کاوشگر انگلیسی به مریخ می رود

  آژانس فضایی اروپا اعلام کرد اعضای آن در خصوص تامین هزینه ۴۴۰ میلیون یورویی لازم برای اطمینان از به فرجام رسیدن فرآیند ساخت و پرتاب کاوشگر ExoMars توافق کرده اند. این کاوشگر در حال حاضر توسط شرکت ایرباس در شهر استیونج در دست ساخت است. کاوشگر انگلیسی به مریخ می رود


  به گزارش گروه اخبارعلمی ایرنا از تلگراف، بعد از سقوط کاوشگری که برای انجام یک فرود آزمایشی در سطح مریخ طراحی شده بود، آینده پروژه کاوشگر ExoMars در هاله ای از ابهام قرار گرفت.


  با تمام این اوصاف، وزرای علوم کشورهای اروپایی در شورای آژانس فضایی اروپا که در لوسرن سوییس برگزار شد، تصمیم گرفتند از این پروژه حمایت کنند.


  این ماموریت در واقع مرحله دوم از یک برنامه فضایی با بودجه ۱.۳ میلیارد یورو است که با هدف فرود آوردن یک کاوشگر در سیاره سرخ در سال ۲۰۲۱ میلادی تعریف شده است. قرار است این کاوشگر از خاک مریخ نمونه برداری کرده و به جستجوی آثار بیوشیمیایی از میکروب های زنده یا مرده بپردازد.


  البته احتمال توقف این پروژه تنها چالش آن نبوده است. در اصل قرار بود این پروژه با همکاری ناسا به انجام برسد، اما پس از عقب کشیدن ناسا از این پروژه، آژانس فضایی روسیه وارد میدان شد. در ماه می نیز به دلیل تاخیر در تحویل تجهیزات سخت افزاری، تاریخ پرتاب کاوشگر به مریخ، به مدت دو سال به تعویق افتاد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.