از پدیده"ابرماه"بیشتر بدانید

  طبق قوانین حاکم بر مکانیک سماوی به‌طور متوسط هر ۱۴ ماه یک‌بار پدیده‌ی ابر ماه رخ می‌دهد که درنتیجه‌ی آن، ماه حدود ۱۴ مرتبه درخشان‌تر و ۳۰ درصد بزرگ‌تر از میکرو ماه می‌شود. از پدیده"ابرماه"بیشتر بدانید


  به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، وقتی ماه در حالت بدر به نزدیک‌ترین فاصلهٔ خود از زمین می‌رسد و درخشان‌تر و بزرگ‌تر از همیشه دیده می‌شود، ماه‌افروختگی یا ابر ماه روی می‌دهد، این اتفاق در هر ۴۱۲ روز یک‌بار پیش می‌آید؛ چون گردش ماه به دور زمین نه دایره وار، بلکه در مداری بیضوی است، فاصله‌اش تا زمین متفاوت است. در نزدیک‌ترین فاصله، ۳۵۶٬۵۰۰ کیلومتر و در دورترین فاصله، ۴۰۶٬۷۰۰ کیلومتر از زمین دور است.

  اخترشناسان، نزدیک‌ترین فاصله را نقطهٔ حضیض مداری ( فرود( و دورترین فاصله را نقطه اوج مداری ( فراز) نام نهاده‌اند.

  طبق قوانین حاکم بر مکانیک سماوی به‌طور متوسط هر ۱۴ ماه یک‌بار پدیده‌ی ابر ماه رخ می‌دهد که درنتیجه‌ی آن، ماه حدود ۱۴ مرتبه درخشان‌تر و ۳۰ درصد بزرگ‌تر از میکرو ماه می‌شود.

  پدیده میکرو ماه که نقطه‌ی مقابل همتای خود یعنی ابر ماه است از شهرت خاصی برخوردار نیست و از همان قوانینی پیروی می‌کند که ابر ماه را موجب می‌شوند، با این تفاوت که این‌بار هنگامی‌که ماه در حالت بدر و یا محاق نمایان می‌شود هم‌زمان در موقعیت اوج مداری به سر می‌برد. طبق نسبت اشاره‌شده برای ابر ماه، میکرو ماه نیز به همان مقدار یعنی ۱۴ مرتبه کم‌نور‌تر و ۳۰ درصد کوچک‌تر است.

  این تغییرات فاصله باعث می‌شود قطر ظاهری ماه بین ۳۸/۲۹ تا ۵۳/۳۳ دقیقه قوسی تغییر کند، منظور از قطر ظاهری، اندازه زاویه جسم در آسمان است؛ به‌عبارت‌دیگر زاویه‌ای است که بین دو خط رسیده از دو سر جسم در چشم راصد ایجاد می‌شود، واضح است که هرچه ماه به حضیض مداریش نزدیک‌تر باشد قطر زاویه‌ای آن بیشتر و هرچه دورتر باشد یعنی در اوج باشد کوچک‌تر دیده خواهد شد.

  پدیده « ابر ماه» یک پدیده غیرمعمول نیست و در طی سال‌های مختلف قابل‌مشاهده است، اما پدیده ۲۴ آبان ازاین‌جهت مهم بود که فاصله ماه تا زمین ۳۵۶ هزار و ۵۱۲ کیلومتر است و از روز دوشنبه، ۵ بهمن ۱۳۲۶ خورشیدی تاکنون ( حدود ۷۰ سال قبل) به این میزان در هنگام بدر به زمین نزدیک نبوده است.

  دبیر انجمن نجوم آماتوری خلیج‌فارس در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، گفت: پدیده‌ای که دوشنبه‌شب گذشته، مردم خیلی از استان‌های کشورمان و خیلی از کشورها و قاره‌های دیگر در طول یکی دو شب گذشته مشاهده کردند پدیده‌ی نادری نیست و ازاین‌جهت حائز اهمیت است که بافاصله زمانی ۱۴ ماهه اتفاق می‌افتد و معمولاً ترین‌ها برای همه مردم و همه قشرها و گروه‌ها جذابیت خاصی دارد،

  مهدی شیرخانی بابیان اینکه در سال ۹۵ سه پدیده « ابر ماه» به‌صورت پی‌درپی در روزهای ۲۵ مهر، ۲۴ آبان و در روز ۲۴ آذر ۱۳۹۵ رخ‌داده و خواهد داد، افزود: این پدیده برای علم نجوم فرصت خیلی جذاب و لحظه و غنیمت خاصی نیست، اما از دیدگاه نجوم آماتوری فرصت خوبی است که توجه مردم به موضوعات دیگری هم خارج از کره زمین جلب شود، تا یادشان نرود زمین هم صاحب قمری است که ارزش‌های بسیار استراتژیکی دارد و حیات و ممات ما به‌شدت درگرو قمری است که دارد از سیاره ما حفاظت می‌کند.

