انهدام سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا در مدار

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه  فضایی ایران، سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا که بیش از ۲۰ سال پیش به مدار پرتاب شده بود، منهدم شد. انهدام سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا در مدار


  مقامات نیروی هوایی آمریکا پس از آنکه متوجه شدند شیء دیگری در کنار این ماهواره ۲۲ ساله  به‌نام  DMSP F۱۲ در حال چرخش در مدار است، خبر انهدام آن را تأیید نمودند.  ماهواره  DMSP F۱۲  که طول عمر عملیاتی آن در سال ۲۰۰۸ تمام شده بود، دارای همان نوع مونتاژ  باتری بود که موجب انهدام ماهواره DMSP F۱۳ در سال ۲۰۱۵ شده بود.

  اگرچه هر دو ماهواره ساخت شرکت لاکهید مارتین بوده و به فاصله کمتر از یک سال پرتاب شدند، DMSP F۱۳ زمانی ک ه هنوز در حال کار بود، منهدم شد و حدود ۱۵۰ زباله فضایی ایجاد کرد.

  بر خلاف آن، ماهواره DMSP F۱۲ در سال ۲۰۰۸ به حالت خاموشی فرو رفت. بدین‌منظور لازم بود تمامی سوخت باقی‌مانده ماهواره بسوزد که این امر موجب آزاد شدن گازهای فشرده و تمام شدن باتری می‌شود.

  با این وجود، خاموشی مناسب ماهواره DMSP در پایان طول عمر عملیاتی ، ضامن عدم انهام فاجعه‌آمیز آن نیست. برای مثال، در سال ۲۰۰۴ یک فضاپیمای ۱۳ ساله DMSP که طول عمر عملیاتی گذاشته و مراحل خاموشی خود را به‌صورت طبیعی پشت سر گذشته بود، با DMSP F۱۱  برخورد کرد و پس از انهدام به ۵۶ زباله فضایی تبدیل شد. این ماهواره پیش از این طول عمر عملیاتی خود را پشت سر گذاشته و با موفقیت به حالت خاموشی فرو رفته بود.

   انهدام سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا در مدار

  تصویر بخش‌های مختلف ماهواره هواشناسی DMSP

   

  پس از انهدام ماهواره DMSP F۱۳ در سال ۲۰۱۵ ، نیروی هوایی اظهار داشت مجموع ۹ ماهواره DMSP که در سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۷ پرتاب شدند، به مشکل یکسان خرابی مونتاژ باتری برخورده بودند. در آن زمان، ۷ ماهواره DMSP در مدار بودند که با انهدام ماهواره DMSP F۱۲ این تعداد به ۶ ماهواره کاهش پیدا کرد و از این میان تنها ماهواره DMSP F۱۴ هنوز در حال کار است.

  نیروی هوایی همچنین با اشاره به‌ عدم وجود ابزار تله‌متری در ماهواره  DMSP F۱۲، تشخیص علت انهدام آن را دشوار دانست.

  خاطرنشان می‌سازد نیروی هوایی آمریکا هنوز ۵ ماهواره  عملیاتی DMSP در مدار دارد که جدیدترین آنها DMSP F۱۸ در سال ۲۰۰۹ و قدیمی‌ترین آنها در سال ۱۹۹۷ پرتاب شده است. شایان ذکر است در ماه فوریه ۲۰۱۶ نیروی هوایی کنترل DMSP F۱۹ را به‌دلیل خرابی برق روی‌برد ماهواره از دست داد و این ماهواره کمتر از دو سال در مدار باقی ماند.

   

  منبع خبر: www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.