"شیاپارلی" احتمالا منفجر شده است

  دانشمندان آژانس فضایی اروپا به تازگی اعلام کرده‌اند که کاوشگر شیاپارلی احتمالا به دلیل سرعت بیش از حد در زمان فرود بر سطح سیاره، منفجر شده است. "شیاپارلی" احتمالا منفجر شده است


  به گزارش ایسنا به نقل از ان‌بی‌سی نیوز، تصاویر ثبت شده توسط یکی از ماهواره‌های ناسا، یک لکه سیاه را در منطقه‌ای که قرار بوده "شیاپارلی" روز چهارشنبه(۲۸ مهر) در آن فرود بیاید، نشان می‌دهد.

  این تصاویر باعث شد که دو روز گمانه‌زنی‌ها پس از خاموشی غیرمنتظره سیگنال رادیویی کاوشگر در کمتر از یک دقیقه پیش از فرود برنامه‌ریزی شده پایان یابد.

  آژانس فضایی اروپا اعلام کرد: تخمین‌ها نشان می‌دهد که شیاپارلی از ارتفاع دو تا چهار کیلومتری روی سطح مریخ فرود آمد و احتمالا سرعت فرود آن بسیار بیشتر از میزان برنامه‌ریزی شده ۳۰۰ کیلومتر در ساعت بوده است.

  به گفته محققان، لکه بزرگ ثبت شده در تصاویر ناسا احتمالا در اثر سقوط شیب‌دار کاوشگر ایجاد شده و بخش‌های آن در اثر انفجار روی سطح سیاره مریخ پخش شده است.

  "شیاپارلی" احتمالا منفجر شده است

  این آژانس فضایی افزود: احتمال دارد که شیاپارلی در زمان برخورد منفجر شده باشد زیرا مخازن سوخت آن پر بوده‌اند.

  کاوشگر شیاپارلی توسط آژانس فضایی اروپا با مشارکت روسیه برای آزمایش فناوری‌های موجود بر روی فرودگر بعدی این آژانس طراحی شده بود که قرار است در سال ۲۰۲۰ در مریخ فرود بیاید.

  فضاپیمای مادر این کاوشگر با موفقیت در مدار خود جای گرفته و به زودی کار بررسی جو مریخ و شواهدی از حیات را آغاز خواهد کرد.

  جان وورنر، رئیس سازمان فضایی اروپا اظهار کرد: من عمیقا ناراحتم که نتوانستیم فرود نرمی روی مریخ داشته باشیم، اما بخش اصلی این ماموریت،‌ آزمایشات علمی است که در مدار سیاره انجام خواهد شد.

  به گفته وورنر، مهندسان پیش از وقوع انفجار توانسته‌اند حجم زیادی از داده را از کاوشگر دریافت کنند که برای تلاش بعدی این آژانس در چهار سال آینده بسیار ارزشمند است.

  وی موفقیت این ماموریت را ۹۶ درصد توصیف کرد.

  تصاویر محل سقوط شیاپارلی توسط مدارگرد اکتشافی مریخ ناسا ثبت شده که سرنوشت کاوشگر ناموفق قبلی اروپا را نیز در سطح سیاره نمایش داده بود. کاوشگر "بیگل ۲" در سال ۲۰۰۳ در مریخ فورد آمد اما نتوانست بطور کامل پنل‌های خورشیدی خود را مستقر کند و از کار افتاد.

  تاکنون تنها هفت فرود رباتیک موفق بر روی مریخ انجام شده که همگی توسط ناسا بوده است. آخرین فرود مربوط به سال ۲۰۱۲ است که طی آن کاوشگر "کنجکاوی" در دهانه گیل بر زمین نشست.

  فرود روی سیاره سرخ به دلیل جو نازک و غبارآلود آن بسیار مشکل است. فرودگرها با سرعت ۱۹ هزار و ۳۰۰ کیلومتر در ساعت با جو مریخ برخورد کرده و تنها چند دقیقه فرصت دارند که سرعت خود را کاهش داده و در سطح فرود بیایند.

  با ناکامی شیاپارلی، اکنون تنها دو کاوشگر کنجکاوی و فرصت ناسا در سطح مریخ حضور دارند.

  به گفته آژانس فضایی اروپا، دانشمندان از روی تصاویر حدس زده‌اند که شیاپارلی طی ۵۰ ثانیه پایانی فرود خود در جو مریخ با مشکلاتی روبرو شده است.

  مدارگرد اکتشافی مریخ همچنین دو ویژگی را روی سطح سیاره نشان داده که پیش از آن، در آنجا وجود نداشتند. یکی از آن‌ها لکه درخشانی با قطر ۱۲ متر است که احتمالا چترنجات شیاپارلی است. دومین ویژگی یک لکه سیاه تار به اندازه حدود ۱۰ تا ۴۵ متر است که در فاصله یک کیلومتری شمال چترنجات قرار دارد و احتمالا بقایای شیاپارلی است.

  به گفته سازمان فضایی اروپا، این گمانه‌های اولیه با بررسی‌های بیشتر و تصاویر با وضوح بالاتر در روزهای آینده تصحیح خواهند شد.

  اگرچه شیاپارلی پیش از برخورد حدود ۶۰۰ مگابایت داده را به زمین ارسال کرده بود، دانشمندان هیچ کدام از تصاویر نزدیک ثبت شده توسط کاوشگر را در زمان فرودش دریافت نکردند زیرا قرار بود پس از قرار گرفتن آن بر روی سطح ارسال شوند.

  "شیاپارلی" احتمالا منفجر شده است

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.