  وی بابیان اینکه ماه هر شب به زیبایی شب‌های گذشته‌ای است که شاهدش بودیم، اذعان کرد: اهمیت این پدیده را می‌توان با شب یلدا مقایسه کرد، به‌واقع شب یلدا تنها کمتر از چند دقیقه بلندتر از شب‌های قبل و بعد از خود است اما به علت همین تفاوت و تمایز اندک مورد اعتبار و ارزش بیشتری قرارگرفته است.

  این فعال و پژوهشگر حوزه نجوم آماتوری اضافه کرد: درمجموع فاصله ماه تا زمین آن‌قدر زیاد هست که حتی نزدیک شدن چند هزار کیلومتری ماه به زمین، هرچند که بر وضوح و روشنایی آن می‌افزاید اما در اندازه آن آن‌قدر تأثیر نمی‌گذارد که بدون چشم مسلح بتوانیم تغییر آن را نسبت به شب‌های قبل و بعدازآن تشخیص دهیم.

  وی در ادامه تصریح کرد: این تغییرات برای رصدگران مداوم آسمان‌ شب قابل‌لمس است، چون هر شب رصد می‌کنند در شب‌های گذشته و قبل از اینکه ماه به کمترین فاصله خودش از مدار چرخش خودش به زمین برسد شاهد رفته‌رفته بزرگ‌تر شدنش خواهند بود، بنابراین فرصت خوبی برای عموم زمینیان بود که شب‌های گذشته، دیشب و حتی در طول امشب، ماه را به بهانه بزرگ‌تر و درخشان‌تر بودن و به‌عنوان یک ابر ماه نگاه کنند.

  شیرخانی با اشاره به اینکه ماه هم‌زمان با گردش به دور زمین، به دور خودش هم می‌چرخد، افزود: اگر نوک فرفره‌ای را آغشته به مرکب کرده و آن را رها کنید تا دور خودش بچرخد مشاهده خواهید کرد که به‌غیراز خودش حول کمربند بزرگ‌تری ( و نه یک مدار بزرگ‌تر) هم می‌چرخد، بنابراین ماه از شب‌های گذشته برای کسانی که در غرب ما در اروپا زندگی می‌کنند، از دوشنبه‌شب ( ۲۴ آبان) برای ما و در شب‌های آینده برای کسانی که در شرق ما زندگی می‌کنند در حضیض مداری خودش خواهد بود.

  وی بابیان اینکه ماه ارزش‌های ساختاری و کارکردی بسیار بیشتری نسبت به زیبایی‌هایش دارد، خاطرنشان کرد: اگر ماه نمی‌بود فرفره‌ای مثل زمین که برای ۴میلیارد سال با سرعت ۳۰ کیلومتر در ثانیه به دور این کمربند حیات ( مداری که زمین در آن در حال چرخش به دور خورشید است) و با سرعت ۵کیلومتر به دور خودش در حال چرخش است، قطعاً جابجا و به سمت خورشید یا خارج از منظومه شمسی منحرف می‌شد و ما شرایط حیات را از دست می‌دادیم؛ ماه بزرگ‌ترین سپر برای زمین است، تمام اجسام آسمانی بزرگی که میلیون‌ها سال به سمت زمین آمدند توسط نیروی جاذبه ماه از مسیر سقوط به زمین دفع شده‌اند.

  این فعال و پژوهشگر حوزه نجوم آماتوری بیان کرد: از تأثیرات شگرف دیگر ماه، تأثیر بر جزر و مد دریاست که برای همه ما ساحل‌نشینان نعمت بزرگی است، وقتی ماه‌افروختگی یا ابر ماه روی می‌دهد، جزر و مد بیشتری صورت می‌گیرد و بالاآمدگی آب چیزی حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر بیشتر می‌شود، که بنا بر موقعیت جغرافیایی، این مقدار می‌تواند کم‌وزیاد شود.

  وی در ادامه گفت: ماه با کشش جاذبه خود آب‌های زمین را جابجا می‌کند و جرم زمین را در هرلحظه متناسب با چرخشی که دارد و موقعیت خودش تغییر می‌دهد تا از انحراف زمین به خارج از مدار خود جلوگیری کند.، بنابراین مهم‌ترین اثر جزر و مد نگهداری ساختار زمین در مدار خود است و در شب‌های گذشته با توجه به‌قرار گرفتن ماه در حضیض مداری خود ظاهراً بیشترین اثر مد را بر روی زمین داشته است.

  خبرگزاری ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .