یک سیاره شبیه زمین باید دارای چه مشخصه هایی باشد؟

  به نظر می‌رسد که امکان وجود حیات در سیاره‌ای مشابه زمین در میان میلیاردها کهکشان جهان هستی کاملا وجود دارد. یک سیاره شبیه زمین باید دارای چه مشخصه هایی باشد؟

  قرن‌ها است که انسان به دنبال پاسخ این سؤال است: آیا سیاره‌ی زمین در عالم یکتا است یا اینکه سیاره‌های مشابه دیگری در کیهان وجود دارد؟ تا همین یک دهه پیش ما جواب این سؤال را نمی‌دانستیم؛ اما با اکتشافاتی که سفینه‌ی کپلرناساانجام داد، شرایط کاملا تغییر کرد. به لطف مأموریت مهمکپلر، اکنون جواب این سؤال مشخص شده است: سیاره‌های مشابه زمین در عالم وجود دارند؛ اما ما تاکنون نتوانسته‌ایم آن‌ها را با چشم خود مشاهده کنیم.

  از زمان پرتاب کپلر در سال ۲۰۰۹، این سفینه توانسته است بیش از ۲۰۰۰ سیاره‌ کشف کند و اطلاعات بسیار زیادی از اندازه و مدار گردش آن‌ها به زمین ارسال کند. این سیاره‌ها از نظر اندازه، ترکیب و مدار گردشی خود بسیار گوناگون هستند. برای مثال، غول‌های گازی وجود دارند که مدار گردششان، به ‌طرزی باورنکردنی نزدیک به ستاره‌ی مرکزی منظومه آن‌ها است- چنین سیاره‌هایی، مشتری‌های داغنامیده‌ شده‌اند؛ یا سیاره‌هایی کشف شده‌اند که به دور دو ستاره می‌گردند وسیاره‌های دودویینام گرفته‌اند و همچنین سیاراتی سنگی که مشابه زمین هستند و این پتانسیل را دارند که میزبان حیات باشند.

  منظور از سیاره‌های مشابه زمین، آن دسته از سیاراتی است که سطح آن‌ها سنگی و اندازه‌ی آن‌ها ۰.۵ تا ۱.۵ برابر زمین باشد. مدار چنین سیاراتی باید در فاصله‌ی مناسبی از ستاره‌ی مرکزی منظومه قرار گرفته باشند، یعنی نه خیلی نزدیک، نه خیلی دور. بدین ترتیب این احتمال هست که آب به شکل مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد. وجود آب در سیاره بسیار مهم است، چون در صورت وجود آب در سیاره، احتمال شکل‌گیری حیات روی آن نیز وجود خواهد داشت.

  کپلر به ما نشان داد چنین سیاراتی که مشابه زمین هستند، به‌وفور در فضا یافت می‌شوند. در واقع تعداد سیاره‌های مشابه زمین و قابل سکونت در کهکشان راه شیری بیشتر از تعداد انسان‌های زنده‌ی روی زمین است. می‌توان گفت که نصف ستاره‌‌هایی که شب‌ها در آسمان می‌بینید، در منظومه‌ی خود یک سیاره‌ی سنگی مشابه زمین دارند که در مدار گردشی مناسبی به دور آن‌ها می‌چرخند.

  یک سیاره شبیه زمین باید دارای چه مشخصه هایی باشد؟

  امسال، کشف یک سیاره‌ی کاملا مشابه زمین و قابل سکونت در صدر اخبار قرار گرفت. این سیاره که با نامProxima b از آن یاد می‌شود، مشابهت‌های زیادی با زمین داردو در مداری به دور کوتوله‌ی قرمزی به نامProxima Centauri در حال گردش است. مدار این سیاره در فاصله‌ای مناسب و همچنین اندازه‌ی آن ۱.۳ برابر  زمین است.

  همه‌ی ما می‌دانیم که سیارات مشابه زمین وجود دارند؛ اما هنوز موفق به دیدن آن‌ها نشده‌ایم. برای پی بردن به این‌که آیا در این سیارات آب یا اکسیژن وجود دارد، به تجهیزات پیشرفته‌ای برای شناسایی عناصر در سطح و زیر سطح آن‌ها نیاز داریم. به لطف پیشرفت‌های خیره‌کننده در تکنولوژی، هم‌اکنون می‌توانیم از سیاره‌های مشابه زمین در بیرون از منظومه‌ی شمسی خود عکس‌برداری کنیم. در واقع هدف پروژه‌ی Project Blue نیز همین است.

  هدف از مأموریت Project Blue گرفتن عکس‌هایی واضح از چنین سیاراتی است؛ عکس‌هایی که چشم انسان توانایی دیدن آن‌ها را داشته باشد. باید گفت که سیاره‌ی Proxima b شانسی برای حضور در این پروژه ندارد؛ چرا که مدار آن به ستاره‌ی کوچک و کم‌نور خود بسیار نزدیک است و با تلسکوپ نمی‌توان از آن عکس‌برداری کرد. بنابراین هدف این پروژه، سیاره‌ای در منظومه‌ی مجاور یعنی Alpha Centauri است.

  در واقع دانشمندان در این پروژه به دنبال یافتن یک نقطه‌ی آبی کم‌رنگ در فضا هستند؛ سیاره‌ای که احتمال حضور اقیانوس یا اتمسفر در آن هستو از این‌رو پتانسیل تشکیل حیات نیز روی آن وجود دارد. از آنجا که Alpha Centauri یکمنظومه‌ی دودوییاست؛ شانس ما برای پیدا کردن یک سیاره‌ی مشابه زمین در آن، دو برابر و در حدود ۸۵ درصد است .

  شکار عکس از سیاره‌ای مشابه زمین و رؤیت قطعی آن، به ما کمک می‌کند ویژگی‌های آن را بهتر دریابیم و البته این موضوع انگیزه‌ای خواهد بود برای شروع تحقیقات و اکتشافات بیشتر. تصویر زمین ۲ می‌تواند نقطه‌ی عطفی برای زندگی انسان‌ها باشد و نحوه‌ی نگرش ما به خودمان در این فضای بی‌انتها را تغییر دهد .

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .