انهدام سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا در مدار

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه  فضایی ایران، سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا که بیش از ۲۰ سال پیش به مدار پرتاب شده بود، منهدم شد. انهدام سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا در مدار


  مقامات نیروی هوایی آمریکا پس از آنکه متوجه شدند شیء دیگری در کنار این ماهواره ۲۲ ساله  به‌نام  DMSP F۱۲ در حال چرخش در مدار است، خبر انهدام آن را تأیید نمودند.  ماهواره  DMSP F۱۲  که طول عمر عملیاتی آن در سال ۲۰۰۸ تمام شده بود، دارای همان نوع مونتاژ  باتری بود که موجب انهدام ماهواره DMSP F۱۳ در سال ۲۰۱۵ شده بود.

  اگرچه هر دو ماهواره ساخت شرکت لاکهید مارتین بوده و به فاصله کمتر از یک سال پرتاب شدند، DMSP F۱۳ زمانی ک ه هنوز در حال کار بود، منهدم شد و حدود ۱۵۰ زباله فضایی ایجاد کرد.

  بر خلاف آن، ماهواره DMSP F۱۲ در سال ۲۰۰۸ به حالت خاموشی فرو رفت. بدین‌منظور لازم بود تمامی سوخت باقی‌مانده ماهواره بسوزد که این امر موجب آزاد شدن گازهای فشرده و تمام شدن باتری می‌شود.

  با این وجود، خاموشی مناسب ماهواره DMSP در پایان طول عمر عملیاتی ، ضامن عدم انهام فاجعه‌آمیز آن نیست. برای مثال، در سال ۲۰۰۴ یک فضاپیمای ۱۳ ساله DMSP که طول عمر عملیاتی گذاشته و مراحل خاموشی خود را به‌صورت طبیعی پشت سر گذشته بود، با DMSP F۱۱  برخورد کرد و پس از انهدام به ۵۶ زباله فضایی تبدیل شد. این ماهواره پیش از این طول عمر عملیاتی خود را پشت سر گذاشته و با موفقیت به حالت خاموشی فرو رفته بود.

   انهدام سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا در مدار

  تصویر بخش‌های مختلف ماهواره هواشناسی DMSP

   

  پس از انهدام ماهواره DMSP F۱۳ در سال ۲۰۱۵ ، نیروی هوایی اظهار داشت مجموع ۹ ماهواره DMSP که در سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۷ پرتاب شدند، به مشکل یکسان خرابی مونتاژ باتری برخورده بودند. در آن زمان، ۷ ماهواره DMSP در مدار بودند که با انهدام ماهواره DMSP F۱۲ این تعداد به ۶ ماهواره کاهش پیدا کرد و از این میان تنها ماهواره DMSP F۱۴ هنوز در حال کار است.

  نیروی هوایی همچنین با اشاره به‌ عدم وجود ابزار تله‌متری در ماهواره  DMSP F۱۲، تشخیص علت انهدام آن را دشوار دانست.

  خاطرنشان می‌سازد نیروی هوایی آمریکا هنوز ۵ ماهواره  عملیاتی DMSP در مدار دارد که جدیدترین آنها DMSP F۱۸ در سال ۲۰۰۹ و قدیمی‌ترین آنها در سال ۱۹۹۷ پرتاب شده است. شایان ذکر است در ماه فوریه ۲۰۱۶ نیروی هوایی کنترل DMSP F۱۹ را به‌دلیل خرابی برق روی‌برد ماهواره از دست داد و این ماهواره کمتر از دو سال در مدار باقی ماند.

   

  منبع خبر: www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .