موقعیت سقوط فرودگر اروپایی در مریخ کشف شد

  تلاش اروپایی‌ها برای فرود آوردن فرودگر چیاپارلی با شکست مواجه شد و این روبات کوچک در نقطه‌ای که به تازگی موقعیت آن کشف شده‌است، در مریخ سقوط کرده‌است. موقعیت سقوط فرودگر اروپایی در مریخ کشف شد


  براساس گزارش BBC ، مدارگرد اکتشافی مریخ چند روز پس از شکست ماموریت فرود این روبات کوچک، نقطه‌ای تیره را در موقعیت حدودی فرود چیاپارلی کشف کرده‌است که نشان از برخورد با شتاب بالا دارد.

  اروپایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که روبات فرودگرشان پس از برخوردی شدید با سطح مریخ به کلی نابود شده‌است. داده‌های به دست آمده از چیاپارلی پیش از تلاش برای فرود حاکی از آن هستند که سیستم فرود روبات عمل نکرده و از کار افتاده‌است.

  چترهای این روبات زودتر از زمان تعیین شده باز شده‌اند راکت‌های وارونه آن که با هدف کاهش سرعت در حین فرود روی روبات نصب شده‌بودند، تنها برای چند ثانیه روشن باقی مانده‌اند، درحالی که باید ۳۰ ثانیه روشن می‌ماندند.

  تصویر ثبت شده توسط مدارگرد اکتشافی مریخ از وضوح تصویری بالایی برخوردار نبوده و ۶ متر بر پیکسل است، از این رو نمی‌توان با قطعیت اعلام کرد که آنچه این مدارگرد دیده‌است،‌بقایای چیاپارلی است با این‌همه با توجه به نزدیک‌بودن موقعیت این لکه تیره به موقعیت فرود روبات،‌احتمال اینکه این لکه بقایای چیاپارلی باشد بسیار زیاد است.

  این لکه ابعادی برابر ۱۵ در ۴۰ متر دارد که احتمالا سنگ و خاک ناشی از برخورد هستند که به اطراف پاشیده شده‌اند و لکه در ۵.۵ کیلومتری غرب نقطه فرود تعیین شده واقع شده‌است. چنین گفته می‌شود که این لکه در رصد‌های پیشین مدارگرد اکتشافی مریخ روی سطح مریخ دیده نشده‌است. در یک کیلومتری لکه تاریک نیز نقطه‌ای روشن دیده می‌شود که احتمالا چتر نجات ۱۵ متری چیاپارلی است که به دنبال روبات روی سطح مریخ سقوط کرده‌است و مدارگرد مریخی پیش از این چنین لکه‌ای را روی مریخ مشاهده نکرده‌بود.

  آژانس فضایی اروپا و ناسا اطمینان دارند که آنچه روی مریخ مشاهده می‌شود، صحنه سقوط چیاپارلی با سطح سیاره‌ است. با این همه مهندسان همچنان درحال بررسی داده‌های دورسنجی هستند که روبات پیش از تلاش برای فرود و در مراحل مختلف فرود ارسال کرده‌است تا دلیل اصلی بازنشدن چتر نجات و کار نکردن راکت‌ها را دریابند.

  در نهایت محققان در تلاشند تا مرحله‌ای که فرایند فرود به سقوط آزاد تبدیل شده‌است، مرحله‌ای که روبات در فاصله دو تا چهار کیلومتری از سطح مریخ قرار داشته‌است را شناسایی کنند.

  هفته آینده اطلاعات تصویری بیشتری از محل وقوع این سقوط از سوی دوربین قدرتمند HiRISE به سوی زمین مخابره خواهند‌شد. این دوربین می‌تواند اجسامی به بزرگی ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر را روی سطح زمین تشخیص دهد.

  چیاپارلی بخشی از پروژه مشترک اگزومارس آژانس فضایی اروپا و روسیه است که هدف آن بررسی مدارک موجود از حیات در گذشته سیاره مریخ است. این روبات در واقع مجموعه ای از فناوری‌هایی بود که اروپایی‌ها و روسیه قصد داشتند از آن‌ها در ماموریتی جدی‌تر،‌ارسال کاوشگری ۶ چرخ در سال ۲۰۲۱ به مریخ استفاده کنند.

  موقعیت سقوط فرودگر اروپایی در مریخ کشف شد

   

  منبع: همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.