سازمان فضایی اروپا انفجار کاوشگر اسکیاپارلی را تایید کرد

  سازمان فضایی اروپا اعلام کرد که اسکیاپارلی Schiaparelliکاوشگر این سازمان احتمالا دقایقی قبل از فرود روی سیاره مریخ منفجر شده است. سازمان فضایی اروپا انفجار کاوشگر اسکیاپارلی را تایید کرد


  به گزارش گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، گزارش سازمان فضایی اروپا دیروز (جمعه) و پس از ۵۰ ثانیه سکوت رادیویی این کاوشگر که درست قبل از فرود برنامه ریزی شده آن اتفاق افتاد، منتشر شد.


  از سوی دیگر 'مدارگرد شناسایی مریخ' سازمان فضایی آمریکا (ناسا) نیز از آنچه دانشمندان معتقدند ماژول اگزومارس حامل اسکیاپارلی است، تصویر گرفت. اگزومارس پروژۀ مشترک سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی روسکاسموسِ روسیه است.


  طبق اعلام سازمان فضایی اروپا، مریخ نشین MarsLander اسکیاپارلی حدود ساعت ۱۴:۴۲ دقیقه روز چهارشنبه به وقت گرینویچ وارد اتمسفر مریخ شد.


  اما تصاویر گرفته شده یک نقطه سیاه را نشان می دادند که باعث شد ماموران کنترل این ماموریت بر روی زمین گمان کنند که این ماژول احتمال با سرعت بسیار بیشتر از میزان پیش بینی شده وارد سیاره مریخ شده است.


  طبق اعلام سازمان فضایی اروپا، اسکیاپارلی در ۵۰ ثانیه نهایی ورود به جو نسبتا سنگین مریخ ارتباط رادیویی خود را از دست داد.


  به گفته این سازمان، این مریخ نشین احتمالا با سرعت بیشتر از ۱۸۵ مایل در ساعت (۳۰۰ کیلومتر در ساعت) با سطح مریخ برخورد کرد و منفجر شد.


  براساس اعلام این سازمان، تصاویر ناسا نشان می دهند که پیشرانه های اسکیاپارلی نتوانستند سرعت آن را برای فرود نهایی کم کنند.


  این دومین بار است که پروژۀ اروپا برای فرود کاوشگر بر سطح مریخ با شکست روبرو می‎شود. پیشتر در سال ۲۰۰۳، کاوشگر بیگل ۲ ساختِ انگلیس، پس از جدا شدن از مارس اکسپرس، سفینۀ حاملِ خود، بدون هیچ اثری، ناپدید شد.


  قرار بود فرود اسکیاپارلی بر سطح مریخ، آغازگر یک دوره کاوشگریِ چهارساله باشد.


  بیش از نیمی از ماموریت هایی که از زمین به سوی مریخ انجام گرفته اند با شکست مواجه شده اند، بسیاری از این کاوشگرها در مسیر گم شده اند، هدف را گم کرده اند و یا در حین فرود منفجر شده اند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.