از پدیده"ابرماه"بیشتر بدانید

  طبق قوانین حاکم بر مکانیک سماوی به‌طور متوسط هر ۱۴ ماه یک‌بار پدیده‌ی ابر ماه رخ می‌دهد که درنتیجه‌ی آن، ماه حدود ۱۴ مرتبه درخشان‌تر و ۳۰ درصد بزرگ‌تر از میکرو ماه می‌شود. از پدیده"ابرماه"بیشتر بدانید


  به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، وقتی ماه در حالت بدر به نزدیک‌ترین فاصلهٔ خود از زمین می‌رسد و درخشان‌تر و بزرگ‌تر از همیشه دیده می‌شود، ماه‌افروختگی یا ابر ماه روی می‌دهد، این اتفاق در هر ۴۱۲ روز یک‌بار پیش می‌آید؛ چون گردش ماه به دور زمین نه دایره وار، بلکه در مداری بیضوی است، فاصله‌اش تا زمین متفاوت است. در نزدیک‌ترین فاصله، ۳۵۶٬۵۰۰ کیلومتر و در دورترین فاصله، ۴۰۶٬۷۰۰ کیلومتر از زمین دور است.

  اخترشناسان، نزدیک‌ترین فاصله را نقطهٔ حضیض مداری ( فرود( و دورترین فاصله را نقطه اوج مداری ( فراز) نام نهاده‌اند.

  طبق قوانین حاکم بر مکانیک سماوی به‌طور متوسط هر ۱۴ ماه یک‌بار پدیده‌ی ابر ماه رخ می‌دهد که درنتیجه‌ی آن، ماه حدود ۱۴ مرتبه درخشان‌تر و ۳۰ درصد بزرگ‌تر از میکرو ماه می‌شود.

  پدیده میکرو ماه که نقطه‌ی مقابل همتای خود یعنی ابر ماه است از شهرت خاصی برخوردار نیست و از همان قوانینی پیروی می‌کند که ابر ماه را موجب می‌شوند، با این تفاوت که این‌بار هنگامی‌که ماه در حالت بدر و یا محاق نمایان می‌شود هم‌زمان در موقعیت اوج مداری به سر می‌برد. طبق نسبت اشاره‌شده برای ابر ماه، میکرو ماه نیز به همان مقدار یعنی ۱۴ مرتبه کم‌نور‌تر و ۳۰ درصد کوچک‌تر است.

  این تغییرات فاصله باعث می‌شود قطر ظاهری ماه بین ۳۸/۲۹ تا ۵۳/۳۳ دقیقه قوسی تغییر کند، منظور از قطر ظاهری، اندازه زاویه جسم در آسمان است؛ به‌عبارت‌دیگر زاویه‌ای است که بین دو خط رسیده از دو سر جسم در چشم راصد ایجاد می‌شود، واضح است که هرچه ماه به حضیض مداریش نزدیک‌تر باشد قطر زاویه‌ای آن بیشتر و هرچه دورتر باشد یعنی در اوج باشد کوچک‌تر دیده خواهد شد.

  پدیده « ابر ماه» یک پدیده غیرمعمول نیست و در طی سال‌های مختلف قابل‌مشاهده است، اما پدیده ۲۴ آبان ازاین‌جهت مهم بود که فاصله ماه تا زمین ۳۵۶ هزار و ۵۱۲ کیلومتر است و از روز دوشنبه، ۵ بهمن ۱۳۲۶ خورشیدی تاکنون ( حدود ۷۰ سال قبل) به این میزان در هنگام بدر به زمین نزدیک نبوده است.

  دبیر انجمن نجوم آماتوری خلیج‌فارس در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، گفت: پدیده‌ای که دوشنبه‌شب گذشته، مردم خیلی از استان‌های کشورمان و خیلی از کشورها و قاره‌های دیگر در طول یکی دو شب گذشته مشاهده کردند پدیده‌ی نادری نیست و ازاین‌جهت حائز اهمیت است که بافاصله زمانی ۱۴ ماهه اتفاق می‌افتد و معمولاً ترین‌ها برای همه مردم و همه قشرها و گروه‌ها جذابیت خاصی دارد،

  مهدی شیرخانی بابیان اینکه در سال ۹۵ سه پدیده « ابر ماه» به‌صورت پی‌درپی در روزهای ۲۵ مهر، ۲۴ آبان و در روز ۲۴ آذر ۱۳۹۵ رخ‌داده و خواهد داد، افزود: این پدیده برای علم نجوم فرصت خیلی جذاب و لحظه و غنیمت خاصی نیست، اما از دیدگاه نجوم آماتوری فرصت خوبی است که توجه مردم به موضوعات دیگری هم خارج از کره زمین جلب شود، تا یادشان نرود زمین هم صاحب قمری است که ارزش‌های بسیار استراتژیکی دارد و حیات و ممات ما به‌شدت درگرو قمری است که دارد از سیاره ما حفاظت می‌کند.

