یک آخر هفته فضایی

  پنجشنبه ۲۷ آبان، دو پرتاب به فضا انجام خواهد شد. از پایگاه فضایی گویان در آمریکای جنوبی، چهار ماهواره متعلق به سامانه ناوبری گالیله سازمان فضایی اروپا به فضا پرتاب می‌شود. از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان نیز سه فضانورد با فضاپیمای سایوز رهسپار ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند شد. یک آخر هفته فضایی

   

  در ادامه مرور کوتاهی بر این دو ماموریت فضایی داریم.

  گالیله‌ها، آماده پرتاب!

  پرتابگر آریان ـ ۵ سازمان فضایی اروپا قرار است فردا چهار ماهواره سامانه ناوبری این سازمان موسوم به گالیله را در مدار زمین قرار دهد. گالیله، رقیب اروپایی سامانه موقعیت‌یاب جهانی آمریکا (جی‌پی‌اس) است؛ سامانه‌‌ای که از آن برای مسیریابی و تعیین موقعیت اجسام استفاده می‌شود. ماهواره‌های گالیله در ارتفاع تقریبی ۲۳هزار کیلومتر از سطح زمین قرار می‌گیرند. از سال ۸۴ تاکنون ۱۶ ماهواره از این سامانه در مدار قرار گرفته‌اند؛ البته تعدادی از آنها آزمایشی بودند.

  براساس برنامه تا قبل از سال ۱۴۰۰، در مجموع ۳۰ ماهواره گالیله به فضا پرتاب می‌شوند؛ ۲۴ ماهواره عملیاتی و شش ماهواره پشتیبان. با تکمیل این منظومه ماهواره‌ای در مدار، دقت ناوبری سامانه گالیله برای کاربران عمومی حدود یک متر و برای کاربران ویژه و نظامی در حد یک سانتی‌متر خواهد بود.

  هر ماهواره گالیله ۶۷۵ کیلوگرم جرم دارد و ابعاد هر یک از آنها کمی بزرگ‌تر از یک کمد لباس معمولی است. در سال‌های گذشته، کشورهای روسیه و چین هم به ترتیب با سامانه‌های گلوناس و باید و در حال توسعه سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای مستقل خود هستند.

  آغاز سفر گروه ۵۰

  فضاپیمای سایوز فردا از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان با فضانوردانی از روسیه، آمریکا و فرانسه به فضا پرتاب می‌شود. این فضانوردان اعضای پنجاهمین گروه از سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند و قرار است حدود شش ماه در فضا زندگی کنند. اولگ نوویتسکی (فضانورد روسیه) فرمانده این پرواز است و دومین پرواز فضایی خود را تجربه می‌کند. او پیش از این در سال ۹۱، اقامتی پنج ماهه در ایستگاه فضایی بین‌المللی داشته است.

  دومین فضانورد، توماس پسکویت (فضانورد فرانسه) است. او نخستین‌بار است به فضا سفر می‌کند. او پیش از این خلبان هواپیماهای مسافربری بوده است.

  سومین سرنشین سایوز، خانم پگی ویتسون (فضانورد آمریکا) است. او برای سومین‌بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر می‌کند. خانم ویتسون در دومین اقامت خود در فضا سال ۸۶، فرمانده این ایستگاه بود. این نخستین‌بار بود که یک فضانورد زن، فرمانده ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شد؛ البته او قرار است در میانه اقامت جدیدش در فضا، بار دیگر سکان فرماندهی این ایستگاه را به عهده بگیرد.

  ایستگاه فضایی بین‌المللی بزرگ‌ترین دست‌ساخته بشر در فضاست و در ارتفاع حدود ۴۰۰ کیلومتری، هر ۹۰ دقیقه یکبار به دور زمین می‌گردد. ‌اکنون در این ایستگاه شش فضانورد اقامت دارند.

  منبع:جام‌جم آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .