یک آخر هفته فضایی

  پنجشنبه ۲۷ آبان، دو پرتاب به فضا انجام خواهد شد. از پایگاه فضایی گویان در آمریکای جنوبی، چهار ماهواره متعلق به سامانه ناوبری گالیله سازمان فضایی اروپا به فضا پرتاب می‌شود. از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان نیز سه فضانورد با فضاپیمای سایوز رهسپار ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند شد. یک آخر هفته فضایی

   

  در ادامه مرور کوتاهی بر این دو ماموریت فضایی داریم.

  گالیله‌ها، آماده پرتاب!

  پرتابگر آریان ـ ۵ سازمان فضایی اروپا قرار است فردا چهار ماهواره سامانه ناوبری این سازمان موسوم به گالیله را در مدار زمین قرار دهد. گالیله، رقیب اروپایی سامانه موقعیت‌یاب جهانی آمریکا (جی‌پی‌اس) است؛ سامانه‌‌ای که از آن برای مسیریابی و تعیین موقعیت اجسام استفاده می‌شود. ماهواره‌های گالیله در ارتفاع تقریبی ۲۳هزار کیلومتر از سطح زمین قرار می‌گیرند. از سال ۸۴ تاکنون ۱۶ ماهواره از این سامانه در مدار قرار گرفته‌اند؛ البته تعدادی از آنها آزمایشی بودند.

  براساس برنامه تا قبل از سال ۱۴۰۰، در مجموع ۳۰ ماهواره گالیله به فضا پرتاب می‌شوند؛ ۲۴ ماهواره عملیاتی و شش ماهواره پشتیبان. با تکمیل این منظومه ماهواره‌ای در مدار، دقت ناوبری سامانه گالیله برای کاربران عمومی حدود یک متر و برای کاربران ویژه و نظامی در حد یک سانتی‌متر خواهد بود.

  هر ماهواره گالیله ۶۷۵ کیلوگرم جرم دارد و ابعاد هر یک از آنها کمی بزرگ‌تر از یک کمد لباس معمولی است. در سال‌های گذشته، کشورهای روسیه و چین هم به ترتیب با سامانه‌های گلوناس و باید و در حال توسعه سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای مستقل خود هستند.

  آغاز سفر گروه ۵۰

  فضاپیمای سایوز فردا از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان با فضانوردانی از روسیه، آمریکا و فرانسه به فضا پرتاب می‌شود. این فضانوردان اعضای پنجاهمین گروه از سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند و قرار است حدود شش ماه در فضا زندگی کنند. اولگ نوویتسکی (فضانورد روسیه) فرمانده این پرواز است و دومین پرواز فضایی خود را تجربه می‌کند. او پیش از این در سال ۹۱، اقامتی پنج ماهه در ایستگاه فضایی بین‌المللی داشته است.

  دومین فضانورد، توماس پسکویت (فضانورد فرانسه) است. او نخستین‌بار است به فضا سفر می‌کند. او پیش از این خلبان هواپیماهای مسافربری بوده است.

  سومین سرنشین سایوز، خانم پگی ویتسون (فضانورد آمریکا) است. او برای سومین‌بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر می‌کند. خانم ویتسون در دومین اقامت خود در فضا سال ۸۶، فرمانده این ایستگاه بود. این نخستین‌بار بود که یک فضانورد زن، فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شد؛ البته او قرار است در میانه اقامت جدیدش در فضا، بار دیگر سکان فرماندهی این ایستگاه را به عهده بگیرد.

  ایستگاه فضایی بین‌المللی بزرگ‌ترین دست‌ساخته بشر در فضاست و در ارتفاع حدود ۴۰۰ کیلومتری، هر ۹۰ دقیقه یکبار به دور زمین می‌گردد. ‌اکنون در این ایستگاه شش فضانورد اقامت دارند.

  منبع:جام‌جم آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.