تشکیل کنسرسیوم برای تعیین استانداردهای خدمات‌رسانی به ماهوا ره‌‌ها

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران،  سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) درصدد تشکیل کنسرسیومی برای بررسی استانداردها و روش‌های خدمات‌رسانی به ماهواره‌ها  در مدار است. تشکیل کنسرسیوم برای تعیین استانداردهای خدمات‌رسانی به ماهوا ره‌‌ها

   

  این تصمیم در ادامه تلاش برای ساخت روبات‌های ارائه دهنده خدمات به ماهواره‌های زمین‌ثابت  یعنی فضاپیماهای روباتیکی که قادر به ردیابی، تعمیر و جابجایی ماهواره‌های دیگر باشند، اتخاذ شده است.

  به گفته بردفورد توزلی رئیس اداره فناوری تاکتیکی دارپا، این احتمال وجود دارد که پس از ساخت فضاپیماهای روباتیک، زمان ی که شریک صنعتی بخواهد برای اخذ بیمه درخواست کند، با مشکل اثبات مجو ز انجام این مأموریت  مواجه بشو د.

  جامعه بین‌المللی در زمان ساخت و آغاز به کار ایستگاه فضایی بین‌المللی ، قوانین و مقرراتی را برای فضاپیماهای دولتی که از نزدیکی دیگر فضاپیماهای دولتی عبور می‌کنند و همچنین فضاپیماهای دولتی که از نزدیکی فضاپیماهای تجاری عبور می‌کنند، تدوین نمود . اما در حال حاضر، هیچ مقرراتی در مورد نزدیک شدن فضاپیماهای تجاری به یکدیگر وجود ندارد.

  دارپا امیدوار است با تشکیل کنسرسیوم عملیات خدمات‌رسانی و نزدیک شدن فضاپیماها به یکدیگر  (CONFERS) بتواند این مشکل را حل کند.

  بردفورد توزلی اظهار داشته است با توجه به اینکه صنعت بیمه و دیگر صنایع خواستار تعیین الزامات تأیید و پرداخت خسارت مربوط به  طول عمر و عملیات مأموریت‌های تجاری هستند و بدون آن برای تأیید بیمه اقدامی نمی‌کنند، تشکیل کنسرسیوم مذکور از اهمیت زیادی برخوردار است . وی افزود: اگرچه دارپا سازمان تنظیم کننده مقررات نیست ولی گردهمایی کارشناسان دولتی و صنعتی برای بررسی روش‌های مهندسی و جزئیات فنی نزدیک شدن ایمن فضاپیماها به یکدیگر، می‌تواند راهگشای تدوین قوانین آتی باشد.

  شایان ذکر است تاد مستر مدیر برنامه تشکیل کنسرسیوم در نظر دارد برای انجام این کار با سازمان‌های دولتی از جمله ناسا و دیگر شرکت‌های بیمه و شرکت‌های فضایی  همکاری کند. افزون بر این، برنامه‌های دارپا در اختیار کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوری جو سازمان ملل متحد (کوپوس) نیز قرار داده خواهد شد.  

  توزلی همچنین اظهار داشته است اگرچه تشکیل این کنسرسیوم از برنامه‌های معمول دارپا نیست و هزینه زیادی هم ندارد، ولی از ارزش همکاری بسیار زیادی برخوردار است.

  منبع خبر : www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.