کهکشان‌ های بسیار بزرگ چگونه شگل گرفته‌اند؟

  به نظر می‌رسد دانشمندان به سرنخ‌هایی درباره‌ی نحوه‌ی تشکیل شماری از بزرگ‌ترین کهکشان‌های جهان هستی رسیده‌اند. کهکشان‌ های بسیار بزرگ چگونه شگل گرفته‌اند؟


  ستاره‌شناسان اخیرا توانسته‌اند تولد یکی از بزرگ‌ترین اجرام کیهانی را رصد کنند. موضوعی که باعث جلب توجه دانشمندان به پیدایش کهکشان Spiderweb شده، این است که نحوه‌ی تشکیل این شیء بزرگ با آنچه دانشمندان پیش از این تصور می‌کردند، کاملا متفاوت است.

  تا به امروز ما کهکشان‌های بزرگی را رصد کرده‌ایم که با بلعیدن کهکشان‌های کوچک‌تر به وجود آمده‌اند. اما طبق تحقیقات جدید دانشمندان، کهکشان اسپایدروب رشد خود را در ۱۰ میلیارد سال پیش با مکش یک ابر مولکولی آغاز کرده است. محقق ارشد این مطالعه، بیورن امنتس که یک اخترزیست‌شناس اسپانیایی است، در این ارتباط می‌گوید :

  این اتفاق با آنچه قبلا در مورد نحوه‌ی تشکیل خوشه‌‌های کهکشان‌های بزرگ مجاور می‌دانستیم، مغایرت دارد. کهکشان اسپایدروب با بلعیدن دیگر کهکشان‌ها رشد نکرده است. در این خوشه، یک کهکشان عظیم با بلعیدن گاز مولکولی، که در آن شناور است، رشد می‌کند.

  طبق آن چیزی که در فضای اطراف کهکشان خودمان اتفاق می‌افتد، ما همیشه فرض می‌کردیم کهکشان‌ها و ابرکهکشان‌ها (خوشه‌‌ای شامل میلیاردهاکهکشان) از کهکشان‌های کوچک‌تر ایجاد می‌شوند. درواقع کهکشان‌ها به ‌مرور زمان به یکدیگر نزدیک و در اثر جاذبه‌ی گرانشی با هم ترکیب می‌شوند .

  اما این فرضیه در مورد زمان‌های اولیه‌ی تشکیل عالم نمی‌تواند درست باشد، چون در آن زمان ستاره‌ها یا کهکشان‌های کوچک زیادی برای ترکیب شدن وجود نداشتند. نینا هَچ، اخترشناس از دانشگاه ناتینگهام، که در این تحقیق مشارکت ندارد، می‌گوید:

  کهکشان‌ها‌ی بسیار بزرگ در برهه‌ی جوانی عالم دیده شده‌اند؛ اما وجود آن‌ها در حال حاضر گیج‌کننده است، چون ما نمی‌دانیم که چطور به‌سرعت به این اندازه‌ی بزرگ رسیده‌اند. انرژی لازم برای تشکیل ستاره‌های جدید در این کهکشان‌های عظیم از کجا می‌آید؟

  برای پی بردن به این موضوع، تیم تحقیقاتی به رصد کهکشان اسپایدروب پرداختند. البته اسپایدروب یک کهکشان نیست، بلکه‌ خوشه‌ای از پروتوگلکسی‌ها‌ی جوان است که ۱۰.۶ میلیون سال نوری با ما فاصله دارند؛ به این معنی که آنچه ما اکنون می‌بینیم در واقع دربردارنده‌ی نحوه‌ی تشکیل این کهکشان در زمانی حدود ۴ میلیارد سال بعد از به وجود آمدن عالم است .

  مطابق با آنچه ما امروزه در مورد تشکیل ابرکهکشان‌ها می‌دانیم، محققان در ابتدا بر این باور بودند که این کهکشان‌ها و ستاره‌های کوچک آن‌ها از گاز هیدروژن تشکیل یافته‌اند و در ادامه این کهکشان‌ها به سمت یکدیگر کشیده می‌شوندو کهکشان‌های بزرگ‌تری به وجود آورده‌اند. اما اکنون به‌جای فرض یادشده، یافته‌های حاصل از این تحقیق نشان می‌دهد که کهکشان عظیم اسپایدروب به‌طور مستقیم از تقطیر یک ابر گازی به وجود آمده است .

