سازمان فضایی اروپا انفجار کاوشگر اسکیاپارلی را تایید کرد

  سازمان فضایی اروپا اعلام کرد که اسکیاپارلی Schiaparelliکاوشگر این سازمان احتمالا دقایقی قبل از فرود روی سیاره مریخ منفجر شده است. سازمان فضایی اروپا انفجار کاوشگر اسکیاپارلی را تایید کرد


  به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، گزارش سازمان فضایی اروپا دیروز (جمعه) و پس از ۵۰ ثانیه سکوت رادیویی این کاوشگر که درست قبل از فرود برنامه ریزی شده آن اتفاق افتاد، منتشر شد.


  از سوی دیگر 'مدارگرد شناسایی مریخ' سازمان فضایی آمریکا (ناسا) نیز از آنچه دانشمندان معتقدند ماژول اگزومارس حامل اسکیاپارلی است، تصویر گرفت. اگزومارس پروژۀ مشترک سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی روسکاسموسِ روسیه است.


  طبق اعلام سازمان فضایی اروپا، مریخ نشین MarsLander اسکیاپارلی حدود ساعت ۱۴:۴۲ دقیقه روز چهارشنبه به وقت گرینویچ وارد اتمسفر مریخ شد.


  اما تصاویر گرفته شده یک نقطه سیاه را نشان می دادند که باعث شد ماموران کنترل این ماموریت بر روی زمین گمان کنند که این ماژول احتمال با سرعت بسیار بیشتر از میزان پیش بینی شده وارد سیاره مریخ شده است.


  طبق اعلام سازمان فضایی اروپا، اسکیاپارلی در ۵۰ ثانیه نهایی ورود به جو نسبتا سنگین مریخ ارتباط رادیویی خود را از دست داد.


  به گفته این سازمان، این مریخ نشین احتمالا با سرعت بیشتر از ۱۸۵ مایل در ساعت (۳۰۰ کیلومتر در ساعت) با سطح مریخ برخورد کرد و منفجر شد.


  براساس اعلام این سازمان، تصاویر ناسا نشان می دهند که پیشرانه های اسکیاپارلی نتوانستند سرعت آن را برای فرود نهایی کم کنند.


  این دومین بار است که پروژۀ اروپا برای فرود کاوشگر بر سطح مریخ با شکست روبرو می‎شود. پیشتر در سال ۲۰۰۳، کاوشگر بیگل ۲ ساختِ انگلیس، پس از جدا شدن از مارس اکسپرس، سفینۀ حاملِ خود، بدون هیچ اثری، ناپدید شد.


  قرار بود فرود اسکیاپارلی بر سطح مریخ، آغازگر یک دوره کاوشگریِ چهارساله باشد.


  بیش از نیمی از ماموریت هایی که از زمین به سوی مریخ انجام گرفته اند با شکست مواجه شده اند، بسیاری از این کاوشگرها در مسیر گم شده اند، هدف را گم کرده اند و یا در حین فرود منفجر شده اند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.