  وی بابیان اینکه ماه هر شب به زیبایی شب‌های گذشته‌ای است که شاهدش بودیم، اذعان کرد: اهمیت این پدیده را می‌توان با شب یلدا مقایسه کرد، به‌واقع شب یلدا تنها کمتر از چند دقیقه بلندتر از شب‌های قبل و بعد از خود است اما به علت همین تفاوت و تمایز اندک مورد اعتبار و ارزش بیشتری قرارگرفته است.

  این فعال و پژوهشگر حوزه نجوم آماتوری اضافه کرد: درمجموع فاصله ماه تا زمین آن‌قدر زیاد هست که حتی نزدیک شدن چند هزار کیلومتری ماه به زمین، هرچند که بر وضوح و روشنایی آن می‌افزاید اما در اندازه آن آن‌قدر تأثیر نمی‌گذارد که بدون چشم مسلح بتوانیم تغییر آن را نسبت به شب‌های قبل و بعدازآن تشخیص دهیم.

  وی در ادامه تصریح کرد: این تغییرات برای رصدگران مداوم آسمان‌ شب قابل‌لمس است، چون هر شب رصد می‌کنند در شب‌های گذشته و قبل از اینکه ماه به کمترین فاصله خودش از مدار چرخش خودش به زمین برسد شاهد رفته‌رفته بزرگ‌تر شدنش خواهند بود، بنابراین فرصت خوبی برای عموم زمینیان بود که شب‌های گذشته، دیشب و حتی در طول امشب، ماه را به بهانه بزرگ‌تر و درخشان‌تر بودن و به‌عنوان یک ابر ماه نگاه کنند.

  شیرخانی با اشاره به اینکه ماه هم‌زمان با گردش به دور زمین، به دور خودش هم می‌چرخد، افزود: اگر نوک فرفره‌ای را آغشته به مرکب کرده و آن را رها کنید تا دور خودش بچرخد مشاهده خواهید کرد که به‌غیراز خودش حول کمربند بزرگ‌تری ( و نه یک مدار بزرگ‌تر) هم می‌چرخد، بنابراین ماه از شب‌های گذشته برای کسانی که در غرب ما در اروپا زندگی می‌کنند، از دوشنبه‌شب ( ۲۴ آبان) برای ما و در شب‌های آینده برای کسانی که در شرق ما زندگی می‌کنند در حضیض مداری خودش خواهد بود.

  وی بابیان اینکه ماه ارزش‌های ساختاری و کارکردی بسیار بیشتری نسبت به زیبایی‌هایش دارد، خاطرنشان کرد: اگر ماه نمی‌بود فرفره‌ای مثل زمین که برای ۴میلیارد سال با سرعت ۳۰ کیلومتر در ثانیه به دور این کمربند حیات ( مداری که زمین در آن در حال چرخش به دور خورشید است) و با سرعت ۵کیلومتر به دور خودش در حال چرخش است، قطعاً جابجا و به سمت خورشید یا خارج از منظومه شمسی منحرف می‌شد و ما شرایط حیات را از دست می‌دادیم؛ ماه بزرگ‌ترین سپر برای زمین است، تمام اجسام آسمانی بزرگی که میلیون‌ها سال به سمت زمین آمدند توسط نیروی جاذبه ماه از مسیر سقوط به زمین دفع شده‌اند.

  این فعال و پژوهشگر حوزه نجوم آماتوری بیان کرد: از تأثیرات شگرف دیگر ماه، تأثیر بر جزر و مد دریاست که برای همه ما ساحل‌نشینان نعمت بزرگی است، وقتی ماه‌افروختگی یا ابر ماه روی می‌دهد، جزر و مد بیشتری صورت می‌گیرد و بالاآمدگی آب چیزی حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر بیشتر می‌شود، که بنا بر موقعیت جغرافیایی، این مقدار می‌تواند کم‌وزیاد شود.

  وی در ادامه گفت: ماه با کشش جاذبه خود آب‌های زمین را جابجا می‌کند و جرم زمین را در هرلحظه متناسب با چرخشی که دارد و موقعیت خودش تغییر می‌دهد تا از انحراف زمین به خارج از مدار خود جلوگیری کند.، بنابراین مهم‌ترین اثر جزر و مد نگهداری ساختار زمین در مدار خود است و در شب‌های گذشته با توجه به‌قرار گرفتن ماه در حضیض مداری خود ظاهراً بیشترین اثر مد را بر روی زمین داشته است.

  خبرگزاری ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.