شبیه‌سازی سطح جهنمی سیاره ناهید در زمین

  تکه‌ای کوچک از جهنم در جایی در کلیولند اوهایو آمریکا پنهان شده‌است،‌ اتاقکی فولادی به وزن ۱۴ تن که می‌تواند با دقتی بالا شرایط مسموم،‌ خفه کننده و داغ سیاره ناهید را شبیه‌سازی کند . شبیه‌سازی سطح جهنمی سیاره ناهید در زمین


  براساس گزارش اسپیس، محققان مرکز مطالعاتی گلن ناسا طی پنج سال گذشته مشغول ساخت این مخزن که GEER نام دارد بوده‌اند و اولین بار آن را در سال ۲۰۱۴ فعال ساختند.

  از آن تاریخ تا به امروز محققان آزمایش‌های خود را ادامه داده‌اند و انواع مواد،‌از فلز و سرامیک گرفته تا الکترونیک‌ها را در وضعیتی مشابه وضعیت سطح سیاره ناهید قرار داده‌اند.

  لوری آرنت از ناسا می‌گوید در مارس سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰ روز را روی سطح شبیه سازی سیاره ناهید سپری کردیم (اشاره به اجرای شبیه‌سازی) که طولانی‌ترین دوره ۴۲ روز متوالی بوده‌است. هدف از این شبیه‌سازی‌ها ساخت فضاپیمایی است که بتواند برای چند ماه یا حتی یک سال روی سیاره ناهید باقی بماند و بلافاصله نابود نشود.

  به گفته محققان آخرین فضاپیمایی که به سیاره ناهید رفت، ونرا ۱۳ نام داشت که در سال ۱۹۸۲ به فضا پرتاب شد و تنها توانست دو ساعت و هفت دقیقه روی سیاره دوام آورد، زیرا شدت فرسایش در سیاره ناهید بسیار بالاست. تا زمانی که فضاپیمای مدرن دیگری از میان لایه متراکم اتمسفر این سیاره به پایین پرتاب شود و سطح سیاره را بررسی کند،‌ GEER بهترین گزینه برای شبیه‌سازی شرایطی است که در سطح این سیاره وجود دارد.

  محققانْGEER را جهنم روی زمین می‌نامند زیرا شرایطی بسیار خشن را شبیه‌سازی می‌کند. سیاره ناهید دومین سیاره نزدیک به خورشید است که شباهت زیادی به زمین دارد. این سیاره سنگی است و ۸۲ درصد از جرم و ۹۰ درصد از گرانش سطحی زمین را دارد و در عین حال از اتمسفری باثبات و مداری در منطقه قابل سکونت خورشیدی برخوردار است.

  گروهی از دانشمندان بر این باورند این سیاره زمانی در حدود دو میلیارد سال پیش از اقیانوس‌هایی گرم و کم‌عمق برخوردار بوده‌است که امکان ظهور حیات در آن وجود داشته‌است. اما اکنون آب در این سیاره ناپدید شده‌است و دی‌اکسید کربن اتمسفر را در اشغال خود درآورده‌است و به دلیل وقوع گرمای جهانی، این سیاره به شدت داغ شده‌است. به نظر می‌آید زمین نیز با توجه به معضلاتی که در پیش رو دارد،‌آلودگی هوا، گرمایش جهانی و بحران آب به تدریج پا جای پای سیاره ناهید خواهد گذاشت.

  به بیانی دیگر،‌سیاره ناهید درحال حاضر بدترین نقطه قابل تصور از سامانه خورشیدی است که می‌توان به آن سفر کرد و در عین حال نمونه‌ای مهم برای درک بهتر ساختار و عملکرد زمین به شمار می‌رود. تاکنون هشت مدارگرد و ۱۰ فرودگر به این سیاره ارسال شده‌اند که تقریبا تمامی آنها به شوروی سابق تعلق داشته‌اند.

  داده‌هایی که این فضاپیماها به زمین ارسال کرده‌اند نشان می‌دهند هوای سطح این سیاره ۹۷ درصد از دی‌اکسید کربن تشکیل شده‌است و تقریبا ۱۰۰ برابر ضخیم‌تر از اتمسفر زمین است و دمایی برابر ۴۶۲ درجه سانتیگراد دارد.

  GEER با استفاده از تمامی داده‌هایی که تاکنون از سطح این سیاره به دست آمده‌است، آنها را در مخزنی ۸۰۰ لیتری شبیه‌سازی می‌کند. دستگاه ترکیب‌کننده‌ای هوای سطح سیاره را ایجاد کرده و سیستم گرمایشی قدرتمندی این هوا را داغ می‌کند. به گفته محققان گرم کردن این مخزن دو روز و نیم و سرد کردنآن پنج روز زمان می‌برد.

  محققان در تلاشند با استفاده از این سیستم به ویژگی‌های اتمسفر سیاره ناهید پی ببرند زیرا در اتمسفر این سیاره علاوه بر گاز ترکیبی از مایعات فوق بحرانی نیز وجود دارند. این مایعات همزمان رفتاری مانند گاز و مایع از خود نشان می‌دهند.

   

  منبع:همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.