  تشخیص گاز هیدروژن در فضا دشوار است. از این‌رو دانشمندان با ردیابی گاز مونواکسید کربن در این کهکشان دوردست پی بردند که هیدروژن نیز در این کهکشان وجود دارد. تیم تحقیقاتی بر اساس مطالعات انجام‌شده روی مونواکسید کربن، متوجه شدند ابر هیدروژنی در حال تحلیل رفتن نبوده است، بلکه برعکس حجم بزرگی از هیدروژن در آن محل وجود داشته است.

  جرم این گاز هیدروژنی در حدود ۱۰۰ میلیارد برابر جرم خورشید و قطر آن هم به اندازه‌ی سه برابر اندازه‌ی کهکشان راه‌ شیری بوده است. اگر اسپایدروب از کهکشان‌های کوچک‌تر تشکیل شده بود، در آن صورت با مصرف گاز هیدروژن به‌عنوان سوخت، نباید چنین حجم عظیمی از هیدروژن در آن محل باقی مانده باشد. علاوه‌ بر یافته‌ی فوق، یک کشف غیرمنتظره‌ی دیگر تیم تحقیقاتی این است که ابر گازی مورد اشاره بسیار سرد بوده و دمایی در حدود منفی ۲۰۰ درجه‌ی سلسیوس داشته است. یکی از اعضای تیم تحقیقاتی به نام متیو لنارتاز موسسه‌ی اخترفیزیک پاریس در این باره می‌گوید:

  این اتفاق شگفت‌انگیزی است. ما انتظار متلاشی شدن کهکشان‌ها را داشتیم، که باعث گرم شدن گاز می‌شد، به همین دلیل فکر می‌کردیم شناسایی مونواکسید کربن بسیار دشوار باشد. اما برعکس، گاز مونواکسید کربن به‌وفور یافت شد. همچنین این گاز داخل کهکشان‌های کوچک شناسایی نشده است، بلکه در فضای بین کهکشانی وجود دارد. این موضوع نشانگر این است که مونواکسید کربن به‌طور مستقیم توسط ابرکهکشان مکیده شده است.

  درک چگونگی پیدایش ابرکهکشان‌ها به ما کمک می‌کند به شناخت بیشتری از کهکشان‌های کوچک‌تر دست یابیم وبفهمیمکهکشان ما ( کهکشان راه شیری) به چه طریقی به شکل امروزی خود درآمده است .جورج مایلیازدانشگاه لیدندر هلند که یکی از اعضای تیم تحقیقاتی است، می‌گوید:

  اسپایدروب برای ما مانند یک آزمایشگاه بزرگ است. این آزمایشگاه به ما اجازه می‌دهد پیدایش ابرکهکشان‌ها در داخل خوشه‌ها را رصد کنیم، این ابرکهکشان‌ها مانند شهرهای فضایی عالم هستی هستند. ما در ابتدای راه درک چگونگی تشکیل این غول‌ها هستیم. ما می‌خواهیم بدانیم چگونه این اشیای عظیم از گازهای که آن‌ها را محاصره کرده‌اند، به وجود آمده‌اند.

  این تیم تحقیقاتی تاکنون به کشف‌های خیره‌کننده‌ای رسیده است؛ اما آن‌ها باید در ابتدا دریابند که گاز مونواکسید کربن از کجا آمده است. امنتس در این باره می‌گوید:

  مسلما این گاز از محصولات جانبی درون ستاره‌ها است، اما دقیقا نمی‌دانیم منشأ آن کجاست و چرا در مرکز این خوشه‌ی کهکشانی جمع شده است. برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها باید بیشتر و عمیق‌تر به گذشته‌ی جهان هستی نگاه کنیم.

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.