چین فرودگری را در بخش تاریک ماه می‌نشاند

  مقامات چینی برنامه بلند‌پروازانه خود برای فرود آوردن کاوشگری در بخش تاریک ماه تا سال ۲۰۱۸ و قصد این کشور برای پرتاب اولین کاوشگر مریخی تا سال ۲۰۲۰ را اعلام کردند.
  چین فرودگری را در بخش تاریک ماه می‌نشاند

   

  براساس گزارش BBC ، این خبر تنها چند روز پس از بازگشت موفقیت آمیز دو فضانورد چینی از ایستگاه فضایی تیانگانگ دو منتشر شد. این فضانوردان برای ۳۰ روز در این ایستگاه سکونت داشتند و این بیشترین زمان سپری شده در فضا برای فضانوردان چینی بوده‌است.

  مقامات چینی اعلام کردند اکتشاف در جهان هستی، توسعه صنعت فضانوردی و تبدیل کردن چین به یک قدرت فضایی رویایی است که چین به دنبال محقق ساختن آن است.

  صنعت فضانوردی چین این اواخر عملکرد بی‌نقصی نداشته است. بزرگترین اشتباه چینی‌ها از دست دادن کنترل ایسگاه فضایی تیانگانگ یک بود که انتظار می‌رود سال ۲۰۱۷ به اتمسفر زمین برخورد کند.

  اما با پرتاب موفقیت‌آمیز تیانگانگ دو به مدار زمین، چین به سومین کشور جهان تبدیل شد که توانسته‌بود ماموریت فضایی سرنشین‌داری را به پایان ببرد. چینی‌ها به دلایل نظامی از همکاری در پروژه ایستگاه فضایی بین‌المللی کنار گذاشته‌ شده‌اند.

  اعلام برنامه جدید چینی‌ها مبنی بر ارسال کاوشگر به ماه و مریخ نشان از آن دارد که این کشور در تلاش است در زمینه اکتشافات فضایی خود را به روسیه و آمریکا برساند. حتی برخی از متخصصان معتقدند ارسال کاوشگر به ماه قدم اول فرستادن فضانورد به ماه است.

  بخش تاریک ماه از زمان اولین عکاسی‌اش در سال ۱۹۵۹ تا به امروز هرگز توسط هیچ کاوشگری لمس نشده‌است. مقامات چینی در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ خبر فرود آرام کاوشگری روی بخش تاریک ماه را اعلام کرده و اکنون این خبر را تایید کرده‌اند. قرار است فرودگر چانگ‌ئه ۴ در بخش تاریک ماه فرودی آرام انجام دهد و پس از فرود در منطقه به گشت‌زنی بپردازد.

  اولین فرودگر آژانس فضایی چین، چانگ ئه ۳ در سال ۲۰۱۳ توانست پس از ۴۰ سال از اولین فرود روی ماه،‌ فرود آرام روی ماه را با موفقیت انجام دهد. اما کاوشگر مریخی رویدادی جدید در آژانس فضایی چین به شمار می‌رود و چینی‌ها امیدوارند این کاوشگر بتواند پاسخ پرسش‌های بزرگ علمی از جمله منشا تکامل در سامانه خورشیدی را بیابد.

   

   

  منبع: همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .