سیاره پروکسیما b احتمالا قابل سکونت است

  نتایج یک تجزیه و تحلیل جدید نشان می دهد سیاره Proxima b می تواند یک 'سیاره اقیانوسی' قابل سکونت باشد که با یک اتمسفر رقیق گازی بسیار مشابه زمین، احاطه شده است. سیاره پروکسیما b احتمالا قابل سکونت است


  به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، یک تیم بین المللی از محققان با محاسبه ابعاد این سیاره فراخورشیدی صخره ای و ویژگی های سطحی آن متوجه شدند که این سیاره احتمالا دارای ویژگی هایی است که توانایی حمایت از حیات را دارد.


  پروکسیما b در منطقه قابل سکونت در نزدیک ترین همسایه خورشید به نام پروکسیما قنطورس ( Proxima Centauri) می چرخد و جرم آن تنها ۱.۳ برابر جرم زمین است. همچنین سطح این سیاره با یک اقیانوس مایع به عمق ۱۲۴ مایل پوشیده شده است.


  محققان 'آزمایشگاه اخترفیزیک مارسی' در این مطالعه جدید که قرار است در مجله Astrophysical Journal Letters منتشر شود، سناریوهای بالقوه مختلفی را برای Proxima b کشف کردند.


  دانشمندان ابتدا در ماه اوت از کشف این سیاره خبر دادند و احتمالا اولین سیاره فراخورشیدی است که توسط روبات های زمینی به آن اعزام خواهند شد.


  محققان اکنون براساس رصدهای اولیه تعیین کرده اند که Proxima b به دور ستاره خود در یک مسافت ۰.۰۵ واحد نجومی می چرخد که کاملا در منطقه قابل سکونت قرار دارد.


  به رغم نزدیکی تقریبی این سیاره به خورشید آن، تصور می شود که هنوز چنان سرد است که امکان برخورداری از آب مایع بر سطح آن وجود ندارد زیرا پروکسیما قنطورس یک کوتوله قرمز با جرم و شعاع تنها یک دهم خورشید و روشنایی هزار بار کمتر است .


  محققان شعاع Proxima b را بین ۰.۹۴ و ۱.۴ برابر زمین پیش بینی کرده و در عین حال می گویند که این سیاره می تواند یک سیاره اقیانوسی باشد که آب آن شبیه اقیانوس های زیر سطحی در قمرهای یخی اطراف مشتری و زحل است.


  با این توصیف، این سیاره باید پنج هزار و ۵۴۳ مایل شعاع داشته باشد، احتمالا ۵۰ درصد آن از صخره پوشیده شده است و ۵۰ درصد بقیه آن را یک اقیانوس عظیم تشکیل می دهد.


  همچنین بر اساس این فرض، این سیاره اتمسفر رقیق و گازی شبیه اتمسفر زمین دارد.


  اما در سناریویی دیگر، محققان می گویند که Proxima b یک سیاره بسیار متراکم است که هسته فلزی ۶۵ درصدی جرم آن را تشکیل می دهد و بقیه جرم آن را یک گوشته سنگی تشکیل می دهد.


  بر اساس این سناریو، شعاع این سیاره تنها سه هزار و ۷۲۲ مایل خواهد بود.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .