پرتاب ۱۰۳ ماهواره هندوستان با استفاده از یک موشک

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان فضایی هندوستان (ISRO) قصد دارد در ماه فوریه ۱۰۳ ماهواره را با استفاده از یک موشک به فضا پرتاب کند که از این میان به‌جز ۳ ماهواره بقیه خارجی هستند. پرتاب ۱۰۳ ماهواره هندوستان با استفاده از یک موشک

   

  پرتاب این تعداد ماهواره تنها با استفاده از یک موشک، نه تنها رکورد جدیدی در پرتاب‌های کشور هند محسوب می‌شود، بلکه تاکنون هیچ کشور دیگری به این کار دست نزده است.

  در حالی که هندوستان قصد دارد سهم بزرگ‌تری از بازار سودآور فضایی را به خود اختصاص بدهد، ۱۰۰ ماهواره از ۱۰۳ ماهواره‌ای که قرار است در ماه فوریه با استفاده از موشک PSLV-C۳۷ پرتاب بشوند، ماهواره‌های خارجی هستند.

  رئیس مرکز سامانه‌های پیشران مایع سازمان تحقیقات فضایی  هندوستان (ISRO) اظهار داشته است پرتاب بیش از ۱۰۰ ماهواره مسیری صد ساله است که ما در یک پرتاب طی می‌کنیم.

  وی اضافه کرد ISRO پیش از این قصد داشت ۸۳ ماهواره را در هفته پایانی ماه ژانویه پرتاب کند که ۸۰ ماهواره خارجی در میان آنها بود. اما با اضافه شدن ۲۰ ماهواره خارجی، پرتاب یک هفته به تأخیر افتاد و قرار شد در هفته اول ماه فوریه انجام بشود. اگرچه وی به تعداد کشورهایی خواستار پرتاب ماهواره‌هایشان در این مأموریت شده‌اند، اشاره‌ای نکرده است ولی از  کشورهایی همچون آمریکا و آلمان نام برده است. همچنین تأکید کرده است این ۱۰۰ ماهواره، از نوع ماهواره‌های کوچک هستند و با استفاده از موشک PSLV (حامل ماهواره‌های قطبی) پرتاب می‌شوند. همچنین وزن محموله ۱۳۵۰ کیلوگرم است که ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم از آن وزن ماهواره است. این اولین بار است که کشور هند دست به چنین کاری می‌زند و پیش از این عملیاتی با این وسعت انجام نشده بوده است.

  خاطرنشان می‌سازد سازمان فضایی هند پیش از این تجربه پرتاب ۲۰ ماهواره را به‌صورت هم‌زمان و با استفاده از یک موشک را داشته است. تا به امروز، رکورد پرتاب بیشترین تعداد ماهواره‌ در یک مأموریت به روسیه تعلق دارد که در سال ۲۰۱۴ تعداد ۳۷ ماهواره را پرتاب نمود. سازمان فضایی آمریکا نیز تاکنون ۲۹ ماهواره را به‌صورت هم‌زمان پرتاب کرده است.

   

  منبع: www.gulfnews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .