بررسی استانداردهای ایمنی اعزام انسان به فضا

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، یک گروه صنعتی آغاز به تدوین استانداردهای ایمنی برای پروازهای فضایی سرنشین‌دار نموده است. بررسی استانداردهای ایمنی اعزام انسان به فضا


  از زمانی که سازمان هوانوردی فدرال از توسعه مقررات امنیتی برای متقاضیان پرواز با فضاپیماهای فضایی حامل انسان منع شد، یکی از سازمان‌های فعال در حوزه استانداردهای صنعتی برنامه‌هایی را به‌منظور استقرار کمیته‌ای برای توسعه مجموعه‌ای از استانداردهای دواطلبانه در نظر گرفته است.

  سازمان ASTM International از سال ۱۸۹۸ آغاز به کار کرده و استانداردهای توافقی  برای صنایع مختلف تدوین می‌نماید. این سازمان در جلسه‌ای که روز ۳ آبان سال جاری تشکیل شد، موافقت کرد کمیته‌ای را برای ایجاد استانداردهای ایمنی برای حامل‌های تجاری، فضاپیماها و پایگاه‌های فضایی تدوین کند.

  اسکار گارسیا، رئیس گروه استاندارد‌های کمیته مشورتی حمل و نقل‌های فضایی تجاری سازمان هوانوردی فدرال اظهار داشته است تشکیل این کمیته باعث خواهد شد صنعت بتواند از یک روند ۱۱۰ ساله، استانداردهای توافقی استخراج کند. به گفته وی، این کمیته جدید استانداردها و نقشه‌راه‌هایی را برای فعالیت‌های حوزه استانداردهای امنیت اعزام انسان به فضا، پایگاه‌های فضایی و مدیریت ترافیک فضایی تدوین خواهد نمود.

  مجموع ۵۳ نماینده از ۲۹ شرکت و سازمان در جلسه آغاز به کار این کمیته شرکت داشته‌اند، ولی آغاز به کار رسمی آن پس از تکمیل روند بررسی‌های داخلی ASTM خواهد بود. شایان ذکر است یکی از فعالیت‌های اصلی کمیته در آغاز کار، تدوین استانداردهای مربوط به اعزام تجاری انسان به فضا خواهد بود.

  تشکیل یک گروه صنعتی برای توسعه استاندارد‌های ایمنی از آنجا م طرح شد که سازمان هوانوردی فدرال در توسعه مقررات برای داوطلبان پروازهای فضایی با استفاده از ابزارهای تجاری با محدودیت‌هایی مواجه شد. قوانین تدوین شده در سال ۲۰۰۴، سازمان هوانوردی فدرال را از صدور چنین مقرراتی به‌جز در مواقع بروز حادثه‌ای که منجر به مرگ یا آسیب‌دیدگی افراد در فضاپیما شود و یا منجر به خطر بروز آن بشود، منع کرد.

  قرار بود  این قانون در سال ۲۰۱۲ لغو شود تا سازمان هوانوردی فدرال بتواند مقررات ایمنی وسیع‌تری را بر اساس تجربیات به‌دست‌آمده از پروازهای فضایی تجاری در مدت این ۸ سال (که دوره آموزشی نامیده شده بود) وضع نماید. ولی کنگره زمان پایان این دوره آموزشی را چندین بار عقب انداخت. با توجه به آخرین خبرها، بنا بر قانونی با عنوان رقابتی بودن پرتاب‌های فضایی تجاری که در نوامبر ۲۰۱۵ وضع شد، پایان دوره آموزشی به اکتبر ۲۰۲۳ انتقال داده شده و قرار شد سازمان هوانوردی فدرال از طریق سازمان‌هایی همانند کمیته مشورتی حمل و نقل‌های فضایی تجاری توسعه استانداردهای توافقی صنعتی را انجام بدهد.

  کمیته هنوز برنامه‌ای برای توسعه این استانداردها ارائه نداده است و در حالی که فضاپیماهای مداری و زیرمداری برای پرواز تجاری انسان به فضا در حال ساخت هستند، یکی از اعضای کمیته مشورتی حمل و نقل‌های فضایی تجاری هشدار داده است که نباید انتظار داشته باشیم نتایج اقدامات صورت گرفته، در آینده نزدیک قابل بهره‌برداری باشد.

   

  منبع خبر: www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.