تکمیل بزرگترین تلسکوپ فضایی با آینه‌هایی از طلا

  ناسا ساخت تلسکوپ فضایی ۸.۸ میلیارد دلاری جیمز وب را به پایان رسانده‌است، تلسکوپی که مساحت آینه‌های ۶ ضلعی و طلایی رنگ آن هم اندازه یک زمین تنیس است . تکمیل بزرگترین تلسکوپ فضایی با آینه‌هایی از طلا


  براساس گزارش گاردین، پس از بیست سال که از آغاز ساخت جانشین تلسکوپ هابل می‌گذرد، ناسا در نهایت ساخت یکی از بزرگترین تلسکوپ‌های فضایی جهان، تلسکوپ جیمز وب را به پایان رساند و به زودی آزمایش‌ روی آن را آغاز خواهد کرد.

  چارلز بولدن رئیس ناسا خبر اتمام ساخت این تلسکوپ را که آیینه‌هایش از طلای ۱۸ عیار پوشیده شده‌است، وسعتی برابر یک زمین تنیس دارد و ارتفاع آن برابر یک ساختمان سه طبقه است را اعلام کرد.

  این تلسکوپ با این هدف طراحی و ساخته شده‌است تا به جانشینی قدرتمند‌تر برای تلسکوپ مشهور و کهنسال ناسا، هابل تبدیل شود،‌تلسکوپی که طی ۲۶ سال گذشته به رصد شفق‌ها و ابرنواخترها پرداخته و آسمان را برای یافتن ماده تاریک نقشه‌برداری کرده‌است و میلیاردها ستاره، کهکشان و سیاره را کشف کرده‌است.

  جیمز وب از صفحه‌ای خورشیدی برخوردار است که آن را به دو قسمت تقسیم می‌کند، یک بخش رو به خورشید که مسئولیت تامین انرژی تلسکوپ را به عهده دارد و یک بخش پشت به خورشید که به دلیل سرد بودن می‌تواند عوارض ناشی از گرم شدن تجهیزات رصد را خنثی کند. آینه تلسکوپ جیمز وب پنج برابر بزرگتر از تلسکوپ هابل است و این به آن معنی است که می‌تواند اجرام و ستاره‌های کم‌فروغ‌تر را نیز رصد کند.

  در عین حال این تلسکوپ از توانایی رصد سیاره‌ها با جزئیاتی بسیار دقیق‌تر برخوردار است و به دانشمندان کمک می‌کند تا جزئیاتی دقیق درباره اتمسفر،‌فصل‌ها و حتی نشانه‌های حیات روی سیاره‌ها را بررسی کنند و با استفاده از تجهیزات فروسرخ خود می‌تواند در زمان سفر کرده و اولین ستاره‌های جهان هستی را مشاهده کند.

  پیش از پرتاب در سال ۲۰۱۸،‌جیمز وب برای دو سال مورد آزمایش قرار خواهد گرفت زیرا برخلاف هابل وب در نقطه‌ای دورافتاده مستقر خواهد شد که امکان تعمیر آن توسط فضانوردان وجود ندارد. در ابتدا قرار بود این تلسکوپ در سال ۲۰۱۴ راهی فضا شود اما این برنامه در سال ۲۰۱۱ توسط کنگره آمریکا و با کاهش بودجه ناسا توسط کنگره به تاخیر افتاد.

   

  منبع:همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.