس‌فو  (GRACE-FO) هستند. این دو ماهواره توسط مرکز تحقیقات GFZ آلمان برای کاربرد در زمینه‌ی علوم زمین‌شناسی ساخته شده و مقرر شده است که این ماهواره‌ها، نقشه‌های میدان گرانش زمین را در طی این مأموریت تهیه کنند.

  مت دش، مدیر ایریدیوم در بیانیه‌ای عنوان کرد مأموریت فوق یک راه بسیار هوشمندانه برای قرار دادن ماهواره‌های نسل دوم ایریدیوم در مدار زمین محسوب می‌شود. این شرکت معتقد است توافق‌نامه‌ی بین دو کمپانی، نشان‌دهنده‌ی یک راه حل اقتصادی و از سویی قانع‌کننده است.

  این پرتاب به‌عنوان بخشی از طرح ایریدیوم برای ایجاد یک صورت فلکی بزرگ از ماهواره‌های مخابراتی در مدار پایین‌تر زمین و با نام پروژه‌ی Iridium NEXT خواهد بود. اسپیس ایکس در حال حاضر برای پرتاب بیش از ۷۰ماهواره‌ی NEXT ایریدیوم در طی هفت مأموریت پرتاب با این کمپانی قرارداد دارد. موشک فالکون ۹اسپیس ایکس در ماه ژانویه‌ای که پشت سر گذاشتیم، ۱۰ ماهواره‌ی نخست از این ماهواره‌ها را به فضا برد. مأموریت اخیر به‌عنوان پروژه‌ای برای بازگشت اسپیس ایکس به مأموریت‌های فضایی بعد از حادثه‌ی انفجار موشک در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ بوده است .

  هدف اصلی ایریدیوم از انجام مأموریت‌های فوق، پرتاب ۶۶ماهواره‌ی ارتباطات از راه دور، همراه با ۱۵ماهواره‌ی جایگزین (۹ مورد در مدار و ۶مورد در پایگاه زمینی)بود. با این حال، اعلام اخیر از سوی کمپانی بدان معنی است که این شرکت شمار ماهواره‌های جایگزین (یدکی) در مدار را به تعداد ۳ دستگاه نسبت به تعداد اولیه افزایش خواهد داد. این بدان معنا است که در کل ما بعد از پایان فرایند پرتاب‌های اسپیس ایکس، شاهد حضور ۷۵ ماهواره از پروژه‌ی NEXTایریدیوم در مدار زمین خواهیم بود.

  آخرین موشک فالکون ۹ در این مأموریت طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است از پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ در کالیفرنیا پرتاب شود. دو ماهواره‌ی گریس‌فو متعلق به ناسا که در همین پرتاب آخر به فضا ارسال خواهند شد، در واقع به‌عنوان جانشین‌هایی برای مأموریت در حال انجام گریس   (GRACE) آژانس فضایی به شمار می‌روند که در سال ۲۰۰۲به فضا پرتاب شده‌ بود.

   

  گریس‌فو نیز همانند مأموریت اولیه، به پیگیری و بررسی تغییرات در مقیاس بزرگ در زمینه‌ی بررسی چگونگی توزیع جرم زمین اقدامخواهد کرد. دانستن اینکه آب، هوا و دیگر مواد سیاره‌ی ما به چه شکلی حرکت می‌کنند، می‌تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از فرآیندهای طبیعی مانند بارش باران و برف، سیل و تغییرات ساختاری کره‌ی زمین به دست آوریم .

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .