فضانوردان چینی از "قصر بهشت" به زمین بازگشتند

  فضاپیمای سرنشین‌دار شنژو ۱۱ چین به همراه دو فضانورد پس از یک ماه با موفقیت در داخل مغولستان بر زمین نشسته و طولانی‌ترین ماموریت سرنشین‌دار تا به امروز این کشور را تکمیل کرد. فضانوردان چینی از "قصر بهشت" به زمین بازگشتند


  به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، جینگ هایپن، فرمانده ماموریت شنژو ۱۱ به همراه مهندس چن دونگ روز گذشته ساعت ۵:۵۹ صبح به وقت گرینویچ به زمین نشستند.

  این فضانوردان پس از اعزام در روز ۱۷ اکتبر بر روی یک موشک لانگ مارچ۲F و انتقال به آزمایشگاه مدارگرد تیانگونگ ۲ ( به معنی قصر بهشت)، به مدت یک ماه در مدار حضور داشته و آزمایشات و تجربیات علمی متعددی را انجام دادند.

  مقامات چینی، موفقیت این ماموریت را نقطه عطفی در برنامه فضایی این کشور برای پشتیبانی از اقامت‌های طولانی‌مدت فضانوردان در فضا خوانده‌اند.

  این ماموریت در تیانگونگ ۲ به محققان چینی اجازه داد تا فناوری‌های کلیدی لازم را برای آماده‌سازی و ارسال ماژول ایستگاهی بزرگتر به فضا آزمایش کنند. این ایستگاه فضایی جدید در نهایت قرار است بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ ساخته شود.

  هایپن و دونگ به مدت ۳۰ روز در کابین تجربی ماژول آزمایشگاهی تیانگونگ ۲ حضور داشتند و آزمایشات علمی گوناگون را در آن انجام دادند. این فضانوردان شش روز در هفته و روزانه هشت ساعت بر روی تحقیقات گوناگون در زمینه فیزیولوژی انسان و رشد گیاهان و نمایش‌های فنی مختلف از جمله ملاقات با فضاپیما و عملیات الحاق با ایستگاه کار می‌کردند.

  آن‌ها همچنین ماهواره کوچکی موسوم به BanXing ۲  را که توسط آکادمی فناوری پرواز فضایی شانگهای به وزن ۴۰ کیلوگرم ساخته شده بود، در فضا مستقر کردند. وظیفه این ماهواره، ثبت تصاویر وضوح بالا از آزمایشگاه تیانگونگ ۲ با دوربین ۲۵ مگاپیکسلی بود.

  دور بعدی انتخاب فضانورد در سال ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد و فضانوردان از بین خلبان‌های نیروی هوایی، مهندسان فضا و کارکنان فنی در حوزه‌های مرتبط با هوافضا انتخاب خواهند شد.

  برنامه پرواز فضایی سرنشین‌دار چین به داهه ۱۹۹۰ باز می‌گردد که در نخستین فضاپیمای بدون سرنشین شنژو در نوامبر ۱۹۹۹ به فضا ارسال شد. ماموریت شنو ۵ که در اکتبر ۲۰۰۳ پرتاب شده بود، نخستین پرواز فضایی سرنشین‌دار چین بود که یانگ لیوی را به عنوان نخستین فضانورد چینی حاضر در فضا به مدت ۲۱ ساعت در مدار حمل کرد. آخرین فضاپیمای سرنشین‌دار چین یعنی شنژو ۱۰ در ژوئن ۲۰۱۳ از خاک این کشور به فضا ارسال شده بود.

  فضاپیمای سرنشین‌دار شنژو ۱۱ دارای جرم حدود ۸.۱ تن بوده و از یک ماژول مداری،‌ یک ماژول بازگشت و یک ماژول مهندسی تشکیل شده است. این فضاپیما با اینکه در چین ساخته شده، اما از کپسول فضایی سایوز روسیه الهام گرفته است.

  آزمایشگاه فضایی تیانگونگ ۲ نیز یک ماژول ۱۰.۴ متری به قطر ۳.۳۵ متر است و با برخورداری از جرم ۸.۵ تنی، می‌تواند تا دو فضانورد را برای ۳۰ روز در خود اسکان دهد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.