پرتاب ۱۰۳ ماهواره هندوستان با استفاده از یک موشک

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان فضایی هندوستان (ISRO) قصد دارد در ماه فوریه ۱۰۳ ماهواره را با استفاده از یک موشک به فضا پرتاب کند که از این میان به‌جز ۳ ماهواره بقیه خارجی هستند. پرتاب ۱۰۳ ماهواره هندوستان با استفاده از یک موشک

   

  پرتاب این تعداد ماهواره تنها با استفاده از یک موشک، نه تنها رکورد جدیدی در پرتاب‌های کشور هند محسوب می‌شود، بلکه تاکنون هیچ کشور دیگری به این کار دست نزده است.

  در حالی که هندوستان قصد دارد سهم بزرگ‌تری از بازار سودآور فضایی را به خود اختصاص بدهد، ۱۰۰ ماهواره از ۱۰۳ ماهواره‌ای که قرار است در ماه فوریه با استفاده از موشک PSLV-C۳۷ پرتاب بشوند، ماهواره‌های خارجی هستند.

  رئیس مرکز سامانه‌های پیشران مایع سازمان تحقیقات فضایی  هندوستان (ISRO) اظهار داشته است پرتاب بیش از ۱۰۰ ماهواره مسیری صد ساله است که ما در یک پرتاب طی می‌کنیم.

  وی اضافه کرد ISRO پیش از این قصد داشت ۸۳ ماهواره را در هفته پایانی ماه ژانویه پرتاب کند که ۸۰ ماهواره خارجی در میان آنها بود. اما با اضافه شدن ۲۰ ماهواره خارجی، پرتاب یک هفته به تأخیر افتاد و قرار شد در هفته اول ماه فوریه انجام بشود. اگرچه وی به تعداد کشورهایی خواستار پرتاب ماهواره‌هایشان در این مأموریت شده‌اند، اشاره‌ای نکرده است ولی از  کشورهایی همچون آمریکا و آلمان نام برده است. همچنین تأکید کرده است این ۱۰۰ ماهواره، از نوع ماهواره‌های کوچک هستند و با استفاده از موشک PSLV (حامل ماهواره‌های قطبی) پرتاب می‌شوند. همچنین وزن محموله ۱۳۵۰ کیلوگرم است که ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم از آن وزن ماهواره است. این اولین بار است که کشور هند دست به چنین کاری می‌زند و پیش از این عملیاتی با این وسعت انجام نشده بوده است.

  خاطرنشان می‌سازد سازمان فضایی هند پیش از این تجربه پرتاب ۲۰ ماهواره را به‌صورت هم‌زمان و با استفاده از یک موشک را داشته است. تا به امروز، رکورد پرتاب بیشترین تعداد ماهواره‌ در یک مأموریت به روسیه تعلق دارد که در سال ۲۰۱۴ تعداد ۳۷ ماهواره را پرتاب نمود. سازمان فضایی آمریکا نیز تاکنون ۲۹ ماهواره را به‌صورت هم‌زمان پرتاب کرده است.

   

  منبع: www.gulfnews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.